Domů » Lantána: Pěstování

Lantána: Pěstování

od jezzina

Exotická lantána, původem z Jižní Ameriky, kvete v teplých oblastech po celý rok a sluneční žár přímo vyžaduje. Rovněž však pravidelnou zálivku. Pěkné jsou starší stromky obsypané květy. V našich zeměpisných podmínkách lantána nepřezimuje. Lantány jsou u nás známy delší dobu, v posledních letech se ale staly víc populární a zajímají se o ně i pěstitelé, kteří s exotickými keři nemají větší zkušenosti. Odborníci ubezpečují, že není třeba pěstování lantány se obávat. Jsou to poměrně nenáročné rostliny, které za denní porci slunce a vody odvděčí bohatstvím květů od května do září.

Lantána: U nás exot, v domovině plevel

Zájem pěstitelů v posledních letech poutá lantána, exotický keř, který udivuje měnící se barvou květů: nejprve jsou žluté, pak oranžové, později červené až fialové. Některé květy složené do strbolů jsou i dvoubarevné. Tato zajímavost ovlivnila i české názvosloví – česky se lantána nazývá libora měňavá.

Lantána je domovem v karibské části jižní a střední Ameriky. Vyskytuje se rovněž v Africe ve východní Asii. Lantána patří mezi pryšcovité, stejně jako verbeny. Ve své domovině roste jako invazivní, plevelný keř, který dosahuje až čtyřmetrové výšky. Plodem lantány jsou jedovaté peckovice fialovo černé barvy. Když promneme listy lantány, rozvoní se citronu podobnou vůní.

Pěstování lantány

U nás nelze lantány pěstovat celoročně na zahradě, protože by nepřečkaly zimu. Vysazuje se do nádob (truhlíků, květináčů, žardiniér), které se na zimu přenášejí do bytových nebo skleníkových podmínek, kde se teplota pohybuje kolem pěti až deseti stupňů Celsia. Na venkovní stanoviště lantány vynášíme v polovině května, kdy už nehrozí mrazíky (jak se říká „po zmrzlých“).  Květináč můžeme rovněž na léto zapustit do země.

  • Před zazimování se doporučuje důkladně lantánu ořezat, aby v příští sezoně bohatěji kvetla.
  • Ve vyšších nádobách lze pěstovat lantánu na kmeni se stříhanou korunou.
  • Lantána může být někdy napadena molicemi nebo sviluškami (podobně jako fuchsie).
  • Podle podmínek u nás lantána doroste do výšky od 30 centimetrů do jednoho metru.
  • Kvete od od května do září.
  • Aby lantána hojně kvetla, potřebuje plné slunce a pravidelnou zálivku. Kořenový bal by měl zůstávat stále mírně vlhký. Pro bohatství květů je třeba lantánu každé dva týdny hnojit, a to hnojivem pro kvetoucí rostliny nebo hnojivem komplexním.
  • Lantány nejsou náročné na zeminu, doporučuje se rašelinový substrát s přídavkem zahradního kompostu.

Lantána v lidovém léčitelství

Celá rostlina – listy, kořeny i (jedovaté) plody obsahují látky, pro něž bývá používána v lidovém léčitelství. Plody je ovšem důrazně nedoporučováno jakkoliv podomácku zpracovávat.

  • Z listů se připravují odvary tišící kašel a snižující horečku.
  • Uvádí se, že má lantána také protiplísňové a protibakteriální účinky.
  • Z rostliny se průmyslově získává esenciální olej.

Foto: (freeimages.com)

Související

Váš názor