Domů Zdraví Časté říhání

Časté říhání

od jezzina

Říhání je obvykle zvukem provázený jev, při kterém z žaludku ústy uniká vzduchová bublina. Říhnutí je v našem sociálním prostředí a v naší kultuře chápáno jako projev nevhodného chování. Slušnost velí říhnutí ve společnosti potlačit. Někdy je ovšem říhnutí ne pouze projeven určitého diskomfortu v útrobách, ale projevem nějakého nezdravého stavu v trávicím traktu. Jaké mohou být příčiny častého říhání? Co může časté říhání značit?

Říhání je v naší společnosti tabu

Říhnutí, odborně eruktace, lidově krkání, brkání, je docela běžný jev, kdy z úst „vyhrkne“ bublina vzduchu z trávicího ústrojí. Říhání bývá provázeno zvukem (pro někoho ne právě příjemným), někdy bohužel i zápachem z úst, což je nepříjemné pro každého.

Krkání je v našich kulturních podmínkách považováno za společenský prohřešek, ale některé národy dávají závěrečným říhnutím najevo spokojenost s požitým jídlem (Číňané a i některé jiné národy jihovýchodní Asie). Inu, jim se protiví zase některé naše zvyky, o nichž se domníváme, že jsou „kulturní“.

Říhání z „plezíru“

Že je říhání ostatním lidem nepříjemné, vědí také někteří naši teenageři, kteří jsou v některých případech  „mistři“ v říhání. Dokážou říhnout kdykoliv a kdekoliv. Někteří si zakládají dokonce na tom, že dokážou „vykrkat“ celá slova. Důvody takového říhání jsou zřejmé: upozornit na sebe a vyvolat znechucení okolí. Naštěstí tato „schopnost“ s odezněním puberty obvykle vyhasíná.

Říhání z přirozených příčin

Je obvyklé, že si lidé říhnou:

  • po konzumaci syceného nápoje, piva,
  • anebo tehdy, když jedí ve chvatu, mluví při jídle – a spolu s potravou polykají i vzduch.
  • Vzduch polykají – a posléze říhají – i lidé, kteří žvýkají žvýkačku s otevřenými ústy.
  • Rovněž vzduch polykají lidé (hlavně děti) po delším pláči spojeném se vzlykáním.
  • Velice nepříjemný (hlavně pro okolí) je častý jev, že lidé nechtěně  říhají po konzumaci syrové zeleniny, hlavně brukvovitých ředkviček, kedluben, ředkví, zelí… Syrová natrávená zelenina produkuje plyny, které se derou ven s typickým odérem.
  • Další potraviny, které mohou způsobovat říhání, jsou luštěniny, brokolice, zelí, květák, cibule, banány, rozinky, bílé pečivo a alkohol.

Po říhnutí se uleví

Říhnutím se organismus zbavuje nejen plynů, ale také určitých tlaků. Někdy se lidé dostávají do stavu, kdy berou říhání jako zbavení se nepříjemného stavu – třeba tak zvaného pálení žáhy z překyseleného žaludku. Proto si jako uklidňující prostředek vezmou zažívací sodu bicarbonu: V žaludku vznikne základní chemická reakce – kyselina plus zásada se neutralizují za vzniku plynu. Ten uniká ústy sérií větších či menších říhnutí, a postiženému se uleví.

Reflux a jiné důvody k návštěvě lékaře

Jestliže se někomu žaludek překyseluje často nebo dokonce pravidelně, vzniká tak zvaná refluxní choroba. Jícnem se říhnutím zvedají i žaludeční šťávy, které mohou leptat jícen. Takové říhání je už nutno řešit s lékařem.

Lékařské vyšetření je třeba podstoupit, když se časté říhání objevuje i bez vysvětlitelných důvodů. Může to být:

  • reakce na některé léky,
  • na každodenní stres v zaměstnání,
  • špatné stravovací návyky,
  • nesprávně sedící zubní náhradu,
  • nebo i obezita.

Lékař nejlépe posoudí pravou příčinu častého říkání a doporučí kroky k nápravě.

Ilustrační foto: pixabay.com

Související

Váš názor