Domů Svět Kolik je yard

Kolik je yard

od jezzina

Vzdálenost uváděnou v yardech známe ponejvíc z anglické nebo americké literatury a filmu. A dále pak také ze sportu, protože při některých rychlostních závodech jsou vzdálenosti tradičně uváděny v yardech. Kolik je yard v porovnání s metrem? A kolik yardů se vejde do jedné míle? Jsou všechny yardy a všechny míle stejně dlouhé?

Yard

Na yardy se měří vzdálenost. I když je to jednotka stará, stále se používá. V některých zemích vedle oficiálních SI jednotek (souběžně s jimi), v jiných zemích má yard pozici jednotky oficiální.

Sportovci vědí

Asi nejvíc jasno v přepočtu yardů na metry mají sportovci.

  • Yardy daly rozměry (a vzdálenosti různých čar a polí na něm) fotbalovému hřišti.
  • Jednomu yardu odpovídá v atletice výška překážek v mužských bězích na 400 metrů  a 3000 metrů překážek. 
  • V mužském běhu na 110 metrů překážek odpovídají rozestupy jednotlivých překážek vzdálenosti 10 yardů.

Stará legenda o králově nosu

Yard jako délkoví jednotka pochází z Velké Británie. Traduje se, že:  „Jeden yard odpovídá vzdálenosti mezi špičkou nosu a prostředníkem předpažené ruky anglického krále Jindřicha I.“  Podobných vysvětlení je ovšem víc.

Yard je slovo anglické a má několik významů: délková míra, dvorek, výběh (pro zvířata), ráhno.

V současné době se yard definuje ve vztahu k jiným mírám, mezi nimiž je i jeden metr. Yard nepatří mezi jednotky SI (zkratka z francouzského „Le Système International d’Unités“ – česky „Mezinárodní systém jednotek“). Zkratka pro yard je yd.

Kolik je yard

  • 1 yd = 0,9144 m (metru)
  • 1 yd = 3 ft (stopy)
  • 1 yd = 36 in (palců)
  • 1 yd = 1/1760 míle

 

Angloamerická měrná soustava

O yardech se mluví v souvislostech s angloamerickou měrnou soustavou. Tu tvoří:

  1. britské imperiální jednotky (imperial units)
  2. a americké běžné jednotky (U.S. customary units).

Co se týká konzervatismu, je to jinak, než si empiricky představíme.

  • Konzervativnější k odmítání jednotek SI jsou Američané. V USA jsu oficiální U.S. customary units, ale používání jednotek SI je povoleno jako alternativní (omezuje se na vědecké kruhy).
  • Ve Velké Británii je oficiálně zavedena metrická soustava SI  (zákonem z roku 1965). Imperiální jednotky se sice také používají, ale jaksi jenom tak „ze zvyku“.

Co je problém, tak skutečnost, že téměř všechny angloamerické jednotky byly už v minulosti několikrát definovány jinak, a to nejen jinak k sobě samé, ale jinak v Británii a jinak v USA.  Aby se alespoň částečně zabránilo „matení pojmů“, užívá se pro britské imperiální jednotky označení Imp. a pro (stejnojmenné) americké jednotky U.S. Ale protože to není povinné, dost často se označení nepoužívá. Je ale zajímavé, že domácí v tom mají jasno.

Související

Váš názor