Domů Vztahy Jak zachránit vztah?

Jak zachránit vztah?

od jezzina

Uvědomujete si, že váš hovor s partnerem má jen útočnou dikci? Že mluvíte, jen abyste něco řekla a kladete otázky, na něž vás nezajímají odpovědi? Odpovídá váš partner úsečně, podrážděně, a nebo s vámi možná dokonce ani nemluví? S vaším vztahem asi není něco v pořádku. Co s tím? Jak zachránit vztah? A stojí vůbec zato zachraňovat ho?

Mnoho lidí zkomplikovalo život sobě, své rodině i blízkým jenom tím, že se nedokázali včas rozhodnout k ukončení vztahu. Zejména jestliže o jeho kvalitách pochybovali ještě dřív, než vznikly závazky: založení společné domácnosti, děti, majetek. Rozchod jen oddálili, ale pak už v něm bylo citově (a třeba i hmotně) zaangažováno více subjektů a vše probíhalo mnohem bolestněji a komplikovaněji, než kdyby se lidé rozešli už ve chvíli, kdy se jejich příjemné soužití začalo měnit v  bojové kolbiště.

Vztah není boj

Jestliže ovšem chcete vztah zachránit, pak je to jiná. Hodilo by se říct – musíte zabojovat. Ale pro vztah dvou lidí se výraz boj nehodí – musíte se tedy začít cíleně snažit.

Tipy, jak zachránit vztah

  • Chce to mluvit a mluvit. Nenechávejte narůstat nedorozumění. Ale pozor, mluvit je třeba ve vhodnou chvíli: při skleničce vína (jedné nebo dvou, víc ne!), na procházce, před usnutím. Vzpomínejte na konfliktní situace a ptejte se na ně partnera: co jsem tehdy udělala špatně, co tě tak naštvalo? A sama přiznejte, kdy naopak vás partner nemile překvapil, co vás zamrzelo. Klidně, mile, neútočně, s rukou v ruce, s hlavou na jeho rameni, proberte všechny nedávné konflikty.
  • Jeďte na drsnější dovolenou. Nic tak neprověří vztah, jako týdenní putování po horách. Možná na sebe budete v kritických chvílích „oškliví“, ale všechna zloba z vás vyjde, když se budete společně rozhlížet s vrcholu dobytého kopce nebo budete usínat k sobě stuleni ve stanu.
  • Otevřeně si promluvte o budoucnosti. Třebaže se ve 21. století páry příliš neženou do manželství, přiznejte, že byste chtěla mít nějakou záruku pro příští léta. Nic není tak rozkladné, jako neustálé se ujišťování o nezávaznosti vztahu. Nebojte se partnera zeptat, zda si umí představit, že by s vámi měl děcka (pozor, neptejte se, zda by chtěl děti, mohla byste ho zaskočit tak, že by lhal, mužům není hnízdící pud dán). Promluvte si tom, co by mohlo být za rok, dva, pět let. Nechte partnerovi prostor, aby vyslovil svou představu o budoucnosti. Nesmíte s ním manipulovat a musíte mu nechat možnost, aby se projevil jako chlap – vůdce smečky. Ať on sám vysloví své představy. Nezapomeňte se ovšem zeptat i na jeho profesní plány.
  • Zachránit vztah můžete i skutečným zájmem o partneru práci. Zajímejte se o ni, ale sama jej informujte o své. Ptejte se na jeho názor k vašim pracovním problémům. Seznamte se se jmény jeho kolegů, nadřízených a obchodních partnerů a žádejte muže, aby vám vysvětlil interpersonální vztahy. Nezatěžujte partnera malichernostmi ze své práce, ale obracejte se na něj s konstruktivními problémy, které by vám mohl pomoci řešit. Chlap chce být něco platný a emancipovaná sufražetka, která všechno řeší sama, mu přestává imponovat (pakliže ji má ve společné domácnosti).
  • Zvěte jeho kamarády k vám do domácnosti a představte se jako perfektní hostitelka. To je další z mnoha fint, jak zachránit vztah. Bez veškeré koketérie se předveďte tak, že vás jemu budou kamarádi závidět: nepohoršujte se nad tím, že pijí alkohol – ale neopíjejte se s nimi! Nepleťte se do hovorů, buďte kamarádská („nelísejte“ se před kamarády k němu). A předkládejte úchvatné mužské menu: utopence, pomazánku ze syrečků, škvarky a slaninu. A v pravou chvíli se mile omluvte a nechte je o samotě. Určitě o vás budou mluvit, a jen v dobrém. A váš partner si uvědomí, co ve vás má.

Ilustrační grafika: sxc.hu

Související

Váš názor