Dnes již dávno neplatí, že se štěnice, mravenci a další hmyz zdržují pouze v neuklizených bytech a skladištích. Tito nezvaní návštěvníci mohou postihnout každou domácnost bez ohledu na to, zda se její členové snaží svůj domov udržovat perfektně čistý, nebo na hygienických standardech příliš nelpí. Jak s nepříjemným hmyzem bojovat? Poradíme vám, na které škůdce můžete vyzrát sami a kdy si raději zavolat odbornou firmu.
S návštěvou nezvaných hmyzích hostů se alespoň jednou za život potýká každá domácnost. Mezi nejčastější škůdce patří mravenci, štěnice, blechy a vosy. Cestu k vám domů si ale snadno najdou také komáři, švábi, moli, včely a sršně. Tito škůdci způsobují nejen velké škody na majetku a potravinách, někteří z nich ale mohou ohrozit také vaše zdraví. Proto je dobré vědět, jak nezvané návštěvníky zlikvidovat rychle, účinně a hlavně bezpečně.
Zatočte s hmyzem svépomocí
V boji s nepříjemným hmyzem hraje hlavní roli hygiena. Nejspíš neovlivníte, kde si vosy postaví své hnízdo, a mravenci se mohou objevit i v perfektně uklizeném bytě, mnoho škůdců ale dává přednost špinavým zákoutím, starému nábytku a oblečení nebo životu v odpadcích. Důležité je proto udržovat svou domácnost čistou, vynášet zbytky potravin, prát pelíšky vašich mazlíčků a pečlivě vysávat a vytírat.
Pokud se chcete do boje s hmyzem pustit sami, můžete vyzkoušet několik osvědčených rad. Nejlepší je samozřejmě nepodcenit prevenci a žádné škůdce k sobě do bytu nevpustit. K tomu slouží například sítě do oken, dveří nebo ventilačních otvorů, které brání komárům, mouchám a vosám, aby se dostali dovnitř. Dále se používají různé chemické prostředky, odpařovače a nástrahy, které škůdce zapudí, nebo je přímo zlikvidují.
Jak hubí hmyz odborníci?
Odborné hubení hmyzu se nazývá dezinsekce. Zahrnuje soubor metod a prostředků, které jsou určené k rychlé a bezpečné likvidaci nezvaných hmyzích návštěvníků, a provádí se buď při přemnožení škůdců v lidských obydlích a jejich blízkosti, nebo také jako preventivní opatření. Lidé termín dezinsekce často zaměňují za pojem deratizace, ta se ovšem využívá při hubení hlodavců.
Dezinsekční metody:
- Mechanická – úklid, lapače, likvidace hmyzu
- Biologická – využití přirozených nepřátel a patologických stavů
- Fyzikální – vysoká teplota, záření, ultrazvuk, elektrický proud
- Chemická – aplikace insekticidů
Nebezpečné včely, vosy a sršně
Našli jste doma vosí hnízdo, ohrožuje vaše děti roj včel nebo se u vás přemnožily sršně? Takovou situaci byste rozhodně neměli podcenit. Může se totiž stát, že drobný hmyz spolknete s kouskem ovoce, šlápnete na něj ve vysoké trávě nebo nedopatřením vyrušíte celé hnízdo. Píchnutí těchto škůdců vám poté způsobí silnou bolest a nepříjemné otoky, pro alergiky ale může být dokonce i smrtelné.
Jak zlikvidovat nebezpečný hmyz rychle a bez zranění? Raději zapomeňte na „zaručené“ rady nebo volně dostupné prostředky a hubení vos, včel a sršňů přenechte profesionálům. Nejlepším řešením je okamžitě kontaktovat odbornou firmu, která na místo vyšle zkušeného pracovníka. Ten zhodnotí situaci a navrhne nejlepší způsob likvidace. Dezinsekce se provádí pomocí insekticidních postřiků, speciálních návnad a lapačů.
Co dělat při invazi mravenců?
Ačkoliv mravenci patří mezi nejčastější hmyzí škůdce, lidé si s nimi často vůbec nevědí rady. Do bytu se většinou z okolních zahrad přestěhují s celou kolonií, roznáší kolem různé bakterie a živí se veškerými potravinami, které najdou. Aby se návštěva mravenců u vás neproměnila v noční můru, můžete vyzkoušet některou z osvědčených rad:
- Dobře utěsněte všechna okna
- Skladujte potraviny v uzavíratelných obalech a dózách
- Pěstujte na okně bazalku, mátu nebo eukalyptus
- Postříkejte zasažená místa octovou vodou
- Do cestiček nasypte mravencům prášek do pečiva
- Potřete parapety a okenní rámy zubní pastou
Kromě toho se vyplatí sáhnout také po některém z volně dostupných přípravků, jako jsou různé spreje, insekticidní přípravky, granule či prášek na hubení mravenců nebo také speciální dýmovnice. Pokud ani tyto prostředky nepomohou, nezbývá nic jiného, než se obrátit na odbornou firmu.
Štěnic se sami nezbavíte
Mezi velice časté lidské parazity patří štěnice domácí, které se také občas říká štěnice postelová. Tento škůdce se do lidských obydlí dostane například ze starého nábytku nebo od sousedů, přivézt si ho ale můžete také z MHD nebo v kufru z luxusní dovolené. Ve dne se štěnice schovávají pod podlahou, za nábytkem nebo v okenních rámech, v noci ovšem vylézají ven a sají lidskou krev.
Jelikož jsou tito škůdci odolní proti většině dostupných přípravků, hubení štěnic svépomocí většinou nemá žádný význam a všechno tak můžete akorát zhoršit. Vyhněte se proto volně prodejným insekticidům, které štěnice vyruší a podráždí. Raději si zavolejte na pomoc odborníky na hubení štěnic. Ti rychle zhodnotí situaci, aplikují u vás doma speciální postřik a celou situaci vyřeší bezpečně a diskrétně.
Jak vyzrát na blechy?
Pokud jde o blechy, nejčastěji je najdete v domácnostech, kde bydlí také psí nebo kočičí mazlíčci. Tito škůdci vám mohou značně znepříjemnit život, sají totiž lidskou krev, rychle se množí a ukrývají se v podlaze, kobercích i nábytku. Abyste se jich zbavili, můžete vyzkoušet některou z osvědčených rad:
- Odblešte vašeho psa nebo kočku
- Své domácí mazlíčky také odčervěte
- Důkladně vysajte veškeré koberce
- Vyperte zvířecí pelechy, oblečky i hračky
- Celou domácnost vydezinfikujte
Na trhu navíc existuje velké množství různých přípravků na blechy, které vám mohou s likvidací hmyzu pomoci. Jedná se například o spreje na blechy, šampóny a hřebeny pro domácí mazlíčky nebo obojky proti blechám. Pokud ani žádný z těchto prostředků nepomůže, budete muset kontaktovat odbornou firmu, která má k dispozici speciální přípravky.