Domů Nemoci Játra: Funkce a nemoci

Játra: Funkce a nemoci

od jezzina

Játra v organismu zpracovávají látky, které se vstřebají ze střeva do krve. Tyto látky se v játrech shromažďují a zpětně uvolňují do organismu jako jeho živiny. Nemoci jater jsou poměrně časté.

Funkce jater

Zdravá játra zajišťují trávení bílkovin, sacharidů i tuků. V játrech se tvoří žluč nezbytná pro trávení tuků. Játra jsou rovněž zásobárnou železa a některých vitamínů. Nezanedbatelná je také čistící funkce jater – dokážou zpracovávat látky škodlivé pro tělo, látky cizorodé a pro oroganismus nepotřebné. Ty se v játrech mění na sloučeniny, které organismus dokáže vyloučit žlučí nebo ledvinami.

Jaterní choroby

Nemoci jater patří k častým zdravotním problémům. Obtíže se projevují bolestmi v pravém podžebří, případně může tupá stálá bolest přecházet do pravé křížové oblasti zad. Tím se bolest jater liší od bolesti žlučníku, která obvykle ostře vystřeluje. Nemoci jater často provází zežloutnutí očního bělma a kůže. Velmi často nemoci jater provází zácpa, což stav zhoršuje (škodlivé látky neodcházejí z těla). V některých případech ale mohou nemoci jater způsobovat i průjmy. Objevuje se nespavost (nemocný se budí většinou kolem třetí hodiny v noci a nemůže znovu usnout). Průvodním příznakem nemocí jater mohou být i depresívní nebo úzkostné stavy. Sníženou funkci jater či vážnější poruchu potvrdí jaterní testy.

Možné příčiny nemocí jater

 • Asi nejčastějí chorobou jater jsou infekční záněty – hepatitidy.
  Hepatitida A („nemoc špinavých rukou“)  je závažné a někdy i smrtelné infekční onemocnění. Typ A se přenáší hlavně vodou nebo potravinami.
  Hepatitida B
  (sérová žloutenka) se přenáší infikovanou krví a dalšími tělními tekutinami akutně nakaženého člověka i chronického nosiče.
  Hepatitidy se zpočátku projevují jako chřipkové onemocnění, mohou ale vyvolat i kolaps jater.
 • Dalším častou chorobou, která způsobí mimo jiné onemocnění jater, je mononukleóza. Nemocí trpí hlavně mladí lidé, infekce postihuje i celé kolektivy. Prvním příznakem mononukleózy je bolest v krku.
 • Játra jsou postižena i při salmonelóze, kterou způsobuje infikovaná potrava nebo nápoj. Kromě jiných příznaků nemoci lékaři při salmonelóze obvykle shledají zvětšená játra pacienta.
 • Zvětšená a bolestivá játra mohou vyvolat i paraziti: například škrkavka dětská. Postižený sice nezežloutne, ale provedené jaterní testy mají vyšší hodnoty a jeho játra jsou zvětšená.
 • Dalším důvedem bolestí jater může být leischmaniáza. Její původce parazit v kostní dřeni. Lidé se jím mohou nakazit při dovolené v jižních nebo exotických krajích s jinou úrovní hygieny.
 • Hodgkinova choroba. Postižení trpí zvýšenou únavu, slabostí, noční pocením, ztrátu chuti k jídlu, hubnou, mají zvýšenou tělesnou teplotu.Při nemoci dochází dochází ke zvětšení jater, která mohou být citlivá až bolestivá.

Související

1 komentář

Milena 12.3.2019 - 9.15

Dobrý den bolí mě pravá strana pod žebry.je to jako by mne někdo bodal končí to až pod pravou lopatkou večer nezabíráji ani tablety na bolest.jatra mám ztučnělá, 10 let po rakovině střeva.prosim poraďte mi. Děkuji.mipena 1961

Reply

Váš názor