Domů Zdraví Sběr bylin a koření

Sběr bylin a koření

od jezzina

Sbírat léčivé bylinky a divoce rostoucí koření pro vlastní účely je činnost zábavná, poučná i užitečná. Letní prázdniny jsou vhodnou dobou, kdy se sběru bylin mohou přiučit i děti. Jak zjistíme, které bylinky sbírat? Kde je hledat? Jak při sušení posupovat? A jak bylinky uskladnit, aby celá práce nepřišla na zmar?

Sběr a sušení léčivých bylin

Sběru volně rostoucích bylin a koření musí předcházet „domácí samostudium“ nějakého herbáře. Jestli je to herbář:

  • knižní,
  • anebo internetový,
  • konzultace s lékárníkem,
  •  či vědomosti pochytíme z nějakého televizního pořadu,
  • na tom tolik nezáleží.

Potřebné informace o účincích bylin by ovšem měly být ověřeny z alespoň dvou na sobe nezávislých zdrojů (televize x kniha; novinový článek x internet; internet x lékárník… a podobně).
U léčivých bylin sbíráme listy, květy (květenství) a kořeny. Nasbíraný rostlinný materiál pak usušíme.

Kde sušit byliny

Listy, květy a květenství léčivých bylin je nejlepší sušit volně na vzduchu (ne na slunci či umělým teplem). K sušení bylinek se ideálně hodí půdy či podkrovní místnosti, kde je zajištěno dostatečné přirozené proudění vzduchu a poměrně stálá (a nízká) vlhkost vzduchu. Jestliže nemáme k dispozici půdu, můžeme využít volného pokoje či jiné neobývané místnosti (přes prázdniny opuštěné dětské pokoje).

  • Umělým teplem sušíme pouze kořeny, jsou-li sbíranou částí rostliny (sušička, velmi vlahá otevřená trouba).

K sušení se nehodí místa s vyšší nebo proměnlivou vlhkostí vzduchu (otevřené letní verandy, altány, kuchyně, staré prádelny). Rovněž byliny nesušíme (alespoň ne v první fázi) v místnostech obytných, zejména v ložnicích. Počítejme s tím, že některé byliny při sušení silně voní a pobyt v tak provoněné místnosti je někomu nepříjemný nebo může způsobovat bolest hlavy.

Mysleme na alergiky v domácnosti

I léčivé bylinky obsahují látky, na něž někdo může být alergický. A když nějaké bezpečnější místo vybereme, upozorníme alergika, že se tam suší byliny. Sušené byliny mohou někdy působit jako alergen i na lidi, kteří dosud trpěli jen jinými alergiemi.

Jak neusušit drobný hmyz

Bylinky dáme sušit okamžitě poté, kdy se vrátíme ze sběru. Musíme ovšem počítat s tím, že jsme si spolu s léčivou flórou přinesli i živou sbírku hmyzu. Malí broučci přežívají například v květech hlohu, v tužebníku jilmovém a jiných sladce aromatických květech. Osvědčilo se květy rozložit na velkou bílou plachtu (staré prostěradlo), tak hodinu počkat, opatrně posbírat květy do nějakého čistého košíku, plachtu opatrně sbalit, venku vyklepat a pak na ni květy znovu rozložit. Je to pracné, ale to je kolem bylinek všechno. Jestliže sušíme bylinky na půdě, broučci si poradí sami, není nutno květy přebírat.

Sušení bylin v otýpkách

Naťové byliny je dobré sušit v otýpkách. Výhodou je, že si menší otýpky (svazky, kytice) můžeme vytvářet už při sběru. Doma snopky pevně svážeme – počítáme s tím, že se objem stonků sušením zmenší, takže hodně utáhneme, a nebo provázek nějak rafinovaně zabezpečíme proti sklouznutí. Věšíme na suchá místa. Věšet svazky bylinek třeba na pergole je sice dekorativní, ale ne příliš praktické – bylinky nasávají vzdušnou vlhkost přes noc. Druhý třetí den nezapomeneme bylinky zkontrolovat.

Kontrola sušení

Některé druhy s masivnějšími stonky obrátíme (například černý bez). Když seschnou a zmenší objem a už nehrozí jejich plesnivění, můžeme je přemístit třeba na pečicí plech nebo plató. Tím ušetříme místo. Přikryté ubrouskem proti prachu je můžeme dosoušet třeba na horních deskách vysokých skříní (když nejsme alergici). Usušené bylinky už nejsou tak aromatické. Bylinky jsou dobře usušené tehdy, když při mnutí suše praskají a lámou se.

Uskladnění sušených bylin

Dřívější bylinkáři suché léčivky uchovávali v plátěných nebo papírových sáčcích. V dnešních bytech se to příliš neosvědčilo, protože takto uskladněné bylinky někdy napadnou škůdci – hlavně potravinoví moli. Je proto lepší bylinky skladovat ve skleněných lahvích se šroubovacím uzávěrem.

Nezapomeňme sklenice s bylinkami popsat. Některé suché léčivky si jsou podobné, případně je může používat i někdo, kdo druhy léčivek nezná. Bylinky skladujeme v temnu – v uzavřené skříňce.

Související

Váš názor