Domů Péče o tělo Opary na rtech léčba: Jak na opary

Opary na rtech léčba: Jak na opary

od jezzina

Až třicet procent lidí opakovaně trápí opary na rtech. První příznaky jsou typické: nepříjemné svědění, pálení, trnutí. Reagovat začnete, teprve když vyrazí puchýřky. Opary na rtech dokážou skutečně potrápit.

Spouštěcí faktory

Opar je infekční virové onemocnění. Virus se aktivizuje, jestliže je organismus nějak oslaben. Chřipka, horečnaté onemocnění, vyčerpání, stres, menstruace, těhotenství, přílišné vystavování slunci a vůbec UV paprskům, to všechno mohou být spouštěcí faktory. Neléčený opar na rtech, který projde všemi svými stadii – svědění, puchýřky, vřed, v nějž se puchýřky spojí, strup – nás trápí sedm až deset dnů.

Není opar jako opar

Jsou dva druhy oparů.

  1. Pásový opar způsobuje virus varicella zoster, ten, který je příčinou planých neštovic. Funguje to tak, že dítě se sice z onemocnění planými neštovicemi vyléčí, ale virus v těle už zůstává.  Jakoby „spí“ ukryt v gangliích u páteře a čeká na podnět. Pak „vycestuje“ do nervových zakončení na kůži.
  2. Herpex simplex – virus, který způsobuje druhý, častější opar, způsobují dva typy viru. Jeden vyvolává opary na kůži od pasu nahoru, druhý od pasu dolů. Svědivé puchýřky se totiž nemusejí vyskytovat jen na rtu, napadena mohou být například i oční víčka, tvář či genitálie. I virus herpex simplex se „schovává“ v těle, i s ním se člověk obvykle poprvé setkává v dětství. Většinou to ani nezaznamená, tělo si hned vytváří protilátky. Nositelem tohoto viru je podle epidemiologických výzkumů až 90 % dospělé populace. Asi třem čtvrtinám lidí se opary na rtu nebo na jiných místech  nikdy v životě „nevyrazí“. Ti druzí se s ním zato potkávají pravidelně.

Léčba oparu na rtech

Léčen  oparu na rtech může dobu „utrpení“ zkrátit. Zvláště zasáhneme-li co nejdříve, nejlépe v prvním stadiu. Ovšem voda po holení, čajový pytlík, zubní pasta, kolínská, ocet ani jiné „zaručené léky“ moc nezmohou.

Prostředek proti oparům by měl obsahovat látky, které zastaví množení viru – „zaženou“ ho zase do „spánku“, když už zatím není možné virus úplně z těla vypudit. V lékárnách jsou volně prodejné masti přímo určené k léčbě oparů na rtech. Každý lékárník vysvětlí jejich vlastnosti, účinek a způsob aplikace.

Moderní farmaceutické prostředky mohou lidem, kteří na opary trpí, významně pomoci. Přesto lékaři doporučují, aby se lidé trpící opary na rtu- pokud to je možné – snažili vyhnout situacím, jež onemocnění vyvolávají.

Když trápí opary na rtech

  • Používejte léčebný přípravek pravidelně a dodržujte pokyny výrobce.
  • Nedotýkejte se oparu, neškrábejte si puchýřky.
  • Neolizujte strup, nepíchejte do něj.
  • Make-up nanášejte opatrně, rtěnku vynechte.
  • Při holení dejte pozor, abyste se do oparu neškrábli.
  • Nemněte si oči, nevlhčete si čočky slinami – mohli byste si infekci přenést i do očí.
  • Zabraňte přenosu infekce na své bližní: nelíbejte se, nepraktikujte orální sex, nepoužívejte stejné nádobí ani ručníky.

Související

Váš názor