Domů Kosmetika Rozšířené póry a mastná pleť

Rozšířené póry a mastná pleť

od jezzina

Mnoho žen považuje mastnou pleť za kosmetickou vadu. Zlobí se na ni, avšak ne vždy oprávněně. Nepříjemné jsou ovšem bezpochyby rozšířené póry, které se rády ucpávají a vznikají takzvané komedony. Mastná pokožka zvýšenou měrou nachytá špínu a v jejích rozšířených pórech se usazují bakterie.

Mastná pleť

Příznaky: Lesklý film na povrchu, rozšířené póry, problémy s líčením.
Péče: Krémy určené pro tento druh pleti naleznete v drogeriích, ale také v lékárnách. Prospěje vám chemický peeling nebo odmašťující maska, například s obsahem jílu. Masky fungují na principu vysychání, to znamená, že vytvoří na obličeji tvrdou vrstvu. Po uplynutí doby, která je uvedena v návodu, tvář nejprve navlhčete, poté masku smyjte houbičkou. Při líčení používejte matující pudr, houbičku nebo štětec často perte, usazuje se na nich mastnota.

Speciální hygiena

  • Po umytí je dobré obličej opláchnout studenou vodou s přídavkem citronové šťávy nebo octa. Tímto způsobem se nejlépe stáhnou rozšířené póry.
  • Pokožku kolem nosu a na bradě lze ještě oklepat tamponem navlhčeným pleťovou vodou s mírným obsahem alkoholu. V těchto místech bývá totiž nejmastnější a rozšířené póry se tam nejvíc vyskytují.
  • Protože i mastná pleť potřebuje dodávat vlhkost, nemůžeme jí odepřít ani noční, ani denní krém. Vždy by měl být silně hydratační, pro den se už začínají objevovat přípravky, které zabraňují lesku kůže.
  • Pokud máme příležitost a trpělivost, můžeme zkusit i mastnou kúru, to znamená používat k péči hydrofilní oleje nebo přípravky, které je obsahují. Někteří dermatologové tvrdí, že vysušováním se produkce mazu ještě víc provokuje.
  • Velmi důležitá je ranní péče. Obličej omyjeme nejprve teplou a potom studenou vodou (můžeme přidat i trochu jedlé sody, která vysušuje) a osvěžíme se tonizačním přípravkem bez alkoholu. Pod mejkap patří zmíněný krém, přes něj s mírou práškový pudr.
  • V horku, kdy se člověk potí, je naprosto nevhodné sahat si do obličeje holýma rukama. Možnost infekce je mnohonásobně větší.
  • Bohužel, často se zapomíná na takzvanou vnitřní kosmetiku, kterou nic nenahradí. Znamená to hlídat si vitaminy, minerální látky, dostatek čerstvého vzduchu a tekutin a naopak vytěsit z pole své pozornosti alkohol, nikotin, tučná jídla a vůbec všechny větší i menší neřesti, jež jsou nám vesměs dobře známy. Odměnou bude po dlouhou dobu vzhled bez vrásek, o což lidé s pletí suchou marně a draze usilují.

Okurkový „likér“ stáhne rozšířené póry

Pleťová voda z okurky výborně vyčistí ucpané a rozšířené póry. Asi 250 gramů čerstvé okurky nastrouháme na nerezovém struhadle, přelijeme stejným dílem alkoholu a necháme asi týden louhovat ve skleněné nebo kameninové nádobě. Pak obsah láhve přecedíme a vymačkáme. K výluhu se přidá 300 gramů destilované vody a 15 gramů glycerinu. Plet‘ zjasní a bude a hladší.

Čistění mastné pleti „postaru“

Dnešní kosmetická péče sice napařování a vytlačování černých teček příliš neuznává a propaguje v salonech jiné metody, při domácí péči však tento způsob přece jen někdy využijeme. Na zvlhčení a změkčení pleti je dobrá pára z horkého heřmánku nebo mateřídoušky, popřípadě jen teplý obklad z těchto bylin. Samotné čištění musí probíhat velmi opatrně, při zachování maximální hygieny.

Při denním ošetření mastné pleti používáme čisticí gely, které se ve spojení s vodou dobře napění. Nejprve je ovšem nutné stáhnout nečistotu a líčidla lehkým pleťovým mlékem.

Související

Váš názor