Akné, lidově trudovina, latinsky Acne vulgaris, se řadí mezi chronická kožní onemocnění. Třebaže se akné vyskytuje především u dospívajích, někdy přetrvává i do dospělosti. Současná medicína dokáže akné u dospělých léčit, jedná se ovšem o dlouhodobý proces. Ani po vyléčení akné v dospělosti nezůstane pokožka bez patrných stop prodělané nemoci, i když i v tomto směru dokáže zejména estetická plastická chirurgie téměř zázraky.
Akné přichází v pubertě
Na vývoji i průběhu onemocnění se podílí řada faktorů.
- Mnoho pacientů má genetické dispozice – alespoň jeden z rodičů nebo sourozenec či jiný příbuzný akné trpěl.
- Akné postihuje obě pohlaví, ale těžší formy bývají trochu častější u mužů.
- Dále se na vzniku trudoviny podílejí i hormonální vlivy. Zcela průkazný je začátek příznaků v pubertě a velmi vzácný vznik onemocnění před 10. rokem věku.
- U žen se také onemocnění často mění v závislosti na průběhu menstruačního cyklu.
- Akné u dospěých žen vzniká někdy akné v důsledku hormonální dysbalance a převahy mužských pohlavních hormonů.
Příčiny vzniku akné
- Na vzniku akné se podle odborníků podílí i typ pleti. Lidé s mastnou pletí, pro kterou jsou typické černé tečky, velké a laločnaté mazové žlázy, mají k němu větší sklon.
- V zánětlivých hnisavých pupíncích a puchýřcích tvořených při akné, se často nacházejí bakterie typu Staphylococus epidermidis a Propionbacterium acne. Tyto bakterie nejsou sice schopné vyvolat závažné infekční onemocnění, ale mohou se podílet spolu s dalšími faktory na vzniku akné.
- Také vliv zevního prostředí, hlavně teplo a dusno, se projeví tím, že se onemocnění spíše zhoršuje. Naopak v suchém teple a na slunci se pleť výrazně zlepšuje.
- I kontakt kůže s dehty a oleji dokáže způsobit vznik akné, stejně jako aplikace hodně mastných a těžkých kosmetických krémů.
- Onemocnění může způsobit i podávání některých léků, například kortikoidů.
- Traduje se také, že některá jídla a špatné zažívání ho zhoršují. Mnoho let se již uvádí, že čokoláda, kakao, některé sýry a další složky potravy stejně jako zácpa onemocnění podporují.
Akné v dospělosti by měl léčit odborník
Klasická pubertální akné se většinou projevuje černými i bílými komedomy a papulopustulemi, zatímco těžší případy, které přecházejí i do dospělosti a vyššího věku, se projevují tvorbou splývajících hrbolů a cyst. Při výraznější tvorbě komedomů a zánětlivých hrbolků je vhodné navštívit kožního lékaře a poradit se s ním o dalším postupu a léčbě.
Někdy se používají i antibiotika, nebo i antikoncepce
U těžších forem s množstvím zánětlivých pupínků a hrbolů je vhodná i celková léčba antibiotiky. Někdy je nutná i celková léčba retinoidy. Pokud je příčinou onemocnění převážně hormonální dysbalance, lékař může doporučir některý typ antikoncepce. O tom, co je v konkrétním případě nejvhodnější a jaký léčebný postup zvolit, však musí rozhodnout pouze lékař, nejlépe dermatolog.
Zcela samozřejmé by ale pro každého pacienta mělo být to, že dodržuje všechny pokyny lékaře. A také, a to je mnohdy ještě těžší, dodržovat navrženou úpravu životosprávy. Patří k ní správná výživa s dostatkem ovoce a zeleniny, omezení tuku a sladkých jídel, vystříhání se dráždivých potravin a přemíry koření.
Další podmínkou úspěchu však je každodenní, pravidelná péče o pleť.