Domů Recepty Langoše: Recept na dobré těsto

Langoše: Recept na dobré těsto

od jezzina

Rumunský (sedmihradský) plněný langoš

Langoše se coby rychlé občerstvení „do ruky“ objevily na českých ulicích někdy v polovině 80. let (na Slovensku je ovšem znali). A okamžitě se staly hitem. Nebylo domácnosti, která by neměla „ten svůj nejlepší recept“ na langoše. Recepty na dobré těsto na langoše se vyměňovali jako známky. Až se langoše dokonce trochu přejedly. Nebo je na čas zastínilo rychlé jídlo ze zámoří a z jihovýchodu (burgery, kebaby a podobně). V současné době se zájem o langoše znovu zvedá – langoše si chceme zase připravovat sami doma. Nabízíme různé varianty těsta na langoše – tradiční uherskou (maďarskou) kynutou placku, do zlatova vysmaženou na oleji a dochucenou podle libosti.

Co je langoš

Langoše dobře znají národy někdejšího Uherska: Slováci, Maďaři, částečně Rumuni (Sedmihradsko). Langoš je placka z univerzálního jednoduchého kynutého těsta, která se ručně roztáhne do tenka a zprudka omaží v rozpáleném oleji. Tím rychle nakyne a nabyde na objemu. Langoše se obvykle ještě horké pomažou rozetřeným česnekem v mírně solném roztoku a dále se sypou sýrem, potírají zakysanou smetanou. V době „kečupové“ (80. a 90. léta) se stalo zvykem langoše také polévat kečupem (a třeba ještě sypat sýrem). Langoš ale velmi dobře chutná potřený povidly nebo dobrou marmeládou. V Rumunsku se připravují i langoše plněné (viz foto, telefon je na snímku pro měřítko velikosti langoše).

Dobrá těsta na langoše

Langoše 1 (základní těsto)

  • 500 g hladké mouky a kvásek (připravíme ze 4 dl mléka, špetky cukru a 20 g droždí).
    Příprava: Kvásek smícháme s moukou a necháme dobře vykynout. Z těsta pak vytvoříme placičky, které fritujeme. Potíráme kečupem nebo česnekem a přisypeme strouhaný sýr.
    Výhoda: Těsto je nesmírně levné, vyplatí se, když langoše chystáme pro nějakou větší sešlost, party, dětský tábor a podobně.

Langoše 2

  • 500 g hladké mouky 1/2 bílého jogurtu 1/4 l mléka 25 g droždí 1/2 lžičky jedlé sody, kostka cukru, sůl, olej na smažen,í česnek, voda.
    Příprava: Z droždí, mléka, kostky cukru a trošky hladké mouky připravíme kvásek. Pak k němu přidáme všechnu hladkou mouku, půlku bílého jogurtu, sůl a sodu. Umícháme těsto, které nenecháme kynout, ale ihned z něho tvoříme bochánky, které roztáhneme na požadovanou velikost pánve a smažíme po obou stranách v oleji. Usmažené langoše potřeme směsí česneku, vody a soli.
    Výhoda: Těsto, které nezpracujeme, uložíme do igelitového sáčku, dáme do chladničky – vydrží i několik dní.

Langoše 3

  • 350 g hladké mouky, špetka soli, 1 bílý jogurt, 1 kelímek mléka, 1 vejce a 1 kostka droždí.
    Příprava: Zaděláme na těsto a necháme ho v míse přes noc v chladu (nekyne). Druhý den vykrajujeme lžící langoše a ty smažíme na oleji. Hotové je potíráme rozetřeným česnekem, kečupem a sypeme strouhaným sýrem.

Langoše sladké i slané

  • 0,25 l mléka, 2 vejce, 50 g droždí, 1 zakysaná smetana, 800 g hladké mouky, 1 lžička soli.
    Příprava: Všechny suroviny zpracujeme na těsto. Mikrotenový sáček vymažeme olejem a těsto v něm dáme do ledničky na 2 hodiny kynout. Pečeme na oleji. Podáváme a) posypané strouhaným sýrem a pokapané kečupem; b) potřené česnekem a osolené; c) potřené zavařeninou.
    Výhoda: Těsto vydrží v ledničce až dva týdny.

Foto: (jez)

Související

Váš názor