Domů Zahrada Sakura: Pěstování

Sakura: Pěstování

od jezzina

Dříve než veřejná prostranství, městská stromořadí, parky i okrasné zahrady zjasní květy v naší krajině domáčtějších stromů, vykvétají sakury, lidově zvané „japonské třešně“. Sadaři i zahrádkáři je vysazují pro bohatství květů v odstínech buď světle, nebo sytě růžovými  až purpurovými kalíšky a žlutými tyčinkami.  Sakury nepřinášejí žádný hmotný užitek, jen estetické potěšení z krásy tisíců květů. Ani to není málo. Jak si dopřát „soukromé“ potěšení, jak pěstovat sakury?

Sakura: Před školou, v aleji i na zahradě

Sakura ozdobná, také třešeň pilovitá nebo slivoň sakura (Prunus serrulata) je druh z rodu slivoní. Řadí se do čeledi růžovitých. (O batanickém řazení sakur se ovšem vedou debaty). V našich podmínkách se pěstuje jenom k okrasným účelům.

Sakury známe už mnoho let v městských parterů. Byly vysazovány jako solitéry na veřejná prostranství (i u nás především v okolí škol a významných budov) či do parků, anebo jako stromořadí lemující městské ulice v klidnějších zónách. V současné době jsou sakury oblíbené i u majitelů soukromých pozemků. Vysazují si je na vhodná místa do předzahrádek a na místa, kde se budou sakury vyjímat jako okrasa.

Sakura: Japonský symbol naděje

Domovem sakury je Asie. Například v Japonsku roste více než 200 kultivarů sakury. „Největší japonské školy a veřejné budovy mají stromy sakury ve svém okolí. V Japonsku začíná fiskální rok a školní rok v dubnu, v mnoha částech ostrova Hokkaidó je první pracovní a školní den v období rozkvětu sakur. (…)

Japonci se po rozkvětu sakur vydají do parků, svatyní a chrámů, aby se s příbuznými a známými pokochali krásou rozkvetlých květů. Svátky zvané Hanami oslavují krásu sakury a pro mnoho Japonců jsou příležitostí se uvolnit a potěšit z pěkného pohledu,“ připomíná se v české verzi Wikipedie.

Sakura: Pěstování

Sakura je tři až sedm metrů vysoký opadavý strom nebo keř s širokou korunou.

 • Borka je hnědá, hladká, slabě lesklá, stejně jako letorosty.
 • Větve jsou řídce rozvětvené
 • Listy jsou řapíkaté, vejčité, červenohnědé až zelené. Při rašení nahnědlé, později leskle zelené, které se na podzim  barví do oranžova.

Důvodem pěstování sakury jsou její květy. Jsou růžové, často plnokvěté, uspořádané v krátkých hroznech. Kvetou od dubna do května. Některé kultivary mají květy čistě bílé.

Vysazování sakur

Okrasné sakury se stylově hodí do japonské zahrady, nebo ji vysazujeme jako solitér v libovolném druhu okrasných zahrad. Vynikají před tmavými jehličnany i jako dominanta uprostřed udržovaného trávníku. Přibližně po pěti, šesti letech nabývá kvality, pro kterou ji zahradníci vyhledávají.

 • Při výsadbě sakury počítáme s tím, že se stromek rozroste do větších rozměrů.
 • Nejlépe se sakurám daří v polostínu nebo ve stínu domu.
 • Snesou i městské znečištěné ovzduší.
 • Ideální výsadba sakur je v říjnu, méně v hodná doba je zjara, kontejnerované stromky ovšem můžeme sázet kdykoliv.

Sakura: Nároky na pěstování

Sakury mají rády hlinitopísčitou a propustnou půdu. Protože se jedná o vápnomilnou dřevinu, bude jí vyhovovat spíš zásaditá půda. Okolní zem musí být dostatečně propustná, aby se v kořenech nezdržovala voda. V těžké půdě se dusí a nemůže růst. Proto se doporučuje před zasazením sakury vyhloubit na světlém místě jámu a na dno dát drenáž, stačí vrstva kamínků.

 • Protože sakura snadno „nastydne“, při převozu bychom měli kořenový bal chránit.
 • Po vysazení je třeba sakuru zalít. Půda by měla zůstávat mírně vlhká, nikoliv však přemokřená. Dodatečnou závlahu potřebují stromy především v prvním roce po výsadbě.
 • V prvém roce po výsadbě přihnojíme na jaře plným hnojivem. V dalších letech jen podle potřeby.
 • Řez koruny:  Okrasné třešně (Prunus) by se měly maximálně jen prosvětlovat. Větší řezné rány se musí u okrasných stromů ošetřit štěpařským voskem.

Související

1 komentář

Josef 24.7.2021 - 18.17

Prosím, jakým konkrétním hnojivem hnojit sakuru, děkuji za informaci

Reply

Váš názor