Domů Nemoci Oteklé nohy kolem kotníků

Oteklé nohy kolem kotníků

od jezzina

Je přirozeným jevem, že ke konci dne máme nohy silnější než po ránu. Proto je například doporučováno kupovat si obuv až v druhé půlce dne. Když ale změna objemu nohou večer a ráno velmi výrazná – na první pohled patrná, a nebo když jsou nohy oteklé i po ránu, něco není v pořádku. Protože nohy oteklé kolem kotníků mohou být příznakem i některých závažných chorob, je třeba se s problémem svěřit svému lékaři. Ten příčinu odhalí a doporučí léčbu.

Otok způsobuje tkáňový mok

Nohy otékají proto, že žíly nohou neodvádějí dostatečně rychle krev do srdce. Otok je zmnožením mimobuněčné tekutiny. Tkáňový mok, který zvětší svůj objem, napíná kůži, což se projeví otokem. Na nohách, zejména kolem kotníků, vznikají otoky proto, že při cévní a zejména žilní nedostatečnosti se projeví rozdíly krevního tlaku v rozmezí výše těla. V úrovni srdce je střední tlak v cévách 100 torrů, ale v úrovni kotníků ve vzpřímeném stoji je až 180 torrů.

Tyto projevy nejsou vždy příznakem choroby a při změně pohybového režimu ustanou (například ve volných dnech). Aby nedocházelo k poškozování cév je doporučováno kompenzovat jednostranný pohyb jiným pohybem.

  1. Někdy postačí jen chodit do práce pěšky nebo na jezdit na kole.
  2. K okamžité úlevě se využívá i krátkého odpočinku vleže s nohama podloženýma výš než je hlava. Ideální by bylo několikrát denně zvednout dolní končetiny na pět až 10 minut asi o 30 stupňů.
  3. Báječnou úlevu a splasknutí otoku „z únavy“ přinese i střídavá sprcha nohou od kolen až po špičky prstů – horká střídá studenou, poslední je co nejstudenější. Pak následuje odpočinek na lůžku.

Běžné příčiny oteklých nohou

  • Nohy oteklé kolem kotníku trápí zejména v létě a častěji u lidí s nadváhou
  • nebo u těch, kteří jsou celý den doslova na nohou: prodavače, číšníky, zdravotní sestry a jiné profese nedávající za celý den moc příležitostí si sednout.
  • Na druhou stranu mohou naopak nohy otékat i lidem, kteří celý den sedí bez pohybu.
  • Otoky nohou kolem kotníků jsou běžné i ve vyšším stupni těhotenství.
  • Economy class syndrome je další běžnou příčinou. Není to nemoc, ale soubor potíží, mezi něž patří i oteklé nohy. Vznikají po dlouhodobém sezení na úzkém sedadle v autobusu nebo letadle při cestování turistickou třídou.
  • Běžně mohou vznikat otoky útlakem zvenku: nevhodnými punčochami, těsnými kalhotami či prádlem.
  • Nedostatečný spánek.

Oteklé nohy jako příznak choroby

Jestliže nohy otékají bez příčiny (jednostranné zatěžování, těhotenství, nadváha), může se jednat o projev nějaké choroby. Je třeba navštívit lékaře, který původ problému odhalí a zahájí léčbu.

  • Závažnou a častou příčinou otékání nohou jsou srdeční choroby, především srdeční nedostatečnost, selhávání srdce. Srdeční potíže provázejí další příznaky: dušnost, bušení srdce, bolest či pálení na hrudi, arytmie.
  • Zpomalený odtok tkáňového moku mohou způsobovat záněty nebo alergie, při nichž je porušena prostupnost nejmenších cév a tkáňový mok nemůže odtékat do svých přirozených cest.
  • Otoky nohou bývají jedním z příznaků onemocnění ledvin.
  • Také při zánětech cév otékají nohy. K tomu se druží i další příznaky nechutenství, únava, kožní změny, (červené tečky na kůži).
  • Otékání nohou mohou způsobit některé medikamenty, které zadržují tekutinu v těle: antipyretika, analgetika.
  • Otoky se objevují u snížené funkce štítné žlázy. Dalšími příznaky jsou únava, zvýšení hmotnosti, bušení srdce, celková zpomalenost.

Související

Váš názor