Domů Péče o tělo Stroupky ve vlasech

Stroupky ve vlasech

od admin

Strupy se ve vlasech objevují z celé řady příčin. Setkávají se s nimi lidé v každém věku – malé děti i dospělí. Pojďte se s námi podívat, jaké jsou nejčastější příčiny vzniku těchto nepříjemných stroupků, které často svědí a způsobují i psychické problémy. Strupy mnohdy souvisejí i s dalšími nemocemi, se životosprávou nebo s naší psychikou.

Strup se ve vlasech nejčastěji objeví po škrábání. To znamená, že vás vlasová pokožka svědí, vy se začnete drbat a kůži si narušíte. Strupy a jejich příčina většinou samy nezmizí. Často je nutná návštěva dermatologa, který vám řekne, proč se strupy tvoří. Ještě než za ním ale dojdete, můžete si samozřejmě zkusit pomoci i sami.

Nejčastější příčiny vzniku strupů

Špatná péče o vlasy a vlasovou pokožku

Jednou z častých příčin vzniku strupů je nevhodně používaná vlasová kosmetika. Pokud například používáte na své vlasy šampon, který je určený na jiný typ vlasů, nebo máte nevhodný kondicionér a balzám, či si vlasy špatně myjete a šampon dokonale nevymýváte, může vám to působit svědění pokožky, následné drbání a strupy.

Pokud tedy stroupky objevíte, zkuste se zamyslet, zda jste si nepořídili novou vlasovou kosmetiku nebo jestli jste nezačali dělat něco jinak. Strupy často souvisejí i s tvorbou lupů. Suchá kůže totiž svědí a vede ke škrábání.

Zde si tedy od stroupků můžete pomoci sami, zkuste kosmetiku vyměnit, nebo vyzkoušejte přírodní přípravky určené speciálně na svědící vlasovou pokožku. Vhodná je například březová voda. Pokud během několika dní strupy neustoupí, začněte hledat příčinu svého problému jinde.

Stroupky ve vlasech

Kožní nemoci

Strupovitost vlasové pokožky často provází i různá kožní onemocnění, mezi která patří například lupénka, atopický ekzém nebo kvasinková infekce a s ní související lupy. Zde si už sami pravděpodobně nepomůžete. Je tedy namístě návštěva dermatologa a naordinování vhodné léčby. Často je nutné použití speciálních mastiček, krémů a vlasových vod, které jsou vydávány jen na lékařský předpis.

Častou příčinou tvorby strupů ve vlasech je nemoc s názvem seboroická dermatitida. Strupy mají nepříjemný odér a kromě nich se objevuje také zarudnutí a svědění kůže. Může ji způsobovat zvýšená činnost mazových žláz a kvasinky, proto se často označuje jako mykotické onemocnění. Strupy mohou způsobovat i další druhy plísní.

Strupy ve vlasech po barvení

Možná se vám stalo, že se vám strupy ve vlasech objevily po aplikaci barvy. Může to být i forma alergické reakce, pokud jste si předem neudělala test. Barvy jsou chemické přípravky a jejich aplikace není k vlasům a pokožce vždy šetrná. Na strupy může v tomto případě pomoci regenerace olejíčkem (jojobovým, kokosovým, mandlovým), který se nanese na postižená místa a do vlasů se vmasíruje. Strupům můžete předcházet tak, že budete se svými vlasy zacházet šetrným způsobem.

Související

Váš názor