Domů Zahrada Péče o trávník u domu

Péče o trávník u domu

od jezzina

Dobře udržované travní plochy jsou ozdobou, zatímco špatně udržovaný trávník zkazí dojem. A to i tehdy,  když budeme mít zahradu jinak profesionálně a hezky řešenou. Trávník potřebuje stejnou péči jako záhony se zeleninou. Udržovat trávník v dobré kondici není vůbec jednoduché. Kvalitní trávník je během na dlouhou trať, výsledek se neobjeví za jeden dva roky. Travní porost je třeba mechanicky čistit, přihnojovat, hubit v něm plevel, zavlažovat v době sucha a především trávu pravidelně sekat.

Není tráva jako tráva

K osevu nového trávníku je třeba vybrat kvalitní odrůdy trav. Pro založení trávníku v českých podmínkách doporučují odborníci směs složenou ze:

  1. 40 procent jílku vytrvalého,
  2. 40 procent kostřavy červené výběžkaté
  3. a 20 procent lipnice luční.

Po vyklíčení je třeba udržovat půdu neustále vlhkou a pro zalévání je nutné používat jemný proud vody.

První sečení a péče o trávník

První sečení by mělo být asi po pěti týdnech, když je tráva vysoká osm až devět centimetrů. Nejlépe kosou, srpem nebo lištovou sekačkou. K dalšímu sečení – až 15krát za rok – je již možné použít běžné elektrické či motorové sekačky.

Trávníky se přihnojují na jaře, na začátku a na konci léta, a to dusíkatým hnojivem (ledek vápenatý, amonný či síran amonný), které podporuje růst zelené hmoty.

Na jaře by se měl trávník vyhřebelcovat hráběmi s železnými hroty nebo nejlépe tak zvanými vertikutačními hráběmi s hroty zpětně zahnutými.

Stále stříhat

Pokud jde o trávník v rekreační zahradě, je základní představa většiny lidí krátce střižený tak zvaný anglický trávník. Ovšem založit a udržet kvalitní anglický trávník na české zahrádce není snadné a vyžaduje to stejnou péči jako o záhony se zeleninou či květinami.

Hlavní prací při údržbě trávníku je doslova nekonečné sečení. Kosou nebo srpem nelze posekat trávník tak, aby měl vzhled koberce. To dovedou jen motorové sekačky. Klasický anglický trávník je třeba od dubna do července sekat nejméně jednou týdně. Později, až do zámrazu, jednou za čtrnáct dní. Pokud si při zakládání zahrady sami vytvoříme překážky, máme o práci nadlouho postaráno.

Překážky při sečení

Práci komplikují stromy, keře, ploty, záhony, chodníky a cesty. Proto při sázení rostlin dbáme na to, abychom sekačkou mohli kolem nich volně projet.
• Někteří majitelé domků někdy chybují tím, že nasází keře příliš blízko plotu, takže mezi plotem a keři není dostatek místa na průjezd sekačky.
Chodníky a cesty, případně nášlapné kameny a dlaždice, umístěné v travnatých plochách, je třeba pokládat tak, aby byly mírně pod úrovní okolního terénu.

Související

Váš názor