Domů » Řeřicha: Pěstování řeřichy v bytových podmínkách

Řeřicha: Pěstování řeřichy v bytových podmínkách

od jezzina

Řeřicha setá je první čerstvá zelenina (nebo zelené koření), které si můžeme vypěstovat v předjarním období. Řeřichy si ceníme nejen pro její obsažené látky, ale hlavně proto, že je ku spotřebě v době, kdy se jiné zelené koření ještě neprobralo ze zimního spánku. K vypěstování první řeřichy nepotřebujeme žádnou zeminu. Řeřichu ke spotřebě je dokonce lepší pěstovat jen z vody, na kousku buničiny. Jak pěstovat první řeřichu?

Řeřicha: První znamení jara

I když se nám třeba podařilo uchovat v květináči nebo v truhlíku rostlinky zeleného koření z minulé sezony, v předjaří je jejich spotřební kvalita špatná. Teprve s příchodem jarních dní (možná) znovu obrazí a zesílí. Jenže náš zimou vyčerpaný organismus volá po čerstvé vzpruze už v předjaří. Řešením jsou květináčky s bylinkami, které lze nakoupit v supermarketech nebo v hobbymarketech.

Kdo tak už někdy učinil, tak ví, že je to činnost neefektivní, a ne právě levná. Bylinky ostříháme, a konec. Kořenový systém i při zalévání vyschne, uhyne. Naděje, že rostliny porostou dál se skoro nikdy nenaplní. To už je lepší vypěstovat si vlastní zelené koření, třeba řeřichu setou.

  1. Její životnost je také krátká (jen do ostříhání),
  2. ale pořizovací cena semen je několikanásobně nižší než je cena bylinek v květináči.

K pěstování řeřichy postačí tácek s okrajem, čistá voda a čas. A toho času nebude zapotřebí mnoho.

Proč řeřichu pěstovat

Různé odborné stati uvádějí, že řeřicha setá obsahuje vlákninu, hořčičné oleje, vitamin A, beta karoten, vitamin C, vitaminy skupiny B (B1, B2, B3, B6), vitamin E, vitamin K, draslík, sodík, vápník, železo, fosfor, jód.

  • To je velmi podobný obsah zdraví prospěšných látek jako má třeba hojně pěstovaná pažitka:  vysoké množství vitaminu C, riboflavinu, draslíku, vápníku, fosforu, sodíku, železa a beta-karotenu, provitamin A, vitamin B2, silici se sírou, jiné minerální látky.
  • Anebo s populární petrželkou. V té je Účinnou látkou apiol. Dále obsahuje miristicin, pinen, felandren, cymol, terpeny, flavonoidy, polyacetyleny, furanokumariny, sliz a sacharidy. Petržel je také zdrojem provitaminu A a vitaminů B, C, E, draslíku, hořčíku, železa, vápníku, sodíku a fosforu, většího množství kyseliny listové.

Když porovnáme všechny údaje, budeme se dívat rozumněji na informace o „nabitosti řeřichy zdravými látkami,“ kterými nás každoročně zahlcují v předjarním čase média. Výhoda řeřichy je totiž v něčem jiné.

  • Řeřicha je první čerstvá bylina vhodná ke sklizni.
  • Řeřicha vyroste v krátkém čase – v nesrovnatelně kratším čase než jiné byliny. A to mohou zahrádkáři potvrdit z vlastních zkušeností.

Jak pěstovat řeřichu? Hydroponicky

Semena řeřichy rovnoměrně nasypeme na důkladně provlhčený papír (kapesníček, ubrousek, buničinu, toaleťák, vrstvu vaty). Překryjeme kouskem igelitu a uložíme na světlé teplejší místo (obvykle okenní parapet).

  • Už druhý den budeme pozorovat, že semínka vypustila klíčky. Druhým dnem počínaje už lze pozorovat čilý růstový ruch. Řeřicha roste doslova jako z vody – jen ji tu vodu musím každý den přidávat. A to je důležité – semínka nesmějí vyschnout.
  • V dalších dnech (čtvrtý, pátý den) rostlinky vytvoří drobné děložní lístky. Stále opatrně zaléváme, rostliny nesmějí vyschnout.
  • Desátý den je řeřicha připravena ke sklizni. Jestliže někde budeme číst, že to je dřív, není ta informace podložena praktickou zkušeností. Ani i deset dní je dobrý „výkon“.

Proč je lepší pěstovat na papíru

Řeřichu sklízíme tak, že ji na plocho odstřiháme co nejníž. Stonky řeřichy se konzumují celé. A tím jsme se dostali k vysvětlení, proč je lepší pěstovat řeřichu na buničině a ne v zemi. Řeřicha klíčí a vyrůstá velmi bouřlivě. A když budou semínka v zemině, potlačí nad sebou rostlinka i částečky země. A ty se nadají opláchnout.

Jednak ulpívají,

  • jednak by se oplachování řeřicha rozmačkala. Je velmi křehká.
  • Rostliny vypěstované na papíru/vatě a jen z vody jsou čisté.

Řeřichou sypeme studené pokrmy: pomazánky, máslo, studené ryby a podobně. Varem řeřicha dostane „mýdlovitou“ chuť, a ztrácí o na nutričních i senzorických vlastnostech.

  • Řeřicha je na seznamu potravin zakázaných pro uživatele warfarinu.

Související

Váš názor