Domů ZahradaOvoce Nemoci jahodníku

Nemoci jahodníku

od jezzina

Jahodníky jsou rostliny vyžadující stálou péči zahrádkáře. Ale i přes ní se stane, že jahodník podlehne různým „nemocem“ rostlin či jej napadne nějaký škůdce z živočišné říše.  – a je po úrodě. Které nemoci jahodník postihují a jak jim čelit?

Nemoci jahodníku

Plíseň šedá

  • Tato choroba jahodníku bývá označována za „nejošklivější“. Plíseň šedá napadá především zrající a zralé plody. Ty potom hnědnou, měknou a hnijí. Plíseň omezuje pěstování jahod na fólii.
    Plísni zabrání prevence, a to v době kvetení. V době zrání jahod pak lze ošetření několikrát zopakovat. Musejí však být použity přípravky s krátkou ochranou lhůtou. Počet ošetření závisí na vývoji počasí, protože za vlhka a deště je napadení silnější.
    Doporučované přípravky jsou například Teldor 500 SC (ochranná lhůta 3 dny) a Rovral Aqua FLo (ochranná lhůta 7 dní). Bývá doporučován i fungicid  Mythos 30 SC.

Bílá skvrnitost jahodníku

  • Projevuje se bílými skvrnami na listech jahodníku, které jsou fialově lemovány. Napadeny bývají i řapíky listů nebo květní stopky. Počet skvrn postupně narůstá, skvrny se spojují, listy se deformují a odumírají, až zaschne celý list. Nemoc jahodníku podporuje deštivé, vlhké a současně teplé počasí.
    Jako prevence je vhodné udržovat optimální hustotu porostu a vyrovnaná výživa. Pokud choroba jahodník napadla, měli bychom provést podzimní likvidaci napadených listů.
    Z chemických přípravků se používá Dithane DG Neo-Tec, Champion 50 WG, Ortiva, Zato 50 WG, někdy se uvádí i Kuprokol. Aplikace přípravků se provádí až po sklizni.

Padlí jahodníkové

  • Padlí jahodníkové je méně častí choroba jahodníku zapřičiněná houbou. Je poznatelné podle bělavého povlaku na spodní straně listů, na květech i na plodech.
    Listy se stáčejí nahoru a tvoří tak zvaně „lžičkovitý“ útvar.
    Květy jahodníku jsou zdeformované.
    Při napadení plodů také dochází k deformacím a jahody nevyzrávají, zasychají a opadávají.
    Padlí je rozpoznatelné na první pohled. Nemoc se rychle šíří a způsobuje značné škody.
    Jako chemickou ochranu odborníci doporučují použít Kumulus WG, Ortivu, Talent, Zato 50 WG, Topas 100 EC. Na jaře je třeba odstranit všechny staré listy.

Antraknóza jahodníku

  • Jiná nemoc způsobená houbou, která napadá rostlinu, je antraknóza jahodníku. Objevuje se u nás až v posledních letech, dříve se tu prý nebývala. Antraknóza nevytváří plesnivý povlak,  jejím příznakem jsou hnědé skvrny, které mohou napadnout celý plod.
    Nejúčinnějším opatřením je prevence. Tou je zdravá sadba, vysazování do sušších míst, protože nemoci  jahodníku napadají oslabené rostliny.
    Z chemických přípravků se aplikuje například Discus.

Květopas jahodníkový

  • Květopas je škůdce z živočišné říše. Jedná se o dva až tři milimetry malého brouka. V květnu klade vajíčka do květních poupat a nakusuje jejich stopky. Dochází pak k jejich zasychání, plody se nevyvíjejí.  Ze zkušeností zahrádkářů může být zničeno 50 až 80 procent všech poupat.
    Jako prevence se před květem provádí postřik insekticidními přípravky, například Karate Zeon, Samuraj, Decis Mage.

Související

Váš názor