Domů Ostatní Parní sauna a parní kabina: jaký je mezi nimi rozdíl?

Parní sauna a parní kabina: jaký je mezi nimi rozdíl?

od admin

Pravdou je, že historicky parní lázně nejsou nic nového. Horkou páru k očistě těla, odpočinku i relaxaci využívali již staří Římané, Aztékové, Rusové nebo severoameričtí indiáni. Principem vždy byl dostatečně výkonný zdroj tepla a velké množství páry.

Parní kabina

Současná parní kabina vychází z římské parní lázně. Jedná se o místnost, která je izolovaná kvůli únikům tepla a parní generátor do ní dávkuje horkou páru. Řídící jednotka hlídá, aby se v parní lázni udržovala stálá teplota.

Známe několik druhů parní kabiny a ty se liší podle teploty vzduchu a vzdušné vlhkosti. Názvy jako Hammam, Rhassoul, Caldarium, Tepidarium nebo solná a bylinná lázeň jen představují trochu jiné prostředí, vlhkost, teplotu vzduchu než je v klasické římské parní lázni.

parní kabina

 

Od doby starého Říma se toho příliš nezměnilo, jen design parní lázně je nyní vzdušnější a modernější. Vždy však jsou na stěnách, stropě i podlaze keramické kachličky – to kvůli velmi vysoké vlhkosti, které by jakýkoli materiál jen těžko odolával.

Teploty vzduchu v klasické parní kabině se pohybují kolem 50 °C a vlhkost vzduchu bývá až 100 %. Doporučená délka pobytu v parní lázni je 10 až 20 minut, u dětí by neměla přesáhnout dobu delší než 10 minut.

Parní sauna

Finská sauna se stala základem pro parní saunu. Zní to velmi vznešeně, ale ve skutečnosti se jedná o saunu jako je každá jiná, jen je v ní vyšší vzdušná vlhkost. Té lze docílit poléváním rozpálených saunových kamenů vodou. Vzniklá pára se pak pomocí mávání ručníku rozhání po kabině.

Vlhký vzduch v parní sauně usnadňuje dýchání, ale nikdy v ní není vlhkosti takové množství, jako je v parní lázni. Parní sauna je charakteristická teplotou kolem 80 °C a vlhkostí vzduchu, která se pohybuje kolem 30 %.

parní sauna

Kombinovaná sauna

Říká se, že kombinovaná sauna je spojením 2 různých saunových světů. Zvenku vypadá jako každá jiná sauna, ale v jedné kabině najdete technologii finské sauny (saunové topidlo) i infrasauny (infrazářiče).

A teď pozor: existují saunová topidla, která mají zabudovaný aktivní výparník. Jedná se o nádobu s vodou, do které elektronický systém automaticky dopouští vodu. Působením tepla kamen se voda ve výparníku vypařuje a zvlhčuje vzduch sauny.

Přidáte-li do výparníku bylinky, sůl nebo pár kapek aromatické esence, proměníte kombinovanou saunu v solnou nebo bylinkovou lázeň. Z jediné sauny tak máte rázem 3 až 4 různé procedury.

Všechny výhody zde zmíněných saun si můžete nezávazně prohlédnout i vyzkoušet v našem Wellness Showroomu v Praze – Uhříněvsi. Rezervujte si svůj termín a my vám poskytneme úplné soukromí.

Související

Váš názor