Domů Racionální výživa Lichořeřišnice a její učinky

Lichořeřišnice a její učinky

od jezzina

Lichořeřišnici, lidově řeřichu, zná asi každý: její ostře červené, oranžové a žluté květy krášlí především truhlíky, pergoly a parapety. Pochází z jihoamerických oblastí Kolumbie a Peru, kde roste planě jako trvalka. Ale někoho možná překvapí výrazné zdravotně prospěšné působení lichořeřišnice. Výrazné dezinfekční a bakteriostatické působení obsažených látek bylo tradičně využíváno mnoha generacemi indiánských medicinmanů při potlačování infekčních chorob spojených se zimnicí, při ošetřování zanícených ran a též při některých nemocech srdce a cév jako mírné kardiotonikum. Dle tradice přirozeně a účinně chrání dýchací a močové cesty a zevně se dá i po naředění vodou použít k masáži do vlasů proti plešatění.

Lichořeřišnice: Zdravá letnička

Lichořeřišnice má poměrně masitou, poléhavou nebo popínavou lodyhu a výrazně zelené okrouhlé listy. Kvete od května až do října a postupně uvolňuje plodové nažky se zkorkovatělým povrchem, jež voní jakoby po bramborách a mají ostře palčivou chuť. Stejně chutnají i čerstvé listy, které se doporučují přidávat do osvěžujících zeleninových salátů.

Čím prospívá lichořeřišnice

Ve všech částech rostliny je obsažen glykosidní tropeolin a enzym myrosin. Narušením buněk mletím nebo žvýkáním dochází k reakci obou látek, přičemž vzniká hořčičná benzylnatá silice, glukóza a kyselý síran draselný. Siličné látky se řadí mezi rostlinná antibiotika, jež se poměrně rychle vylučují z těla dechem a močí a přitom účinně dezinfikují dýchací a močové cesty. Poskytují proto přirozenou ochranu před infekčními záněty, vyvolávanými stafylokoky, streptokoky, salmonelami a jinými patogenními mikroorganismy, a posilují imunitu. Údajně dokážou potlačovat i některé viry, jež obvykle odolávají běžné léčbě. Přitom nedochází k nepříznivému narušování střevní mikroflóry jako při užívání lékových antibiotik.

Použití lichořeřišnice k domácí léčbě

  • Sedací koupel se užívala při nepravidelnosti menstruačního cyklu a nálevem se ošetřovaly oční infekce.
  • Staré zkušenosti rovněž potvrzují, že lichořeřišnice patří mezi nemnoho bylin, jejichž látky dokáží opravdu průkazně působit proti padání vlasů a infekcím vlasové pokožky. Tyto skryté kožní defekty, vyvolané často působením kvasinek a plísní, bývají často rozhodující příčinou předčasného plešatění. A právě proti nim se tato bylina již tradičně osvědčila. Nejvíce účinných látek obsahují semena, zbavená zkorkovatělého obalu, a čerstvá nať s květy.
  • K preventivní ochraně dýchacích a močových cest se obvykle doporučuje občasná konzumace lžíce vylisované šťávy nebo menšího množství listového salátu. V rekonvalescenci infekcí dýchacích a močových cest je možno užívat posilující nálev z drcených semen a květové natě. Vždy však dáváme přednost přímé konzumaci čerstvých částí byliny.
  • Místo šťávy je možno sníst lžičku vyluštěných, mletých nebo drcených semen. Pokud jsou čerstvá, dají se dobře žvýkat. Přitom nás nesmí odradit palčivě ostrá chuť a bramborová vůně. Vyšší dávky se nedoporučují, protože silice může dráždit sliznice a žaludek.
  • Do čaje se sušená květová nať používá méně.

Víte, že…

… květová poupata i mladé plody se nakládají do octa jako chutná a zdravá náhražka pravých kaparů?

Foto: scx.hu

Související

Váš názor