Domů Nemoci Nadýmání, plynatost a bolest břicha

Nadýmání, plynatost a bolest břicha

od jezzina

Přetrvávající bolesti břicha, nadýmání či pálení žáhy sice mohou být způsobeny nesprávnými stravovacími návyky, ale stejně tak mohou signalizovat někdy i životu nebezpečnou chorobu. Není proto od věci včas vyhledat lékaře. Zažívací obtíže, nejčastěji takzvané žaludeční či střevní dispepsie, způsobují nepříjemné pocity spojené s tlakem v břišní krajině a nadýmáním.

Osvědčené nebo doporučené prostředky

Dyspeptický syndrom zahrnuje nejrůznější obtíže, jako je nadýmání, plynatost, škroukání v břiše i různé tlakové bolesti v břiše.

  • V dietě vynechte dráždivá a nadýmavá jídla, taktéž smažená, živočišné tuky a uzeniny.
  • Někomu pomáhá pití vlažného heřmánkového čaje.
  • Ke zklidnění neurovegetativního systému z přírodních přípravků může pomoci výtažek z kozlíku lékařského.
  • Z bylinných čajů je vhodný rakytníkový čaj (1 polévkovou lžíci přelijeme 1/4 litrem teplé vody, necháme přejít 2 minuty mírným varem, 10 minut vylouhovat a pak zcedíme).
  • Ke zklidnění střevní peristaltiky lze použít výtažku z třezalky v kombinaci s tabletami s hořčíkem a vápníkem.
  • Nikdy nepoužívejte chemická projímadla, neboť při delším podávání vyvolávají návykovou zácpu.
  • Z alkoholických nápojů lze vypít sklenici hořkého ležáku, který působí dieteticky na zažívací trakt (obsahuje hojně minerálů, vitaminů skupiny B, stopových prvků, uhlohydrátů a aminokyselin). V pivu obsažený zinek má význam při tvorbě inzulinu v Langerhansových ostrůvcích slinivky břišní. Tím také dochází ke zlepšení látkové výměny.
  • Z minerálních vod je vhodná Magnesia a především Mlýnský pramen (působí na žaludečně-střevní trakt prostřednictvím tak zvaných endorfinů, látek ovlivňujících motoriku zažívacího traktu). Denně vypijte nejméně 2 litry tekutin.
  • Staří lékaři doporučovali na tyto obtíže luhačovickou minerální vodu Vincentku. Svou povahou je to hydrogenuhličitanochloridosodná kyselka s vysokým obsahem kysličníku uhličitého, který umožňuje rozpuštění mnoha minerálních solí. Z prvků obsahuje nejvíce sodíku, následuje draslík, vápník, hořčík, brom, jod, lithium a řada velmi důležitých stopových prvku. Vincentka působí příznivě i při zácpě (vychlazená), dále při pálení žáhy, nechutenství, bolesti v žaludku. Hodí se jako přírodní prostředek v doplňkové léčbě zánětů žaludku a střev, vředové chorobě, při žlučníkových kaméncích a zánětech žlučníku, i zánětech slinivky.
  • Při bolestech břicha a nadýmání byl dříve osvědčený čaj připravený ze dvou čajových lžiček sušených heřmánkových květů, přelitých šálkem vroucí vody a deset minut louhovaných.
  • Podobné účinky měl i čaj z drceného kmínu, který se nechal odstát rovněž deset minut nebo šťáva z kyselého zelí s kousky jablek či ananasu.

Fit-cvik

(proti nadýmání a bolestem v podbřišku)
Výchozí poloha: Lehněte si na záda, skrčte dolní končetiny. Během 1. doby vdechněte nosem a přitom „nafoukněte“ břicho. Během 2. doby vydechněte ústy a přitom vtáhněte břicho co nejvíce do sebe. Opakujte vdech a výdech celkem pětkrát.

Víte, že…

… zažívací obtíže – nadýmání, bolest břicha, zvracení – mohou způsobit i jedlé houby pozřené ve větším množství v syrovém stavu, například ve formě salátů? Tyto obtíže vyvolává zejména čechratka podvinutá, václavka a mlženka.

Ilustrační foto: sxc-hu

Související

Váš názor