Domů Zahrada Gloxínie pěstování: jak pěstovat Gloxínie

Gloxínie pěstování: jak pěstovat Gloxínie

od jezzina

Zejména na podzim a v zimě oceníme v intimitě svých domovů více než jindy rostliny okrasné květem. Mezi nimi zaujímá čestné místo i zdomácnělý host z tropických lesů Brazílie – gloxínie, neboli obdule. Jedná se o hlíznatou rostlinu s velikými nálevkovitými květy, lemovanými věncem sametových zelených listů na tučných stoncích. Běžně se gloxínie pěstují jako kříženci, jejichž květy nás potěší v barvě bílé, růžové, červené nebo modré. Většinou si je přineseme z obchodu již rozkvetlé a zpravidla je po odkvětu dále nepěstujeme, což je škoda, protože při správné péči vydrží a znovu rozkvétají i několik let po sobě.

Gloxínie

Gloxínie je hlíznatá rostlinu s velkými květy tvaru nálevky, které mohou mít bílou, růžovou, červenou či fialovou barvu. Některé variety mohou mít vlnitý, bíle lemovaný okraj. Na jedné rostlině může být až padesát květů. Krásu květů zdůrazňují zelené sametové listy, které jsou velice křehké a při přenášení se mohou polámat. Gloxínie kvete od května (ale i dříve) až do podzimu.

Co potřebuje gloxínie k životu

Jako většina tropických rostlin vyžaduje i gloxínie dostatek světla, ale nesnáší přímé sluneční paprsky. Na jaře ji vysadíme a umístíme na velmi světlé místo s dostatečnou vzdušnou vlhkostí. Chráníme ji však před poledním sluncem.

Stejně jako správné osvětlení je pro rostlinu důležitá teplota, která by se měla pohybovat od 15 do 20 °C. Prospívá jí vlhčí vzduch, ale nesnáší přímé rosení, takže je možné rozprašovat vodu po okolí, ale nesmí přijít přímo na listy a květy. Nesnáší také průvan.

Prospívá jí dostatečná zálivka měkkou vlažnou vodou s občasným přídavkem tekutého hnojiva. Pozor, voda nesmí přijít na listy a na květy.

Přihnojujeme jednou týdně. Bledé listy jsou známkou nedostatku výživy, svinující se listy jsou zase známkou toho, že rostlinu pěstujeme na místě nechráněném před poledním sluncem.

Gloxínii množíme semeny, dělením starých hlíz i listovými řízky, které odebíráme v létě, když jsou listy dospělé.

Jak pěstovat gloxínii po odkvětu?

Po odkvětu se gloxínie už většinou nepěstuje, ale při dobré a správné péči může vydržet i několik let. Po odkvětu necháme hlízu zatáhnout, listy (suché) odstraníme a hlízu pak necháme zaschnout a uložíme ji v chladném substrátu.

  • Po odkvětu odumírají i listy a hlíza začne zatahovat. Tehdy omezíme zálivku a nakonec přestaneme zalévat.
  • Nádoby s hlízami očistíme od uschlých nadzemních částí rostliny, zabalíme je do papíru, uložíme do tmavé místnosti a uschováme při teplotě kolem 10 °C.
  • Počátkem února se začínají hlízy vracet k životu, takže je očistíme od kořenů a zasadíme do nového květináče na povrch směsi listovky, pařeništní zeminy a trochy písku. Můžeme přidat i trochu drceného dřevěného uhlí.
  • Hlízy přiklopíme sklenicí a postavíme na světlé stanoviště.
  • Zaléváme výhradně odspodu.
  • První poupata, která rostlina nasadí, je vhodné vyštípnout, čímž ji donutíme k bohatšímu květenství.

Víte, že…

gloxínie patří mezi rostliny, které nesnášejí zemní plyn? Nebudou prosperovat v místnostech s plynovým topením. Kromě plynu jim vadí například i cigaretový kouř.

Související

Váš názor