Domů Nemoci Rakovina tlustého střeva: Příznaky, diskuze

Rakovina tlustého střeva: Příznaky, diskuze

od jezzina

Rakovina tlustého střeva nebo rakovina konečníku je jedním z nejčastějších zhoubných onemocnění. Ročně je u nás zjištěna u více než osmi tisíců lidí. Podle statistik má v České republice výskyt rakoviny tlustého střeva vzestupný trend, rychlejší než v západních zemích. Rakovina tlustého střeva je léčitelná. Podmínkou je včasný záchyt prvních příznaků.

Umístění zhoubného nádoru

Rakovina tlustého střeva a konečníku se od jiných typů nádorového onemocnění liší jen svým umístěním. Místo výskytu nádoru má velký význam pro další vývoj nemoci. Čím je vzdálenější od konečníku, tím méně o sobě dává vědět. Tlusté střevo je poměrně pružné, a tak se nádor může dlouho vyvíjet, aniž člověk pociťuje nějaké příznaky. Naopak, čím blíže k řitnímu otvoru, tím dříve si postižený všimne, že něco není v pořádku, a může včas vyhledat lékaře, který poměrně snadno zjistí, zda se skutečně jedná o rakovinu.

Příznaky rakoviny tlustého střeva

  • našedlý hlen ve stolici
  • nepatrná příměs krve ve stolici
  • poruchy vyprazdňování, kolikovité bolesti, plynatost
  • zácpa, průjmy nebo stužkovitá stolice
  • nechutenství, hubnutí, bledost pokožky
  • mírně zvýšené teploty
  • stálá únava

Včasný záchyt usnadní léčbu

Rakovina tlustého střeva může být značně pokročilá, aniž o ní člověk ví. Přitom lékaři ji dnes už umějí odhalit, i když je v zárodku. Včasná diagnóza znamená stejně jako u jakéhokoliv jiného nádoru podstatně lepší šance na přežití a trvalé vyléčení, které je podle odborníků snadnější, dokud nádor zasahuje pouze sliznici a podslizniční oblast. V případě, že proniká do mízních uzlin a mikrometastázy se už krevním oběhem dostaly i do dalších orgánů, je situace horší, neboť tento druh rakoviny nereaguje dobře na chemoterapii.

Umístění nádoru má i další význam. Zatímco napadené tlusté střevo lékaři odstraňují bez trvalých následků pro pacienta, u rozsáhlejších nádorů na konečníku operace častěji končí umělým vývodem. Umělý vývod je krajním řešením, k němuž lékaři přistupují jen ojediněle.

Špatný životní styl

Rakovina tlustého střeva je podle odborníků způsobována především nesprávným životním stylem: Špatné stravovací návyky jsou s největší pravděpodobností hlavním důvodem, proč rakovina tlustého střeva a konečníku patří k těm nádorovým onemocněním, jichž v celém světě přibývá. V českých podmínkách k výskytu rakoviny tlustého střeva neblaze přispívá tradiční česká kuchyně bohatá na tuky a cukry, kterou mnozí lidé doplňují tím nejméně zdravým, co k nám přišlo ze zahraničí: smažená, přesolená a nadmíru kořeněná jídla v chvatu konzumovaná v podnicích rychlého občerstvení nebo přímo na chodníku z pouličních stánků.

Na druhou stranu nelze podle odborníků veškerou vinu svalovat pouze na stravu chudou na vlákninu a naopak bohatou na karcinogeny. Velkou roli mohou hrát i chronické záněty střeva či vrozená polypóza tlustého střeva, která je sice nezhoubná, ale snadno se může zvrhnout ve svou horší obdobu.

Rizikovým faktorem, tak jako u jiných nádorových onemocnění, je kouření tabákových výrobků.

Související

2 komentáře

Vít 24.4.2018 - 9.07

Rakovina tlustého střeva, tak jako rakovina plic, závisí především na rovnováze linie,, Čas-Člověk-Prostor“. Pokud se jedinec postižený touto nerovnováhou zastaví a vážně začne přemýšlet nad chybami, které koná, pak má obrovskou šanci k tomu, aby jeho imunitní systém vymetl ono smetí, které si tak pracně nashromáždil. Nejdůležitějším úkolem člověka je najít důvod PROČ k rakovině došlo. Poté je možné bylinnou léčbou doléčit postižený organizmus. Přijetí skutečnosti, že rakovina není nemoc, ale něco co držíme ve vlastních rukách je velice závažný čin. Na světě neexistuje doktor, který by Vám pomohl, pokud Vaše mysl a tělo nebude samo chtít.
Vít

Reply
Rakovina 15.4.2019 - 21.39

V africe lidé jedí velké množství různých kořínků a jiných rostlinných částí. Díky tomu sní ve srovnání s námi obrovské množství vlákniny, častěji konají potřebu (není v tom tolik živin) a také téměř vůbec neznají rakovinu tlustého střeva. Vláknina je naprosto klíčová.

Reply

Váš názor