Domů » Řez maliníku

Řez maliníku

od jezzina

Dobrou úrodu malin v příštím roce zajistí podzimní řez maliníku. Není to žádná odborná práce, pěstitel na ni nemusí objednávat specializovanou firmu. Maliník si zahrádkáři prořezávají sami. Ani velké opatrnosti není příliš třeba. Maliníky se zkrátka udržují řezem.

Řez maliníku: Pro další úrodu a zdraví porostu

Podzimní řez maliníky prosvětlí. Uvolní se tím místo novým výhonům, keř zesílí. A rovněž se tím zamezí šíření chorob maliníku, kterými byly třeba postiženy výhony, které již odplodily. Jen u krátkou dobu vysazených maliníků se řez neprovádí, ale odstraňují se jen poškozené části.

  • Někteří zahrádkáři se maliníkem nijak „hlavu nelámou“ a maliník posečou až u země. A také mají příští rok úrodu dobrou.
  • Jiní odstřihnou jen výhony, které už úrodu odevzdaly.

Každý zkušenější zahrádkář má svou vlastní metodu.

Kdy provádět řez maliníku

Maliník se průběžně prořezává už od pozdního jara, od května. Tehdy se odstraňují přebytečné letorosty.

  • Odrůdy malin, které sklízíme v průběhu července, řežeme na podzim,
  • pozdní odrůdy se sklizní v srpnu a začátkem září, seřezáváme až na jaře.
  • V předjaří dokončíme řez –  odstraníme přebytečné výhony (které jsme za vegetace ponechali ve větším počtu) a ponechaným výhonkům pouze zkrátíme vrcholky.

Pokud sázíme sazenice maliníku brzy na jaře, sestřihneme nadzemní část na 20–40 cm podle síly výhonu a kořenové soustavy. Čím je sazenice slabší, tím více ji zkrátíme.

Jak řezat maliník

Je potřeba vyřezat všechny loňské výhony, tedy výhony, ze kterých se letos sklízely ostružiny. Většinou jsou zdřevnatělé a vypadají jako suché. Zkracujeme i výhony nevyzrálé, poškozené nebo namrzlé. Konce výhonů zkracujeme pouze o 20 až 30 centimetrů. Na zastíněných částech výhonu se obyčejně obrost netvoří a pokud se vytvoří, je neplodný

Výhony dlouhé kolem 120–130 cm nezkracujeme vůbec. Během vegetace odstraňujeme všechny výhony, které nebudeme potřebovat k dalšímu pěstování (slabé, přebytečné, suché).

  • Na jednoletých výhonech jsou nejcennější pupeny nacházející se ve střední části, z nichž vyrůstá nejplodnější boční obrost. Vystříhat se však musí  všechny slabé, zlomené a nemocné výhony.
  • Ve druhém roce po výsadbě ponecháváme dva až tři výhony na každou rostlinu.
  • V dalších letech, podle síly sazenice, obvykle ponecháváme šest až osm nejsilnějších výhonů.

O maliníku

Maliník kvete začátkem června na jednoletých výhonech, asi za měsíc plody dozrávají. U stále plodících odrůd druhé květenství probíhá v červenci a u některých odrůd až v létě a plody dozrávají až do příchodu mrazů.

Maliníky vyžadují půdu dostatečně vlhkou, protože jako původní lesní plodiny jsou náročné na vláhu. Zem má být propustná s dostatečnou zásobou humusu. Nevadí jim mírný polostín. Maliníky můžeme sázet na jaře, dokud nejsou příliš narašené. Podzimní výsadba je lepší v tom, že maliník, jako ostatní drobné ovoce, velmi brzy raší.  Před výsadbou zkracujeme výhony sazenic o dvě třetiny. Maliník množíme odnožemi, které vyrůstají z nahodilých pupenů na kořenovém krčku.

Víc v samostatném článku ZDE.

Související

Váš názor