Domů ZahradaKvětiny Kokarda: Pěstování

Kokarda: Pěstování

od jezzina

Kokarda kvete většinou žlutě, ale i červeně a oranžově od června celé léto. Tvar květů je podobný kopretinám. Na půdu je nenáročná, vyžaduje však plné slunce. Je vhodná i k řezu, vydrží dlouho ve vodě. Značnou oblibu si získaly pro živé barvy a bohatství květů a zejména neobyčejně dlouhou dobu kvetení od července do září. Nejběžnější druhy mají modrou, fialovou, růžovou nebo bílou barvu. Dorůstá výšky 60 až 100 centimerů. Odrůdy kokard s vyšším růstem se hodí na rabata a do smíšených trvalkových skupin, nižší odrůdy do volných skupin a skalek.

Kokardy: Vděčné trvalky

Kokardy, jejichž botanické jméno je Gaillardia, jsou neúnavně kvetoucí trvalky, které si získaly oblibu zahrádkářů nejen pro živé barvy, ale rovněž pro neobyčejně dlouhou dobu kvetení – od července až do konce září. Hodí se jak pro výzdobu rabat, záhonů a trvalkových skupin, tak i do vázy.

  • Odrůdy s vyšším růstem jsou vhodné k řezu, výpěstky s nižším růstem vysazujeme na okraje volných trvalkových skupin a do skalek. Kokardy se znamenitě uplatňují v sousedství dalších peren, například fialově kvetoucích hvězdnic (aster), turanů, šalvějí, rozrazilů, karpatských zvonků, nižších ostrožek, bílých velkokvětých kopretin a šaterů, více známých pod jménem „nevěstin závoj“.
  • Řezané květy se pěkně vyjímají ve vázách v pestrých aranžmá společně s květy dalších trvalek, kvetoucích ve stejnou dobu.

Pěstování kokard

Kokardám vyhovuje sušší, teplé stanoviště a dobrá, dobře propustná, spíš sušší zahradní zemina, obohacená kompostem, s průměrným až vysokým obsahem živin.
V drsnějších klimatických podmínkách a ve vlhčích půdách je jejich životnost omezena pouze na několik let.

Odkvetlé úbory pravidelně odstraňujeme, rostlinu pak hluboko seřízneme, a to buď v pozdním podzimu, nebo brzy na jaře. Kokarda neúnavně kvete, je ale často pouze krátkověká.

Množení kokard

Kokardy lze množit:

  1. dělením silnějších rostlin,
  2. řízkováním
  3. nebo výsevem semen během dubna, což je nejjednodušší.

Hlavním předpokladem pro vypěstování kokard, jež svým charakterem budou odpovídat vzhledu odrůdy, je šlechtěné osivo. Mladé semenáčky se vysazují do květináčů a na počátku podzimu na určená místa na zahrádce. Vysazujeme vždy více rostlin pohromadě. Květenství lákají včely.

Druhy a odrůdy kokard

Nejčastěji se setkáváme s výpěstky uváděnými jako odrůdy:

 

  • Gaillardia aristata, jež je známa od roku 1812;
  • popřípadě jako Gaillardia hybrida nebo Gaillardia grandiflora;
  • Bremen, šarlatově červené jazykovité květy se žlutými špičkami, výška 60 až 70 cm;
  • Burgunder, úbory tmavočervené, výška 70 cm;
  • Büble, úbory červené se žlutými okraji, výška 15 cm;
  • Goldkobold, úbory zlatožluté, výška 25 cm;
  • Kobold, zakrslý kultivar asi 30 cm vysoký, jeho červené květy mají žlutý okraj, výška 25 až 40 cm;
  • Sommerfreude, úbory tmavě červené se žlutým okrajem, výška 60 až 70 cm;
  • Tokaier, úbory oranžově hnědé, výška 60 až 70 cm;
  • Fackelschein, má v úboru tmavočervené květy se žlutými špičkami.

Foto: freeimages.com

Související

Váš názor