Domů Vztahy Pocit osamělosti

Pocit osamělosti

od jezzina

Osamělý člověk nemusí být ten, kdo žije sám. Osamělý člověk může žít uprostřed společnosti. A už vůbec neplatí klišé, že osamělost rovná se stáří. Čím to je, že ačkoliv jsme obklopeni čím dál vyspělejší komunikační technikou, přibývá lidí, kteří trpí pocitem osamělosti?

Štědrý den paní Hůlové

V roce 1991 natočil tehdy osmadvacetiletý režisér Igor Chaun povídkový film Velmi uvěřitelné příběhy. Nejsilnější byla asi dvacetiminutová povídka Štědrý den paní Hůlové.

Nástin děje: Je Štědrý den v dobách „rozvinutého socialismu“ a čilá důchodkyně jej hodlá prožít, jak je zvyklá. Napekla, uvařila a teď se v klidu sama chystá užít  pohodu u televizní obrazovky. Jenže televizní hlasatelky (tehdy uvádějící následující pořad v televizi), a další vystupující,  neustále divákům „vtloukají do hlavy“, jak smutno a těžko musí být těm, kteří jsou staří a žijí sami.

Nasazují u toho jakoby „vlídné“ a „soucitné“ obličeje, mluví „sladce“, ale neustávají v připomínání toho, že zatímco mladí se radují u stromečků a z dárků, staří a samostatně žijící lidé jsou osamělí.

Paní Hůlová, která je na samotu zvyklá a žádným steskům nepropadá, jejich řečem podlehne a než to poslouchat, raději ukončí svůj život. Ten krátký příběh byl natolik silný, že se zapsal do historie československé televizní tvorby. Ona paní Hůlová se přitom zpočátku vůbec necítila osamělá, ale podlehla laciným sugestivním řečem. Podtextem bylo, že ne každý člověk vyššího věku musí trpět pocitem osamělosti, může plnohodnotně a celkem spokojeně žít, než na  něj začne okolí „útočit“ falešnými a prázdnými slovy a tím ho přesvědčovat, že by vlastně měl mít „deprese“ ze samoty. A jak se může stát, že starý člověk tomu tlaku okolí rychle podlehne.

Pocit osamělosti

Pocit osamění přitom nevzniká jen z pocitu, že jsem starý a žiji sám.Osamělost vypovídá o tom, že něco není v rovnováze, že něco v našich životech chybí. Možná to „něco“ je někdo, koho jsme milovali a on zemřel. Jindy to může být vážná nemoc, která vyvedla náš život z rovnováhy a zanechala v nás pocit osamělosti. Osamělost je zvlášť těžká, je-li spojena se zármutkem nebo nemocí,“ vysvětluje se například na serveru vira.cz.

„Trvalá osamělost je pocit,
který nám říká,že náš život je neúplný
nějakým způsobem vychýlený z rovnováhy.
Osamělost není problém – je to příznak,
který nás upozorňuje na nějaký problém.“

Zdroj: vira.cz

Skoro třicet let po „paní Hůlové“

Jako by chtěla Česká televize pokračovat v neblahé tradici jitřit v divácích pocity osamělosti především v adventním, předvánočním čase, odvysílala v prosinci 2018 pořad zabývající studiem pocitu osamělosti v širším měřítku. „Že má osamělost negativní vliv na kvalitu lidského života, prokazují výzkumy už desítky let. Negativně dopadá nejen na duševní, ale i na fyzické zdraví. Podle rozsáhlé studie, kterou zveřenil časopis International Psychogeriatrics, se lidé s osamělostí potýkají nejčastěji ve třech životních etapách – kolem třicátých narozenin, kolem pětapadesáti a před devadesátinami. Překvapivé bylo pro vědce zjištění, že pocity osamělosti trpěly až tři čtvrtiny dotazovaných,“ slyšeli diváci ČT24. „Až doposud byla samota spojovaná především se staršími lidmi. Nová studie ale prokázala, že osamělost ohrožuje i mladší lidi.“

„Jen houšť, a větší kapky…“

Vnímání osamělosti je značně subjektivní, bylo připomenuto v pořadu. „Osamělost neznamená být sám, osamělost neznamená nemít přátele. Osamělost je definovaná jako subjektivní tíseň. Jedná se o nesrovnalost mezi tím, jaké sociální vztahy člověk chce mít a jaké sociální vztahy skutečně má. Z výsledků výzkumu vyplývá, že osamělost nejvíc ohrožuje lidi ve třech životních obdobích – několik let před třicátými narozeninami, okolo 55 let a před devadesátinami.

  • Další studie, která podle České televize zkoumala 70 tisíc lidí, tvrdí, že osamělost se pojí se sníženou kvalitou života, s vyšší nemocností i úmrtností. Tyto dopady se navíc s věkem zhoršují.
  • Osamělost, jak bylo uvedeno, by tak mohla být považovaná za jednu z hrozeb veřejného zdraví, protože souvisí s širokým spektrem zdravotních problémů, včetně vysokého tlaku, onemocnění srdce a cév, cerebrovaskulárních chorob, Alzheimerovou chorobou, depresí a nespavostí.
  • „Jiný výzkum zase naznačil, že osamělost – co se zkrácení délky života týká – je ekvivalentem 15 vykouřených cigaret denně,“ zaznělo z obrazovek veřejnoprávní televizní stanice.

A aby to osamělí lidé v předvánočním čase opravdu neměli lehké, závěr vyzněl skoro v intencích příběhu o paní Hůlové:  „Pocity osamělosti jsou typické především v období Vánoc. Mohou je umocňovat krátké dny, zimní počasí a pocit, že všichni ostatní sváteční dny prožívají ve společnosti rodiny a přátel.“

Související

1 komentář

Anonym 25.5.2023 - 13.16

Super děkuji moc to pomohlo

Reply

Váš názor