Domů Bydlení Jak vysoko pověsit televizi

Jak vysoko pověsit televizi

od jezzina

S nástupem “plochých” televizorů a zároveň s odchodem bytelných skříňových sestav, v nichž byl prostor pro televizi jednoznačně dán, musíme řešit, kam televizi postavit nebo pověsit. Umístění televize či výška jejího zavěšení potřebuje rozvahu předem. Televize není vázička, kterou můžeme postavit na jiné místo, když se nám původní znelíbí. Pověšení televize je sice drobný, ale přesto “stavební” zásah do zdi, proto není možné přemisťovat ji podle libovůle. Dalším faktorem pro výšku zavěšení televize je typ místnosti, kde hodláme televizi pověsit.

Rozhodující je trvalé pohodlí diváka

Od televize především očekáváme, že se na bude dobře a pohodlně dívat. Tím se řídíme při jejím umístění.

Nejprve je třeba zvolit místo z hlediska světelných podmínek. Obecně platí:

  • že by televize neměla být na stejné stěně jako je okno (okno při denním světle diváka oslňuje)
  • ani proti oknu (okno se odráží v obrazovce.
  • Ale v obrazovce se může při nevhodném umístění odrážet i světlo z okna z vedlejší místnosti.
  • Nesmíme zapomenout ani na světla z rozsvíceného lustru.

Dalším rozhodujícím faktorem je výška umístění televize.

  1. V obývací místnosti (pokoji) se předpokládá, že divák sedí v křesle, na pohovce. Ale možná se na televizi bude chtít dívat i ze židle od jídelního stolu.
  2. Jiná bude situace při zavěšení televize v ložnici. Tam se předpokládá sledování televize z leže v posteli.
  3. A docela jinou výšku musíme zvolit pro zavěšení televize v kuchyni. Tam bude sloužit spíš jen jako “kulisa” a dá se předpokládat, že sledující bude stát, pohybovat se, vykonávat nějakou činnost a k televizi bude jen letmo zvedat oči od díla.
  4. V dětském pokoji by se měla televize zapínat jen občas. Podle toho se také volí její míst.

Výška televize v obývacím pokoji

U televize v hlavní obytné místnosti rodina stráví nejvíc času, a to několik hodin denně. Sledování musí být nanejvýš pohodlné. Pohled na obrazovku proto musí být přirozený. Divák nesmí tělo přizpůsobovat tomu, aby měl dobrý pohled: nemůže zaklánět hlavu, naklánět ji.

Obecně se uvádí, že střed obrazovky měl být ve výši očí nebo trochu níž. Někdo preferuje, aby měl proti očím přibližně hranici mezi dolní a střední třetinou obrazovky – pro pohodlnější čtení titulků. To by měli mít na zřeteli lidí s unaveným zrakem a s horší akomodací čočky, kterým trvá déle, než “přeostří”.

Hodně záleží na tom, jak vysoký je sedací nábytek, a také na tom, jak vysoký je divák. V domácnosti s velkým výškovými rozdíly mezi dospělými (děti nebereme na zřetel, ty vyrostou) by se mělo dojít k nějakému kompromisu. Poloha vsedě je základní, ale než začneme vrtat do zdi, mělo by se vyzkoušet, zda na televizi uvidíme i tehdy, když si na pohovku nebo křesla lehneme. To je sice spíš jen pro kontrolu, ale nelze to opomenout.

Jak vysoko televizi v ložnici

Televizi v ložnici diváci sledují vleže nebo v polo leže. V této poloze je mírný záklon přirozený, proto je i úhel sledování jiný. Protože se z televizorem obtížně manipuluje, je dobrou pomůckou třeba nějaký obraz. Jeden budoucí uživatel televize si lehne do postele, druhý přidržuje obraz v rámu, až má ležící pocit dobrého pohodlí. Je dobré vyzkoušet i pohled z druhého lůžka. Na zdi se vyznačí bod, kudy povede linie středu, respekvive hranice dolní a střední třetiny.

Když ložnice slouží k dlouhodobému pobytu (nemocná osoba), která během dne v posteli částečně sedí, je dobré volit náklopnou konstrukci. Pro jiné účely jinak nemá sklopná televize praktický význam, protože této funkce nebývá běžně využíváno.

Televize v kuchyni: Neživý společník

Televize v kuchyni neslouží k nějakému dlouhému vysedávání před obrazovkou. Právě naopak – obvykle je sledována “za pochodu”, při výkonu hlavní kuchyňské činnosti. A protože se v kuchyni většinou pracuje ve stoje, měla by být televize umístěna výš. Zde vůbec nevadí, když k ní budeme muset trochu zvedat zrak. Bolest v šíji nehrozí, protože hlavu hned zase sklopíme k práci.

Na druhou stranu je ale také nutno počítat s možností dívat se na televizi při práci vsedě. Měla by proto být pověšena proti místu, kde hlavní uživatel/ka kuchyně ráda při práci sedává. Proto je dobré před konečným umístěním obě možnosti vyzkoušet. Metoda obrazu, který drží pomocník, je opět vhodná.

Televize v dětském pokoji

Jestliže chceme i do dětského pokoje umístit televizi, je vhodné dát ji mimo úhel dětského lůžka. Předem tím zamezíme budoucím vádám, kdy budeme trvat na tom, že už dětí musí spát, ale ony si budou televizi z lůžka beztak samy pouštět.

Související

Váš názor