Domů Péče o tělo Jizvy po akné: Odstranění jizev

Jizvy po akné: Odstranění jizev

od jezzina

Akné, kožní vada provázející zejména věk dospívání a rané mladosti, mnohdy na kůži zanechává celoživotní jizvy. A to nejen tehdy, kdy byla choroba „léčena“ podomácku. Někdy jizvy po akné zůstanou, i když se člověk podrobil odborné terapii. Ale právě tak jako léčba akné (má-li být účinná) patří jen do rukou odborníků, i odstranění jizev po akné není radno provádět „svépomocně“. Jednak by bylo dosaženo účinků pouze minimálních, jednak by se stav pokožky mohl ještě zhoršit.

Jizvy po akné nelze léčit podomácku

Akné je způsobeno chorobou mazových žlázek. Začíná se projevovat především v pubertě. Místem postižení bývá nejčastěji obličej, ale také záda a hrudník. Protože to jsou části těla v mladém věku velmi exponované, člověk postižený akné trpí několikanásobně:

 1. samotná choroba,
 2. snížené sebevědomí („nevzhledná“, postižená tvář a tělo)
 3. a následné jizvy po akné.

Akné je nutno léčit u kožního specialisty. Akné nejsou jednotlivé „uhříky“, které se každému mladému člověku tu a tam „vyrazí“. Příznaky akné jsou tak typické, že je odborník nemůže zaměnit s jinou kožní nemocí. Jizvy po akné jsou odboníky eliminovány až po odléčení samotného postižení. To trvá někdy čtyři pět let, v těžších případech i déle.

Jestliže je člověk postižený akné v pravidelné péči kožního lékaře, bude v první řadě od něj informován o způsobech následné léčby jizev. Ošetřující lékař také nejlépe zná celkový průběh choroby, použité léčebné metody i zdravotní stav, takže navržená léčba bude vycházet z komplexu jednotlivostí.

Volba správného ústavu

Odstraňování jizev po akné musí předcházet konzultace s odborným specialistou. Ten případně doporučí značku přípravku nebo o i nějaký odborný léčebný kosmetický ústav, který má s touto procedurou zkušenosti. Kožní lékaři taková zařízení znají (mnohdy s nimi i spolupracují). Kůže v obličeji, kde akné zanechá nejviditelnější jizvy, je vizitkou pro celý život a proti nesprávně vedené léčbě není následné obrany, a když, stojí to mnoho energie času i peněz.

V případě, že člověk hledá odborný ústav nebo kosmetické léčebné zařízení bez pomoci svého ošetřujícího lékaře, neměl by spolehat pouze na reklamu nebo doporučení známých. Měl by se zajímat:

 1. kdo stojí v čele takového zařízení,
 2. jaké má garance standardů kvality,
 3. jaké metody ústav (zařízení) používá
 4. a jaké má zařízení reference.

Zjištěné údaje je vhodné zpětně konzultovat s ošetřujícím nebo nezávislým dermatologem.

Před zahájením léčby jizev po akné je třeba ošetřující personál pravdivě informovat o svém zdravotním stavu, upozornit i na chronické nemoci: alergie, diabetes a podobně.

Léčba jizev po akné je – stejně jako léčba samotného onemocnění – dlouhodobá záležitost. Nelze očekávat výsledky okamžitě, v některých případech, a nebo při použití některých metod, je třeba léčbu po určitém čase opakovat.

Druhy používaných metod

 • Chemický peeling
 • Abrasivní odstranění jizev (mechanické „obroušení“)
 • Léčba laserovým zařízením, laserová regenarace pokožky
 • Průbojné techniky (chirurgické odstranění jizev nebo jejich operativní vyplnění vlastní tkání)
 • Subcize (vytlačení jizvy do úrovně pokožky operativní podkožní změnou)
 • Implantace kolagenu

Před započetím léčby je dobré zjistit, v jakém časovém rozpětí bude odstraňování jizev po akné probíhat a kolik bude stát peněz.

Související

Váš názor