Domů Péče o tělo Co znamenají hrbolaté nehty?

Co znamenají hrbolaté nehty?

od admin

Stejně tak jako naše pleť nebo náš jazyk mohou být i nehty ukazatelem a barometrem našeho zdraví. Hrbolaté nehty nevypadají hezky. Navíc u nehtů většinou nejde o pouhou estetickou vadu, ale většinou o příznak neznámých zdravotních problémů, např. skryté problémy oběhového systému, respirační poruchy, anémie z nedostatku železa nebo onemocnění štítné žlázy. Co hrbolky na nehtech znamenají a jak se jich můžeme zbavit?

V první řadě je důležité vypozorovat, jakým směrem vroubky či hrbolky směřují – podélně či svisle.

Svislé neboli vertikální vroubky

Svislé, vertikální neboli podélné rýhy a hrbolky na nehtech jsou celkem běžné a u většiny případů také neznamenají nic vážného. Tyto hrbolky směřují od nehtového lůžka ke špičce nehtu a s postupujícím věkem je jejich výskyt častější. V podstatě se podobají vráskám na kůži. S vráskami mají společné i období prvního výskytu, první hrbolky se objevují kolem třicátého roku.

Jak zatočit se svislými hrbolky?

V podstatě jediné, co s tímto přirozeným jevem můžeme dělat, je podpora zdravého růstu nehtů a jejich estetická úprava pilníkem. Prvně použijte hrubý pilník, který odstraní největší hrbolky, potom použijte leštící pilník pro zahlazení stop. Důležitá je i zdravá strava s vysokým obsahem biotinu, např. zelená listová zelenina, hnědá rýže, pšenice, hrách, čočka, sója, slunečnicová semínka, také játra, vaječné žloutky nebo sýr. Nehty můžete chránit tím, že je budete natírat olivovým olejem, který zabraňuje jejich vysušování. Pro každodenní hydrataci stačí používat např. obyčejnou Indulonu.

Nehty

Příčné neboli horizontální hrbolky

Příčné hrbolky směřují od jedné strany nehtu k druhé, rovnoběžně s nehtovým kořenem. Na příčné hrbolky si musíme dát větší pozor, neboť většinou naznačují špatný zdravotní stav nebo přítomnost onemocnění. Jedním z takových onemocnění jsou například Beauovy linky, ty mohou být i tmavé a často vznikají jako příznak předchozího zranění nehtového lůžka, podvýživy, reakce na léky či metabolické poruchy, např. cukrovka. Důvodem jejich vzniku je zastavení růstu nehtu kvůli špatné výživě (často nedostatkem bílkovin) nebo nemoci. Trápí-li vás příčné hrbolky, navštivte raději svého praktického lékaře.

Bílé rýhy mohou signalizovat cukrovku, lupénku, Raynaudovu chorobu, nebo jen trauma. Rovněž beta-blokátory a léky užívané při chemoterapii způsobují vodorovné rýhy na nehtech.

Pozor si musíme dát na bílé hrbolky a pruhy na nehtech. Ty mohou být způsobeny otravou arzenikem. Příznaky se mohou objevit na jednom nebo na více nehtech. Tyto hrbolky směřují rovnoběžně ke špičce nehtu. V tomto případě je nutné zajít k lékaři a svůj problém s ním prokonzultovat. Lékař vám provede test vlasů a tkáně, které otravu buď potvrdí, nebo vyvrátí.

Související

Váš názor