Domů Zahrada Zakládání zahrady

Zakládání zahrady

od jezzina

Při zakládání zahrady je třeba myslet na desítky let dopředu. Není nic neutěšenějšího než novotou zářící dům, který ční z holého pozemku bez kousíčku zeleně. Zahrada je ozdobou, bez níž i nejdražší dům působí nedokončeně.

Zahrada je „běh na dlouhou trať“

Výstavba rodinných domků na „zelené louce“, která má ovšem po odchodu stavbařů většinou jen podobu mrtvé krajiny, zvýšila zájem také o zakládání nových zahrad. Jenže jak z pustého a stavbou poničeného pozemku vytvořit vlídnou a přítulnou zahradu, která nám poslouží jako další obytný prostor?

 1. Zakládání zahrady je odborná činnost.
 2. A další důležitá věc – stromy, keře a případné zahradní stavby nejsou záclony, které můžeme stáhnout a ze dne na den vyměnit.

Zahrada je během na dlouhou trať, a i když dnes neplatí tak docela, že „táta sází stromy pro děti“, výsledek se neobjeví už za jeden dva roky. A jestliže ano, bude to pořádně drahé.

Nechme si odborně poradit

Jedním z nejhorších způsobů zakládání zahrady je nechat se omámit lákavým barevným katalogem a podle něj si bezhlavě objednat exotické stromy, dřeviny a květiny. Žádný prodejce  například neuvádí, že některé stromy či keře dovážené ze zemí s vlhkým přímořským klimatem nemusí přežít první českou nevyzpytatelnou zimu. Proto pokud majitel budoucí zahrady patří k těm, kteří toho o zahradničení moc nevědí, bude pro něho výhodnější obrátit se na zahradního architekta. Jestliže není žádný při ruce, tak alespoň na zkušeného zahradníka.

Zahrada by měla vypadat dobře po celý rok. Proto v projektech zahradních architektů bývají i barevné studie, které ukazují, jak bude pozemek vypadat v jednotlivých ročních obdobích. Architekt dokáže odhadnout, jak bude zahrada vyhlížet za desítky let, až stromy a keře dorostou. Při špatné volbě druhu a místa by jejich kořeny mohly poškodit i základy domu.

Rizika dovozových dřevin

Není problém dovézt vzrostlý strom za desítky tisíc například z Holandska, ale žádný dodavatel nezaručí, že strom neuhyne. Někteří zahradní architekti proto doporučují u vzrostlých stromů kolem pěti či šesti metrů, které domácí pěstitelé nabízejí málokdy, volit dovoz z Maďarska. Stromy zde na rozdíl od produkce z přímořských států vyrůstají v podobném klimatu, jaký je čeká u nás, a jsou výrazně levnější. Vyšší náklady sice mohou znamenat úsporu času a peněz, odborníci se ovšem shodují, že je lepší nakupovat trvalky a dřeviny v domácích pěstitelských podnicích a školkách.

Kde bude bazén, kde gril a kde altán?

Při plánování „zeleného exteriéru“ domu je dobré dopředu zvažovat umístění bazénu, zahradního grilu, udírny, altánu, či jiného zábavního prvku, i když se možná s jejich pořízením bude muset počkat. Mohlo by se stát, že rodina po pár letech zatouží po zahradním grilování, ale poslední volné místo bude těsně u plotu sousedícího s cestou, po níž pejskaři vodí vyvenčit své „drahoušky“.

V celkových nákladech na pořízení zahrady připadá zpravidla:

 • třicet až čtyřicet procent na výsadbu
 • a šedesát až sedmdesát procent na trávník.

Kdo si však připlatí, může se ze zeleného pažitu radovat už po třech týdnech po položení trávního koberce. Rašelinový základ takového koberce funguje navíc jako výborný zásobník vody.

Voda, voda, voda

Kdo touží po velké a bohatě kvetoucí zahradě, musí počítat s tím, že na jeden metr čtvereční bude ročně potřebovat více než 500 litrů vody. Jenže když bude parné léto s minimem přeháněk, může být množství až dvojnásobné.

 • V některých případech se proto vyplatí pořídit si na zahradu vlastní studnu a čerpadlo.
 • Kdo nechce nebo nemůže běhat s desítkami konví po zahradě, měl by při zakládání zahrady počítat se zavlažovacím systémem.

Na trhu jsou poměrně cenově dostupná zařízení s manuálním ovládáním, ale také typy řízené zavlažovacím počítačem. Tam, kde je vody nedostatek, může být řešením zahrada inspirovaná některými asijskými vzory, které místo trávníků hodně využívají kamínků a štěrků. Voda však může mít i podobu malého jezírka. Odborníci doporučují, aby minimální objem takové nádržky byl alespoň tisíc litrů.

 • K pohodlí, ale i bezpečí majitelů moderní zahrady patří rovněž osvětlení. Populární je elektronická iluminace – čidla rozsvěcují jednotlivé lampy podle pohybu lidí na zahradě, a varují zároveň před nevítanými návštěvníky.

 

Trávník je duší zahrady

Dobře udržované travní plochy jsou ozdobou, špatně udržovaný trávník zkazí dojem, i když budete mít zahradu jinak profesionálně a hezky řešenou.

Udržovat trávník v dobré kondici není vůbec jednoduché. Hlavní prací je doslova nekonečné sečení. Kosou nebo srpem nelze posekat trávník tak, aby měl vzhled koberce. To dovedou jen motorové sekačky. Základní představa většiny lidí, pokud jde o trávník na zahradě, je krátce střižený, tak zvaný anglický trávník. 

 • Klasický anglický trávník je ovšem třeba od dubna do července sekat nejméně jednou týdně.
 • Později, až do zámrazu, jednou za čtrnáct dní.

Když máte travních ploch kolem pěti set metrů čtverečních, zabere sekání trávníku mnoho času, i když máte výkonnou sekačku. Práci přitom komplikují stromy, keře, ploty, záhony, chodníky a cesty, prostě vše kromě vlastního trávníku. V každém případě při sázení rostlin dbáme na to, abychom sekačkou mohli kolem nich volně projet. Často se chybuje tím, že se nasází keře příliš blízko plotu, takže mezi plotem a keři není dostatek místa na průjezd sekačky.

Chodníky a cesty, případně nášlapné kameny a dlaždice, umístěné v travnatých plochách, je třeba pokládat tak, aby byly mírně pod úrovní okolního terénu. Pokud si překážky sami vytvoříme při zakládání zahrady, máme o práci nadlouho postaráno.

Co je moje, to mě zajímá

Proč nedat šanci také malým zahrádkářům? Věnujme jim kousek prostoru na zahradě. Při zakládání zelinářské zahrádky pro děti je třeba dodržet dvě zásady:

 1. jednak by měla být skutečně malá – mnohdy stačí jeden až dva metry čtvereční, aby se péče o záhony nestala nepříjemnou povinností,
 2. jednak je necháme pěstovat to, co mají rády, co je zajímá. Může to být třeba salát, ředkvičky, zelený hrášek, třešňová rajčata, jahody. Okolo zahrádky maliníky

Související

Váš názor