Domů ZahradaZelenina Pěstování cukety

Pěstování cukety

od jezzina

Z bohatého a různorodého sortimentu tykví jsou u nás nejmladší cukety. Jejich pěstování a využití v kuchyni se rozšířilo v posledních třech desetiletích. Cukety mají slupku žluté, zelené a bílé barvy, vyskytovat se mohou i proužkované druhy. Plody cukety sbíráme pravidelně při délce 20 centimetrů. Právě tehdy se zakládají stále nové květy a plody. Velké plody na rostlině, v kterých už dozrávají semena, naopak omezují násadu dalších plodů. Cuketám se velmi dobře daří na kompostu. Vyséváme přímo na záhon v první polovině května – po „zmrzlých“, a nebo nebo vysazujeme předpěstované sazenice cuket ve druhé polovině května.

Cuketa patří rodem mezi tykve

Doby, kdy čeští zahrádkáři cukety prakticky neznali, nejsou zase tak vzdálené. Dnes jsou často pěstovaným druhem a zdá se, že se jim na našich zahrádkách dobře daří.

Cuketa je jedním z druhů tykví, které se dostaly do Evropy v 16. století a teprve o dvě stě let později se jejich pěstování na tomto kontinentu rozšířilo. Tykví je mnoho druhů – například olejná, muškátová, fíkolistá anebo tak zvaná indická okurka, cuketa, patison, kabačka nebo dýně. Konzumace všech tykvovitých rostlin prospívá zdraví. Obsahují vitaminy skupiny B, vitamin C a kyselinu listovou. Ty odrůdy, které mají naoranžovělou dužninu, mají v sobě i karoten. Konzumace všech druhů tykví prospívá činnosti srdce, ledvin a trávicího ústrojí. Pokrmy z ní lze doporučit také diabetikům, pacientům s nemocemi jater a žlučníku i obézním lidem.

Cuketa: Pěstování

Cukety jako všechny tykve vyžadují:

  1. slunečnou polohu,
  2. humózní, na živiny bohaté půdy
  3. a dostatek vody.

Přímo na záhon vyséváme v první polovině května dvě až tři semena na vzdálenost 80 krát 80 centimetrů. Předpěstované sazenice vysazujeme v druhé polovině května na stejnou vzdálenost. Keříčkové tvary můžeme pěstovat i v nádobě, potřebují však pravidelné přihnojování a zavlažování.

Cuketám se daří na kompostu

Skládku organického materiálu – kompost – je možno použít pro pěstování tykví, zvláště cuket.

  • Čerstvý kompost musí být dobře založen nejlépe do pravidelného čtverce nebo obdélníku.
  • Organická hmota promísená zeminou, zelené plevelné rostliny prosypány mletým vápencem musí být důkladně sešlapávány.
  • Horní rovina kompostu by měla být spádována do středu plochy, aby dešťová voda nestékala, ale naopak se vsakovala do vnitřku kompostu.
  • V horní ploše vyhloubíme dvě až tři jámy (podle velikosti kompostu), do nich dáme dostatečnou dávku uleželého hnoje nebo zralého kompostu.
  • Zasadíme předpěstované cukety, velmi důkladně zalijeme a dostatečnou vlhkost průběžně udržujeme.

Cukety v tomto prostředí dobře rostou i plodí. Velké listy cuket zastiňují budoucí kompost během celého léta a pravidelně dodávaná zálivka uspíší jeho zrání, takže příští jaro jej můžeme překopat, prohodit sítem a získáme čistou kvalitní kompostní zeminu vhodnou k použití.

  • Podle některých příruček údajně není vhodné pěstovat velké tykve na kompostech, protože příliš vyčerpávají živiny. Podle jiných názorů je to naopak – rostlina čerpá jen tolik, kolik potřebuje k tvorbě plodů, dodáme-li do jam pro výsadbu tolik zralého kompostu, kolik bychom ho museli dát na vyhnojení speciálního záhonu pro tykve, nemůže dojít k žádnému mrhání živinami a obava, že by kvalita nového kompostu utrpěla, je zbytečná.

Foto: (jez)

Související

1 komentář

zbynek 3.7.2019 - 15.13

dobrý den
neporadí někdo s pěstováním cuket, proč při délce plodu cca 10 cm, začnou konce cuket pozvolna žloutnout a zcvrkávat se ?
děkuji

Reply

Váš názor