Domů Rodina Co vzít na návštěvu

Co vzít na návštěvu

od jezzina

Na předem domluvenou návštěvu se nehodí přijít jen tak s prázdnou. I na návštěvu těch nejbližších (rodičů, sourozenců) je slušností něco přinést. Výběr vhodné „pozornosti“ musí být ovšem jednak adekvátní významu návštěvy, a také by měl odpovídat našemu vzájemnému vztahu a životnímu stylu navštívené domácnosti.

Na návštěvu nikdy bez pozvání či ohlášení

Jestliže jsme přijali pozvání k návštěvě jiné domácnosti, lze snadno předpokládat, že to pro domácí bude představovat nějaké vynaložené úsilí: starost, práce, finanční náklady. Je proto slušností projevit uznání hostitelovy péče a revanšovat se. Dárek hostí musí být úměrný, nesmí hostitele uvádět do rozpadů.

  • Asi není třeba připomínat, že bez pozvání, a nebo alespoň bez souhlasu s naším ohlášením, se na návštěvu nevydáváme. V současné době, kdy jsou mobilním telefonem vybaveni všichni „od čtyř do sto čtyř let“, to není žádný problém.

Kdy se dárek nečeká

Bez dárku se obejdou neplánované návštěvy iniciované ovšem vždy hostitelem.

  • Příklad:
    Žena s přítelkyní třeba společně nakupuje a protože se pohybují v zóně jejího bydlení, vyzve kamarádku, aby zašla k ní domů, že si uvaří kávu a popovídají si v klidu, který by jim kavárna neposkytla.
    Nebo jí chce ukázat novou vybavenost bytu, o kterou ovšem nejdřív kamarádka sama projeví zájem.
    Kamarádky se náhodně potkají někde v blízkosti by jedné z nich – a zajdou do něj neplánovaně na občerstvení.

Podobných případů nečekaných návštěv můžeme vymyslet víc, včetně ryze pánských variant. V domácnosti by ale měla být předem stanovena pravidla „vodění si“ nečekaných návštěv a ta by se neměla překračovat.

  • Také by nikdy neměla nastat situace, že se host sám pozve: „Hele, když jsme tady, neskočíme si k vám do bytu na kafe?“

Co vzít na návštěvu

Pozornosti, které přinášíme hostitelům, by měly odpovídat rozsahu návštěvy, jejímu času a také tomu, zda budeme jediní hosté nebo zda je pozván ještě někdo jiný.

Ke kamarádce na kávu

Častou situací je, že nás blízká přítelkyně, kamarádka, pozve na “dámský dýchánek”, na kávu. V takovém případě se hodí přinést balíček kávy, menší množství čokoládových bonbonů, pár zákusků. Zákusky nenosíme tehdy, když se chce hostitelka pochlubit vlastním cukrářským výrobkem. Káva se hodí vždy, a to i tehdy, když má hostitelka speciální kávovar. Kávy není v domácnosti nikdy dost a tak řečeno “neurazí”.

S partnerem na oběd

Když přicházíme v partnerské dvojici do jiné rodiny na návštěvu spojenou s obědem, nic nezkazíme klasikou:

  1. květiny pro hostitelku,
  2. láhev vína pro hostitele.

Květiny podáváme bez papíru. V určitou dobu může návštěva přinést květinu hrnkovou: před Vánoci brambořík nebo vánoční hvězdu, zjara nakvetlou azalku, hyacint… Z takové květiny, která obvykle nemívá dlouhou životnost, nejsou hostitelé v rozpacích (kam s ní, až se rozroste).

Víno je vhodné ve skleněné láhvi s etiketou, jestliže je koupené, a nebo ve skleněné lahvi, pokud se jedná o výrobek vinaře nebo výrobek vlastní. Víno ze stáčírny v PET lahvi není moc vhodné, budí dojem nevalné kvality a přílišné šetrnosti dárce. Když jdeme na návštěvu do rodiny striktně abstinentní, můžeme místo vína přinést balíček kvalitního čaje, kávy nebo láhev kvalitního ovocného moštu, sklenici medu.

A co dětem?

Mají-li hostitelé děti, hodí se přinést maličkost i jim. Pozornost pro děti by ale neměla narušovat výchovný či stravovací zvyky, jakými se rodina řídí. Takové „kinder“ vajíčko s překvapením je sice úměrný dárek, ale  můžeme narazit:

  • někomu se nemusí pozdávat obvykle neúčelná a nijak estetická hračka uvnitř;
  • jiní rodiče mohou mát výhrady ke komerčnímu charakteru vajíčka.
  • A konečně: některé rodiny v současné době nedávají dětem cukrem slazené pamlsky.

Takže riziková je i obligátní tabulka čokolády nebo sáček bonbonů.  Pytlík oříšků? A co když má dítě alergie? Universálním řešením co se něčeho “na zub” týká  je například sáček sušených plodů: třeba kustovnice. Nebudou nic namítat ani rodiče, ani obdarované dítě.

Co se věcných dárků pro děti týká, hodí se drobnost malé ceny, aby to hostitele neuvádělo do rozpaků a nezavazovalo je to do budoucna. Někdy udělá dětem radost třeba i jen nějaká psací potřeba: bloček papírků se samolepicím proužkem, malá sada barevných tužek, notýsek

K přátelům na večerní sešlost

Jsme-li pozvaní na večerní návštěvu, kde nebudeme jediní hosté, je případné přinést něco na společná stůl. Hostitelku jistě potěší, když ji předáme krabici domácích sušenek nebo ještě lépe slaného pečiva. Hostitele podarujeme lahví něčeho ostřejšího než je víno. V oblastech, kde je tradicí pálení destilátů, je příhodným dárkem hostova domácí pálenka (z oficiální pálenice).

Vhodná je i bonboniera nebo vážené čokoládové bonbony (nugát, pralinky) – třeba v celofánovém sáčku se stuhou.

Na návštěvu na pár dní

Není řídká situace, když odjíždíme na návštěvu několikadenní. Ať je to k příbuzným nebo k přátelům, vždy bychom měli něco přivézt, a to nejlépe “do domácnosti”. Nikdo se neurazí, když z tašky vybalíme nějaké vzácnější ovoce či zeleninu, krajové speciality (klobásu, farmářský sýr…), máslo, med…

Hostitelé sice řeknou: “Ale to jste nemuseli, tady je co jíst…,” ale v hloubi duše budou potěšeni.

Ilustrační foto: pixabay.com

Související

Váš názor