Domů Bydlení Předsíňe: Inspirace

Předsíňe: Inspirace

od jezzina

Předsíň je místností, ve které se ocitneme jako v první po vstupu do bytu. Zároveň obvykle slouží jako komunikační prostor mezi ostatními částmi naší domácnosti a také jako místo, kde odkládáme svrchní ošacení, nebo se loučíme s hosty. Už to jsou důvody, proč by předsíň neměla být jen zanedbávaným ale funkčně a ekonomicky zařízeným prostorem. Předsíň je první vizitkou naší domácnosti, proto jejímu vzhledu věnujme pozornost i z hlediska estetického.

Dostatek světla a barvy

  • Pro předsíň bývá charakteristický bývá nedostatek slunečního světla. Proto odborníci doporučují zařídit předsíň v teplých barvách. Na zdech i zařízení se mohou uplatnit například odstíny pastelové žluté a oranžové, které prostor prozáří.
  • Ke zdi ve žlutém odstínu můžeme zvolit nábytek z přírodního dřeva, jeho imitací nebo třeba z materiálu v barvě skořápkově bílé.
  • Předsíň mohou zútulnit a zdánlivě zvětšit i vhodně zvolené tapety, bordury či ozdobné lišty u stropu.
  • Předsíň často osvětlují pouze jedno či dvě svítidla umístěná na zdi, takže světlo není rozloženo rovnoměrně. Řešením může být sádrokartonový podhled s halogenovými svítidly, které zajistí komplexní osvětlení, navíc toto řešení nepožaduje velké stavební úpravy a není ani finančně náročné.
  • Důležitou součástí vybavení předsíně bývá i zrcadlo, které může mít také své vlastní osvětlení, nejlépe takové, že světla jsou umístěna z obou jeho stran a dopadají na osobu stojící před ním.

Nábytek v předsíni

V předsíni obvykle odkládáme i obuv, kabáty a jiné doplňky a svršky, u nichž předpokládáme, že si je při nejbližším odchodu z domu zase oblékneme. Běžné vestavěné skříně mnohdy nevyhovují svým uspořádáním, klasický věšák obložený šatstvem nemusí působit příliš esteticky. Praktické jsou nepříliš hluboké skříně (někdy i z boku otevřené) s posuvnými dveřmi, na kterých jsou umístěny háčky pro odložení běžných svršků, klíčů a různých potřebných drobností.

Promyšlené policové systémy, které zahrnují i prostor nad dveřmi do dalších místností, pak nabídnou možnost pro odložení méně používaných věcí třeba v barevně ladících ozdobných krabicích.

Zbytečné místo určitě nezabere sklopná stolička na obouvání připevěná na zdi (nebo na posuvném panelu).

Pro rychlou a praktickou údržbu bychom měli volit i podlahu ze snadno udržovatelných a odolných materiálů (například dlažbu, dřevěné, korkové, laminátové podlahy s vysokou odolností, speciální kobercové krytiny).

Nezbytný prostor

I když se s našimi hosty rozloučíme už ve společenské místnosti bytu, loučení u dveří a vyprovázení návštěv je běžnou konvencí. Proto by prostor hned u východu z bytu měl být co nejvolnější. Možná vás zaujme poznatek, že stojící oblečená osoba zaujme asi 63 cm šíře místnosti, člověk, který si navléká kabát, potřebuje přibližně 100 cm prostoru.

Související

Váš názor