Domů Osobní rozvoj Meditace: Jednoduchý návod neexistuje

Meditace: Jednoduchý návod neexistuje

od jezzina

Žijeme v rychlém tempu, rozhodují za nás termíny. Náš život hlídá čas, a ten běží rychleji, než by nám mnohdy bylo milé. Byl by náš život klidnější, kdybychom se občas odpoutali od denní starostí, kdybychom po vzoru východních filozofů dokázali meditovat?

Proč lidé meditují?

Podle vyznvačů meditace je to metoda, jak dosáhnout uvolnění a vnitřního klidu, jak poznat sebe sama a přímou zkušeností zažít pravdu. Dále to je prý umění, jak naladit mysl i tělo k spuštění samouzdravovacího procesu a tak se zbavit všech nemocí. Je to podle nich způsob existence, neboť meditace nekončí tím, že ji provádíme dvacet minut denně.

Co je to meditace?

Slovo meditovat je latinského původu a znamená rozjímat, bádat, uvažovat. Existuje však podstatný rozdíl mezi naším obvyklým evropským způsobem uvažování a meditačním uvažováním. Uvažování většinou chápeme jako zapojení rozumu a logiky, cílevědomé úsilí o co největší objektivitu, kdy se snažíme co nejpřesněji definovat předmět našeho zájmu.

Meditace však znamená pravý opak – pojímání světa v jeho celistvosti, klidně a uvolněně, bez jakýchkoliv rozumových zásahů. Meditující nechává vše plynout, jde vstříc setkání bez konkrétního cíle.

Jak meditace změní člověka?

Když člověk o něčem přemýšlí, využívá rovněž své minulé zkušenosti a soustředí se na řešení, které by mělo zajistit optimální budoucnost. Meditace je naopak děj, který zná jen čas „teď a nyní“. Má schopnost „vypnout“ minulost i budoucnost. Člověk sám je při ní spíše pasivní a čeká, co přijde, co se stane, co ve svých představách uvidí.

  • Ten, kdo medituje, nechává zcela volný průběh všem myšlenkám a pocitům, aniž by se snažil některé z představ od sebe odhánět či hodnotit.
  • Meditace vychází z prastaré disciplíny spočívající v hloubání a soustředění.
  • Meditace umožňuje lépe poznat sebe a lépe porozumět okolí i všemu, co se v něm odehrává.
  • Meditace podpoří fyzický odpočinek a klid, vědomé dýchání a držení těla dodají energii.
  • Naučí, jak se oprostit od skličujících myšlenek a zlepšit schopnost soustředění.
  • Meditace však prý předpokládá alespoň základní pensum zvládnutých relaxačních cvičení. Proto nemá smysl pokoušet se meditovat, aniž bychom se předtím nedokázali zcela uvolnit.

Meditace: Návod lze najít v knihách

Způsobů meditace je nekonečně mnoho. Můžete vyzkoušet řadu návodů a postupů, můžete ale také zůstat u jednoho. Dobrou cestou, jak začít s meditací, je pořídit si nějakou populárně naučnou literaturu. Ta většinou podává návod, vysvětluje postup od prvních kroků pro začátečníky až po využití všech výhod meditace ve všedním, každodenním životě. Učí, jaké si k meditaci vytvořit prostředí, kdy je nejlépe cvičení provádět a jak dlouho, jak uvolňovat fyzické napětí ve svalech, jak sedět, jak dýchat, jaké sledovat symboly a myšlenky, jak nemyslet na nic a mnohé další, co je při správné meditaci nezbytné.

Najděte si svého učitele

Asi nejlepší způsob, jak proniknout do tajů meditace (kromě již zmíněné literatury), je navštívit nějaké meditační centrum nebo se přihlásit do kurzů (nebo na tématický vícedenní pobyt), kde lektoři-učitelé seznámí v veškerými principy meditace.

Začít meditovat se asi nedá na základě přečtení jednoho dvou článků na internetu.

Ilustrační foto: scx.hu

Související

Váš názor