Domů Racionální výživa Jedlá soda a její účinky

Jedlá soda a její účinky

od jezzina

Zase jsme neodolali plným mísám a teď máme výčitky svědomí, a co je horší, přeplněný žaludek? Ať už jsme se k přejedení dopracovali jakkoli, obvykle nejde o nic příjemné. Zatížený trávicí systém stávkuje, což se projevuje bolestí, nadýmáním a pocitem, jakoby nám v břiše ležely obrovské balvany. Právě od těchto příznaků může ulevit jedlá soda (soda bikarbona). Stačí rozmíchat dvě kávové lžičky ve sklenici vody a nápoj vypít na ex. Zlepšené trávení by nemělo na sebe nechat dlouho čekat.

Kdy pomáhá jedlá soda?

Lidé, kteří trpí na tak zvané pálení žáhy, si život bez jedlé sody zřejmě ani nedovedou představit. Návrat kyselého obsahu žaludku do jícnu umí znepříjemnit pracovní den, návštěvu restaurace nebo přátel, ztěžuje usínání. Jedlá soda (soda bikarbona) rozpuštěná ve vodě se dokáže postarat o okamžitou úlevu. Ta je však, bohužel, obvykle jen krátkodobá. Odborníci proto varují, že by se lidé měli dlouhodobému užívání a přílišnému užívání jedlé sody vyhýbat. Rizikem je podle nich narušení rovnováhy vnitřního prostředí organismu.

Jaké má jedlá soda další účinky?

  • Při nástupu nějaké nemoci z nachlazení („škrábání“ v krku) by měla pomoci jedna čajová lžička jedlé sody rozpuštěná v jednom decilitru vlažné vody. Nejdříve kloktejte každou hodinu, později intervaly prodlužte. Existují dokonce i odvážlivci, kteří k sodě přimíchají lžičku soli, aby antibakteriální účinky ještě zvýšily. Taková kombinace vás bolavého hrdla prý může zbavit již v průběhu prvních 24 hodin od příznaků.
  • Jedlá soda je také známá bělícím efektem. I proto ji mnozí lidé používají místo zubní pasty – výsledek je viditelný téměř okamžitě. Zubní lékaři však varují, že bělením zubů takovýmto způsobem lidé riskují vážné poškození zubní skloviny. Pro zářivý úsměv bychom sodu neměli používat častěji než jednou ročně.
  • Nadměrné pocení nohou: Vyzkoušejte si namáčet nohy v umývadle s teplou vodou, ve které rozpustíte dvě polévkové lžíce jedlé sody.
  • Peeling: Jedlou sodu smícháme s trochou vody, aby vznikla kašička. Směs můžeme použít na obličej a pokožku těla přibližně jednou dvakrát do týdne.
  • Bodnutí hmyzem: Stejná kašička z jedlé sody by mohla pomoci i v případě, že nám dá žihadlo včela, vosa, či bodne jiný hmyz; reakce pokožky by měla zmírnit.

Pálení žáhy

Pálení žáhy (pyróza) je místní podráždění jícnu. Příčinou bývají často dietní chyby – alkohol nebo dráždivá jídla. Obtíže ale mohou vzniknout i z ochablého sevření horního svěrače žaludku, který se za normálních okolností po příjmu potravy pevně uzavírá a brání zpětnému návratu rozmělňované potravy. Stává se to u lidí, kteří se přejídají, nebo u těch, kteří si po jídle lehnou, předklánějí se nebo namáhají. Tlak obsahu žaludku na horní svěrač pak zesílí a část potravy pronikne nazpět do jícnu nebo dokonce až do ústní dutiny. Protože se mezitím požitá strava smísila se žaludeční šťávou, to znamená kyselinou solnou a aktivovanými trávicími enzymy, dochází k poleptání sliznice jícnu a vzniku typického pálení za hrudní kostí. Jestliže se potíže opakují častěji, může se rozvinout zánět jícnu a s ním pyróza (pálení žáhy) trvalejšího charakteru. U některých lidí se projevuje dost často. Tyto problémy většinou nevyžadují pomoc lékaře. Nejznámějším pomocníkem bývá jedlá soda (soda bikarbona, natrium hydrogencarbonicum). Špetku rozpustíme ve sklence vody a vypijeme.

Související

1 komentář

maria 7.5.2013 - 11.49

pouzivam jedlou sodu ale bez vodi a potom mam velke bolesti zaludku nevim co to je ale ja nani mam chut ji jist potrebovala bich odpoved na to

Reply

Váš názor