Domů Vztahy Jak zapomenout na lásku?

Jak zapomenout na lásku?

od jezzina

Rozchod partnerů bývá dost často situace bolestná – alespoň pro jednoho z dvojice. Ten, který je v pozici „opuštěného“, někdy klade sobě, i „celému světu“ otázku:  Jak zapomenout na lásku? Na lásku (byla-li to opravdu láska a ne pouze okouzlení) se zapomenout nedá. Ale možno chovat se, aby bolest „přebolela“. V souladu s naším titulem Frau jsou tipy primárně určeny ženám.

Pokaždé jiné, ale stále stejné

„Zapomeň na něj,“ slyší žena, kterou opustil milenec/patrner/manžel, ze všech stran. Na lásku by však dokázal zapomenout jen ten nejotrlejší cynik, anebo osoba silně promiskuitní.

Osobní zkušenosti s překonáním  prvotní situace po rozchodu jsou nepřenosné. Přesto existuje dost vzorců chování, jejichž výsledkem je stav, kdy se na lásku sice nezapomene, ale vzpomínky už nebolí. Protože jsou – jak se říká – „ženy z Venuše a muži z Marsu“, neplatí všechna doporučení pro obě pohlaví stejně. Ovšem některé tipy jsou „unisex“.

Jak zapomenout na lásku?

Zůstaneme jen kamarádi

  • Tak to je lež jako věž. Berlička pro obě dvě strany. Nevěřte tomu. Odcházející si tím nenechává pootevřená vrátka, jak se mnohdy ten opouštěný bláhově utěšuje. Z bývalých partnerů se mnohdy stanou kamarádi, ale až obloukem času, nikoliv hned po jednostranném rozchodu.

Vyplakat se

  • Nestyděli jsme se plakat pro pětku češtiny nebo zcepenělého křečka, tak proč bychom se styděli za pláč po rozchodu s partnerem? Pláč je přirozená reakce. Asi nebude vhodné plakat někde na veřejnosti a vzbuzovat tak nepříhodný zájem okolí. Ale doma lze stavidla pláče otevřít naplno. Doma lze nahlas vzlykat, křičet do polštáře, bušit pěstmi, potahovat, nahlas smrkat – dokud se nedostaví úleva. Výdyť pláč je nástroj našeho těla, jak překonat psychické trauma. Úleva – alespoň malá – se dostaví.

Vymluvit se

  • Zpočátku žena obvykle není ve stavu, aby naslouchala někomu jinému, ale potřebuje mluvit. Ze svého trápení se vypovídá matce (je-li dobrý vztah mezi matkou a dcerou), babičce, tetě, švagrové, vlídné a vstřícné kamarádce. V okamžiku, kdy se ve svém povídání začne opakovat, to začíná být lepší. Už nemá, co dalšího by o své velké bolesti řekla, už se vypovídala, je klidnější.

Neutápět se ve vzpomínkách

  • Žena po rozchodu by si neměla bolest „hýčkat“ tím, že bude donekonečna číst staré milostné zprávy v telefonu a prohlížet si uložené fotografie a milostné e-maily. Je třeba se odstřihnout, vše nekompromisně smazat. Za dvacet let by se na tyto relikvie třeba ráda znovu podívala. Ale obvykle smazáním nevzniká žádná velká škoda.  Vyčistěte si telefon i počítač. Všechny „bolavé“ texty, fotky či filmy lze také zílohovat na externím disku.

Žádný stolking

  • Nedloubejte do života osoby, která od vás odešla. Platí pro obě pohlaví. Nepročesávejte profilů na  sociálních  sítích, nepátrejte, s kým se stýká nebo s kým chodí. Nestahujte si fotky jeho nové partnerky a neukazujte je jiným lidem.

Sociální sítě

  • Je divným zvykem některých opuštěných žen, zahlcovat třeba Face book sdílenými „životními moudry“ (obvykle na pozadí kýčovitého obrázku), z kterých jak sláma z bot čouhá sdělení, že je opustil partner. Lidi to dílem nezajímá, u jiných to vzbudí  nezdravou pozornost. A většina reakcí budou jen v soukromí zdvižená obočí a u příspěvku  neosobní emotikony, nebo falešná klišé typu: „Drž se, držím palečky, ty to zvládneš…“

Žádné mausoleum

  • Ve společném bytě zbyly bolestné upomínky: zapomenutá kravata, zvukový nosič s hudbou… Zbavte se toho. Vezměte velkou krabici a vše, co vám ho připomíná, do ní odložte. Krabici schovejte do sklepa nebo vysoko a hluboko do skříně, kterou příliš nepoužíváte. Kdyby si na věci vzpomněl a chtěl je, dáte mu celou krabici. Ale nebudete ji mít na očích.

Změňte účes

  • Radikálně změňte účes. To samozřejmě platí jen pro ženy, a doporučuje se to dlouhá léta. Nechte se (kadeřníkem) ostříhat, změňte barvu vlasů, změňte sama sebe. do zrcadla na na vás bude pohlížet jiná žena. Ne ta, kterou právě opustil muž. Funguje to.

Dámský výlet

  • Nikoliv však „dámská jízda“. Odjeťte s kamarádkou nebo se svobodnou sestrou na nějaký tématicky koncipovaný víkendový pobyt. Není to příliš levné opatření, ale nové prostředí, nové tváře, celý den naplánovaná činnost udělají své.

Ilustrační obrázek: pixabay.com

Související

Váš názor