Domů Péče o tělo Zápach z úst: Příčiny a co pomůže

Zápach z úst: Příčiny a co pomůže

od jezzina

Sdělit někomu – třebas s největším taktem – že mu je „cítit z úst“, vyžaduje skutečnou odvahu. Většinou si to dovolíme jen k těm nejbližším rodinným příslušníkům.

Obtěžovat okolí dechem páchnoucím po cibuli, česneku, alkoholu, pivu nebo tabákovém kouři je nespolečenské, ale jedná se o menší zlo, neboť jeho viník je jasný. Mnohem horší je, páchne-li dech z jiných, vážnějších příčin. Zápachem z úst trpí velké procento lidí na celém světě. Příčin nepříjemného pachu je značné množství.

Příčiny zkaženého dechu

  • Ústní hygiena. V osmdesáti procentech jsou viníkem bakterie, které se nacházejí v ústní dutině, hlavně v mezizubních prostorech či na hranách korunek a zubních protéz. Tyto bakterie se živí bílkovinami obsaženými v potravě, kterou jíme. Jsou-li příčinou zápachu z úst bakterie, je vhodné čistit si zuby po každém jídle a na mezizubní prostory použít speciální niť nebo mezizubními kartáčky.
  • Nemoci. Asi pět procent potíží připadá na vrub onemocnění trávicího traktu. Zápach z úst provází cukrovku („acetonový“), může být doprovodným příznakem vážných chorob plic, jícnu, žaludku, slinivky či žlučníku, ledvin (amoniakový zápach). Nevábný dech mají i lidé trpící depresemi, způsobených třeba jenom dlouhotrvajícím stresem.
  • Suchá sliznice úst. Jestliže nás trápí nadměrná suchost ústní sliznice, doporučuje se žvýkat žvýkačku bez cukru, každou hodinu se trochu napít minerální vody nebo bylinkového čaje a denně sníst dvě až tři jablka. V případě, že nám tento návod nepomůže, svěříme se do péče ošetřujícího lékaře.
  • Onemocnění parodontu. Pomůže jedině vyléčení nemoci. Někdy je doporučováno využití tak řečeného mumia, respektive mumio ústní vody, a to k masážím a ke kloktání neředěnou. Po úpravě stavu přípravek používejte dále preventivně k běžné ústní hygieně neředěný pitnou vodou, v poměru 1:10. Při paradentóze je vhodné ho kombinovat s mumio paradontálním masážním gelem, doplněným vitamínem C a výtažkem ze šalvěje. Toto složení má stahující a protizánětlivý účinek na ústní sliznici, působí příznivě na zpevnění dásní, snížení jejich krvácivosti, snižuje i tvorbu zubního povlaku a odstraňuje zápach z úst.
  • Zkonzumované potraviny. Například pachu cibule nebo česneku z dechu se spolehlivě zbavíte tím, že rozžvýkáte několi k listů zelené petrželky a vypijete sklenku mléka. Stačit by měl i jeden z těchto způsobů. U česneku navíc zabírá rozkousání jednoho až dvou zrnek nemleté kávy.
  • Nemoci dýchacího ústrojí. Dech zapáchá například při angíně či sinusitidě, nepříjemně jsou z úst cítit čepy na mandlích, povlak jazyka, záněty ve vedlejších nosních dutinách.
  • Některé léky. Po nich má většinou dech spíše „chemickou“ podobu. Problém odezní po vysazení léků.
  • Diety. Nepříjemný zápach se line z úst lidem, kteří hladovějí nebo drží nějakou bílkovinovou dietu (dělená strava, proteinové dny…). Pomohou žvýkačky, pastilky bez cukru, žvýkání zázvoru nebo hřebíčku.

Víte, že…

… žvýkáním skořice odstraníme nepříjemný zápach z úst? Obsahuje silici, třísloviny, sliz, pryskyřici, škrob a další látky. V terapii se používá jako prostředek působící na funkci žaludku, povzbuzující chuť k jídlu, jako korigens chuti a vůně.

mátový odvar nám na chvíli provoní dech? Odvarem vyplachujeme ústa při zánětu dásní, bolestech zubů a proti zápachu z úst.

… Číňané a Hindové používali hřebíček jako prostředku k navonění dechu? Čínští obchodníci ho odtud dováželi již 400 let před naším letopočtem.

Ilustrační foto: sxc.hu

Související

1 komentář

Pavel63 14.2.2017 - 23.33

Příčin zápachu z úst je opravdu hodně a aby člověk zápach vyřešil, musí najít nejdříve příčinu. Horší je to ale v praxi.

Reply

Váš názor