Domů Svět Princ William: Životopis

Princ William: Životopis

od jezzina

V pořadí druhým dědicem britského trůnu po královně Alžbětě (po princi Charlesovi) je Jeho královská Výsost princ William Arthur Philip Louis, vévoda z Cambridge, hrabě ze Strathearnu, baron z Carrickfergusu. To je celé jméno se všemi přídomky prince Williama, staršího syna Charlese, prince z Walesu, a jeho první manželky princezny Diany. Princ William je rytířem Podvazkového řádu a náleží mu akademický magistr umění (Master of Arts). Od roku 2006 je princ William prezidentem Anglické fotbalové asociace.

Princ William: Životopis

Narození prince Williama byla událost, o které se zmínila snad všechna světová média.

 1. Jednak jsou potomkové britské královské rodiny vždy středem pozornosti.
 2. Potom také – při vší genderové rovnosti – byl prvorozený – a chlapec.
 3. No a nezanedbatelnou roli hrála i oblíbenost jeho matky, v té době mladičké princezny Diany.

William, později rodiči oslovován Wombat, Camel nebo Wills, přišel na svět 21. června 1982 v nemocnici Sv. Marie v Paddingtonu (část Londýna). Jméno William dostal po svém příbuzném, otcově bratranci princi Williamovi z Gloucesteru (18. prosince 1941, Barnet – 28. srpna 1972, Halfpenny Green), který deset let předtím tragicky zahynul při letecké nehodě coby amatérský pilot.

O dva roky později – 15. září 1984 – se princezně Dianě a princi Charlesovi narodil druhý chlapec, princ Henry, bratr prince Williama.

Vzdělání prince Williama

Středoškolské vzdělání se Williamovi dostalo na Eton College, což odpovídá tradicím britského královského rodu. William studoval matematiku, biologii, zeměpis a dějiny umění. Hrál fotbal a byl – aby ne – kapitánem mužstva.

 • Po ukončených studiích v Etonu si vzal “rok pouzu” a vstoupil do armády. Praktické vojenské zkušenosti získal na vojenském cvičení v Belize.
 • A jak bývá v nejvyšších aristokratických kruzích v současné době zvykem, pracoval princ William i jako dobrovolník v programu sociální pomoci mladým lidem.

Universitní vzdělávání a první státnické povinnosti

“Zocelen” pobytem v tvrdém prostředí pokračoval prince William ve vzdělávání:

 • Od roku 2001 do roku 2005 navštěvoval univerzitu v St. Andrews ve Skotsku.
 • Studoval historii umění a zeměpis.
 • Aby reprezentoval rovnost stavů na univerzitní půdě, vystupoval po dobu studia jako William Wales.
 • Studia ukončil a získal akademický titul Master of Arts (magistr umění).

V době studií již musel plnit úkoly vyplývající z titulu druhého následníka trůnu: stal se kancléřem zastupujícím královnu v době její nepřítomnosti v zemi.

 • Poprvé na prince Williama tato “služba padla v roce 2003, kdy byla královna Alžběta na oficiální návštěvě Nigérie.
 • Při oslavách 60. výročí konce druhé světové války zastupoval královnu při oslavách na Novém Zélandu, zemi Commonwealthu.

Svatba s Kate Middletonovou

Princ William se přihlásil k dobrovolné službě v britské armádě a v roce 2006 graduoval na Královské vojenské akademii Sandhurst. Při slavnostním aktu již byla jako princův host přítomna Kate Middletonová.

Po různých peripetiích, o nichž možná “věděla” mnohem víc bulvární média než samotná dvojice mladých lidí, se princ William v listopadu 2010 s Kate Middletonovou zasnoubil. Královská svatba se konala 29. dubna příštího roku.

Ilustrační foto: freeimages.com

Související

Váš názor