Domů Recepty Hrachová polévka ze žlutého hrachu

Hrachová polévka ze žlutého hrachu

od jezzina

Žlutý hrách je velice dobře využitelný pro přípravu polévek. Ze žlutého hrachu je polévka připravena rychleji. Protože je žlutý hrách loupaný, rozpadá sepři vaření, čímž polévku částečně zahustí. Vaření žlutého hrachu ale přece jenom má některá úskalí. Poradíme, na co dát pozor. A dále nabízíme recepty na hrachovou polévku ze žlutého hrachu – klasiku, i méně známé způsoby.

Žlutý hrách: Vlastnosti a přednosti

Žlutý hrách je zdravá, levná a trvanlivá potravina není na škodu mít ho vždy v zásobě. Žlutý hrách má stejné nutriční vlastnosti jako hrách zelený (a i jiné luštěniny). Má trochu jinou chuť, ale ne zásadně. Žlutý hrách na trh přichází loupaný a loupaný půlený, a to v půlkilovém nebo kilovém balení. Žlutý hrách nemá slupky, a tak mají pokrmy z něj i trochu jiný charakter – jsou hladší, jemnější a méně nadýmavé. Žlutý hrách se vaří kratší dobu než hrách celý zelený neloupaný. Uvádí se, že není třeba jej předem namáčet. To je sice pravda, ale chceme-li opravdu ušetřit čas a vzpomeneme si, namočení mu prospěje jako každé luštěnině. Žlutý hrách, hlavně půlený, se často při vaření úplně rozpadne, takže polévku přirozeně zahustí. Jestliže ho rozmixujeme, hustota je postačující. Ale v tom případě je dobré na závěr do polévky přidat oříšek moučného másla, díky kterému se nebude hrachová drť oddělovat od vody.

Možné nástrahy

  1. Když vaříme žlutý hrách, odváří se z jeho povrchu částečky zbylé po loupání, takže žlutý hrách hodně pění. Musíme jej vařit proto ve větším hrnci, než kolik polévky polévky potřebujeme. Když přejde první var, snížíme teplotu, aby se var tak zvaně jen „překuloval“. Teprve pak můžeme hrnec přikrýt poklicí.
  2. Z tohoto důvodu není vhodné vařit žlutý hrách v klasickém tlakovém hrnci. Pěna se dokáže protlačit i skrz ventil a ucpat ho
  3. Žlutý hrách musí být stále zakryt vodou a při vaření jím musíme občas pro kontrolu zamíchat. Protože se rozpadá, rozvařené částečky se mohou u dna připálit. To se stane hlavně v případě, že žlutý hrách vaříme při vysoké teplotě plotýnky.

Hrachová polévka ze žlutého hrachu: Recepty

Jednoduchá uzená hrachová polévka

  • 200 g žlutého hrachu, 2 l vývaru, ve kterém se vařilo uzené (nejlepší je po vaření žeber), 50 g mrkve, 25 g petržele, 25 g celeru, 1 menší cibule, 2 stroužky česneku nebo hrst česneku medvědího, majoránka, libeček.
    Příprava: Z vývaru po uzeném sebereme tuk a dáme na pánev. Pak do vývaru dáme hrách a při nízké teplotě rozvaříme. Mezitím nakrájíme velice drobně cibulku a jemném struhadle nastrouháme kořenovou zeleninu. Na sebraném tuku (když není, tak na lžíci sádla) osmažíme cibulku do zlatova. Pak přisypeme jednu polévkovou lžíci polohrubé mouky, zasmažíme a nakonec přisypeme zeleninu. Společně restujeme. Když je hrách rozvařený (a zbylé celé částečky jsou měkké), přidáme k němu zeleninu. Vaříme asi deset minut. Když by byla polévka moc hustá, zředíme uzeným vývarem.
    Na závěr prolisujeme česnek a dochutíme majoránkou a libečkem.

Holandská hrachová polévka

  • 150 g žlutého půleného hrachu, 50 g mrkve, 25 g petržele, 25 g celeru, 2 velké brambory, 1 stroužek česneku, 1 cibuli, 1/2 lžičky nati řebříčku, sůl, 3 lžíce slunečnicového oleje.
    Příprava:
    Žlutý hrách namočíme na půl hodiny do studené vody. Očistíme kořenovou zeleninu a nakrájíme na kostičky nebo nastrouháme na hrubém struhadle. Hrách zalejeme 1 1/2 l vody a vaříme do měkka bez soli. Pak přidáme připravenou kořenovou zeleninu, brambory, řebříček a utřený česnek a vaříme asi 15 minut. Polévku dosolíme, cibuli nakrájíme na kolečka a osmažíme na oleji.
    Na talířích
    zdobíme polévku kolečky osmažené cibule.

Bavorská hrachová polévka

  • 200 g vepřové plece, 200 g hrachu, 100 g krupek, 30 g sádla, 1 střední cibule, 2 stroužky česneku, 1 lžička sladké papriky, majoránka, sůl, 1,5 – 2 l vody, zelená petrželka.
    Příprava: Předem namočený hrách a krupky vaříme do poloměkka v asi dvou litrech vody. Občas ode dna promícháme. Mezitím na sádle osmahneme cibuli, přidáme drobně nakrájené maso, prolisovaný česnek, vše společně opečeme a nakonec vmícháme koření. Masovou směs dáme do hrachu s krupkami a dovaříme doměkka.
    Hotovou polévku dochutíme solí, sekanou zelenou petrželkou.

Hrachová polévka s jogurtem

  • 200 g žlutého hrachu, 30 g másla, 30 g mouky, 1 cibule, 1 bílý jogurt, sůl, kmín, špetka tymiánu.
    Příprava: Žlutý hrách uvaříme v asi 1,5 litru vody a špetkou tymiánu a rozmixujeme. Na másle osmahneme cibulku, přidáme mouku a necháme zrůžovět. Směs poté zalijeme trochou vývaru z hrachu, rozšleháme a vlijeme do polévky. Přidáme kmín a sůl a ještě deset minut povaříme. Nakonec do hotové polévky rozšleháme jogurt, vše necháme ještě řádně prohřát.
    Podáváme s kostičkami osmažené housky.

Související

Váš názor