Domů Nemoci Zácpa: Babské rady jak se jí zbavit

Zácpa: Babské rady jak se jí zbavit

od jezzina

Zácpa může být jedním z příznaků žaludečních vředů, karcinomu slinivky, vředů na dvanácterníku, snížené funkce štítné žlázy a mnoha dalších vážných chorob. Časté střídání zácpy a průjmu mívají také lidé, kteří trpí na dráždivý tračník. Velice rozšířeným typem zácpy je zácpa návyková. Příčina jejího vzniku bývá v podstatě psychická. Obvykle si ji přivodí lidé, kteří z nějakého důvodu často a dlouho zadržují stolici. Třeba proto, že blízko není dostatečně čistý záchod nebo vůbec nějaký záchod. Anebo jim jejich práce nedovoluje jít na záchod, kdykoliv cítí přirozenou potřebu.

Opatrně s chemickými projímadly

Při úpravě zácpy není dobré uchýlit se hned k chemickým medikamentům, mimo jiné i proto, že si na ně tělo poměrně rychle zvykne, a pak je třeba buď zvyšovat dávky nebo najít jiné. Chemická projímadla mohou při dlouhodobém užívání dokonce zácpu ještě prohloubit, protože ochabne přirozené napětí hladkého svalstva střevní stěny.

Při zácpě je nutné denně přijímat potraviny s vysokým obsahem vláknin: ovesné vločky, pšeničné klíčky, celozrnné produkty, luštěniny, ovoce a zeleninu. Vyloučit nasycené mastné kyseliny, tedy živočišné tuky, zejména pak vepřové maso a jeho výrobky.

Babské rady

Jaké jsou lidové prostředky – „babské rady“ – odtraňující zácpu?

 • Syrové ovoce: jablka, hrušky, meruňky.
 • Sušené ovoce: jablka, fíky, datle, švestky, meruňky. Babičky rovněž proti zácpě užívaly „muziku“, vařenou směs sušeného ovoce.
 • Po probuzení vypít na lačno sklenici vlažné až teplé vody.
 • Kmín. V lidovém léčitelství je kmín doporučován i kojencům proti zácpě: směs 1 dílu kmínového oleje a 9 dílů olivového oleje lze použít k masírování břicha.
 • Při veliké zácpě pomáhá: 1 malou lžičku švestkových povidel rozpustíme s 1 malou lžičkou másla a teplé sníme. Je to prý navíc dobré a zaručeně to pomůže.
 • Další babská rada je na štíru se zásadami zdravé výživy. Bezproblémovou ranní stolici podle ní zaručí, když večer u televize sníme misku škvarků, které sníme jen tak beze všeho.
 • Lněné semínko zapité vodou před usnutím také do rána pomůže.
 • Při úporné zácpě pomáhá vypití menší sklenice neslazeného jablečného moštu třikrát denně vždy před jídlem.
 • Lidové léčitelství také doporučuje namočit večer do hrnku studené vody 10 sušených švestek a nechat vylouhovat. Ráno švestky sníst a nálev vypít.
 • Ingalace ecenciální oleje z černého pepře prý pomáhá proti zácpě a plynnatosti.
 • Jestliže má někdo možnost sehnat topinambury (slunečnice hlíznatá), zbaví se jejich konzumací i chronické zácpy.
 • Ověřené projímavé účinky má víno ve fázi burčáku.
 • Čaj roiibos také slouží jako prostředek k léčení zácpy.
 • Pampeliška. Na odvar s údajně projímavými účinky vezmeme 2 lžičky drobně řezaného sušeného kořene (nebo kořene s listy) na 1/4 l vody. Necháme přejít var, 15 minut vylouhovat a přecedíme. Pije se vlažný 2 šálky denně.
 • Teplá sedací lázeň s jitrocelem, čekankou a s kostivalem je vhodná při zácpě a při břišní kolice.
 • Šťáva z aloe také pomáhají při zácpě.
 • Anýzový čaj by měl také odpomoci od zácpy a nadýmání.
 • Klasikou jsou monerálky Šaratice, Zaječická hořká a Mlýnský pramen

Varování

Lékaři důrazně varují před „babským“ zvykem proti zácpě – požívání rícínového oleje nebo odvaru ze listu senny. Oba prostředky ničí stěny střev.

Doporučujem přečíst také článek zácpa a její léčba.

Ilustrační foto: sxc.hu

Související

7 komentáře

Jiří 2.1.2013 - 14.47

Prosím o informaci, jak manuelně odstraňovat úpornou zácpu. Děkuji.

Reply
JITKA 23.1.2014 - 7.26

TAKÉ JSEM TRPĚLA A BRALA VŠECHNO MOŽNÉ A JEDLA I LNĚNÉ SEMÍNKO A NIC,ALE PAK JSEM ZAČALA HNED PO PROBUZENÍ PÍT ČISTOU VODU Z KOHOUTKU NE KUPOVANOU S CHEMIÍ,ALE JEN TOLIK CO MI ŽALUDEK PO RÁNU DOVOLIL TŘEBA JEN DECI A NEBO SKORO DVOUDECKU A TEPRVE PAK JSEM CHODILA A PŘIPRAVOVALA JSEM SE DO PRÁCE NEJDE TO HNED,ALE ASI PO MĚSÍCI JSEM ZAČALA CHODIT OBČAS A NEBO JSEM MUSELA V PŘÁCI-PIJTE ČISTOU VODU PO RÁNU HNED JAK SE VZBUDÍTE ,PROBUDÍTE SE A DÁTE TÍM STŘEVA DO POHYBU TRVALO TO ASI 3 MĚSÍCE PRAVIDELNĚ A DNES NEMUSÍM PÍT HNED PO RÁNU A JDU V POHODĚ UŽ LÉTA TYTO PROBLÉMY NEMÁM,JAK JEDNODUCHÉ NEŽ JSEM NA TO PŘIŠLA BEZ PRÁŠKŮ A JEŠTĚ JEDNA RADA NA PRASKLÉ KOUTKY U ÚST-VYZKOUŠELA A NAKOUPILA JSEM KDE CO-POSTAČÍ SI ZE ZAČÁTKU VZÍT OBYČEJNÉ KVASNICE A SNÍST ASI TAK 2X ZA TÝDEN A TET SI ZOBNU JEN KDYŽ PEČU A NEBO CÍTÍM,ŽE KOUTEK NENÍ JAK MÁ BÝT-MĚ TO POMÁHÁ A TO DOKONALE PŘEJI VŠEM HEZKÝ DEN A CELÝ ROK JITKA

Reply
Helena 16.3.2014 - 0.04

Prosím, teplou vodu s kohoutku a nebo studenou. Děkuji

Reply
Iván 28.2.2017 - 10.32

Ahoj trpim dlouhodibe zacpou a nevim co s tim.

Reply
vendy 24.3.2017 - 5.13

Já po ránu piji převařenou teplou vodu.Na začátku 1/4 l a pak asi tak1/2l.Na začátku je dobré si tam dát štávu z citronu.

Reply
Eva 21.7.2017 - 8.04

Moc mi pomohl při zácpě. A nejen mě. Poradila jsem ho kolegyni v práci a ta si ho také pochvaluje.

Reply
Jan 1.11.2020 - 17.58

Mám vyzkoušenou Zaječickou hořkou,je sice velice hořká,ale pomáhá,tuto minerálku běžně koupíte v lékárně.

Reply

Váš názor