Domů ZahradaKvětiny Macešky: Pěstování

Macešky: Pěstování

od jezzina

Macešky, nízké hojně kvetoucí dvouletky s se sametovými a ve středu obvykle kontrastně zbarvenými květy, se často vysazují do pásů jako obruba květinových záhonů, do truhlíků a žardiniér na balkony a terasy, na rabata trávníků v mětské zástavbě. Jejich barevnosti a stejné doby květu využívají zahradníci k vytváření barevných ploch či obrazců ve veřejných parcích.

Maceška je sama o sobě nenáročná rostlina, ale pěstování macešky vyžaduje zahradnickou trpělivost a píli. Macešky kvetou na stanovišti několik měsíců, obvykle koncem května je nahradí letničky.

Macešku sejeme s půlročním předstihem

Mačeška zahradní je obvykle dvouletá rostlina. Kdyř ji chceme využít jako jednu z prvních kvetoucích ozdob záhonů, musíme její semínka vysét už červnu nebo v červenci předcházejícího roku. Doporučuje se nejprve semínka macešek promnout s hrstičkou jemného písku, aby se narušil jejich tvrdý obal.

Zaseté macešky žádnou parádu nenadělají, proto je vyséváme někde v odlehlém koutku zelinářské zahrady. Zahrádkáři k výsevu masešek obvykle použijí kousek záhonku, který se uvolnil sklizením jarní zeleniny (salátu, rukoly, ředviček, mladého hrášku, karotky). Místo by mělo být trochu zastíněné. Semínka macešek zahrneme slabší vrstvou země a denně jemou kropicí kropíme (semínka nesmějí zaschnout). Asi do dvou týdnu semínka vzejdou. Pak je třeba rostlinky vyjednotit – slabší vytrhneme, silnější necháme a tím rostlinkám zajistíme víc místa pro vzrůst.

Přesazování macešek

Když mají macešky alespoň dva lístky, což je v srpnu nebo v září, přesadíme je. Masešky přesazujeme buď na jejich budoucí stanoviště nebo do malých květináčků. Protože na budoucím místě macešek obvykle ještě dokvétají letničky, je vhodné využít malých květináčů (z rašeliny), které potom vsadíme na místo celé. Nebo můžeme využít jiných zahrádkářskách nádob na sadbu, případně i nashromážděných kelímků s dírkou ve dnu.

Nejpozději koncem září by už měly macešky být na místě. Vysazujeme je tak, aby sazenice měly mezi sebou 15 až 20 centimetrů rozestup macešky se rozrostou. Rychle a dobře se ujmou a obvykle ještě do zámrazu nakvetou.

Na zimu macešky zakrýváme chvojím, ale kdybychom to z nějakého důvodu neudělali, macešky zimu přežijí. V takovém případě, a kdyby byla zima bez srážek, je dobré občas macešky zalít i v zimě. Jestliže jsou zakryty chvojím, zalévání není třeba.

Někteří zahradníci, jestliže chtějí mít brzy zjara vykletlé macešky se speciálních žardiniérách (nízkých květináčích či mísách), macešky na zimu zakopávají do země i s mísou.

Péče o macešky na záhonu

Květy macešek se objeví hned poté, co sejde sníh. Proto by se nedaly přesazovat zjara, půda je ještě zmrzlá. Macešky plejeme a občas přihnojíme hnojivem s menším obsahem dusíku. Pás macešek zlikviduje po odvětu, ale můžeme uchovat jejich semeníky pro červnový výsev. Na místo macešedk vysázíme letničky (například begónie).

Víte, že…

  • macešky, které kvetou v parcích v lednu, nejsou divem „poblázněné“ přírody? Macešky mají v zimě květy vždy, ale buď jsou pod chvojím nebo pod sněhem, proto jsme si jich třeba nikdy nevšimli.
  • … zahradníci prohlížejí kvalitu květů a ty nejkrásnější (největší a nejlépe vybarvené) si na stonku označí uvázáním nějaké kontrolní stužky? Po odvětu pak vědí, která semínka chtějí uchovat, aby tak stále zušlechťovali sadbu.
  • …celou proceduru můžeme zjednudušit nákupem sadby u zahradníka.

Související

1 komentář

mamínek 8.4.2014 - 8.10

dobrý den,
jsou, prosím vás, květy macešek jedlé?Nebo, jak se dají využít?Děkuji.

Reply

Váš názor