Domů Kosmetika Jarischův roztok

Jarischův roztok

od jezzina

Jarischův roztok je medicinální přípravek, který se již víc než sto let používá v kožním lékařství. Jarischův roztok, někdy také lidově označovaný jako Jarischova voda nebo jen Jarisch, si v lékárnách kupují matky kojenců nebo lidé s problematickou pletí jako čistící a hojivý prostředek. Jarischův roztok se prodává volně a není drahý.

Co je Jarischův roztok

Jarischův roztok se používá k hydrataci pokožky. Je to směs destilované vody, borové vody a glycerínu, přičemž obsažený glycerín má schopnost vázat na sebe vodu a tak zvláčňovat kůži.

Jarischův roztok, latinsky solutio Jarisch, mají v každé lékárně, a když by ho právě neměli, připraví ho. Je na něj potřeba:

 • kyselina boritá (acidum boricum) 20 g,
 • glycerín (glycerolum 85%) 40 g,
 • destilovaná voda (aqua purificata) 940 g.

Farmaceutický pracovník přivede k varu destilovanou vodu, rozpustí v ní kyselinu boritou, roztok nechá vychladnout a pak v něm rozpustí glycerol a doplní množství na jeden litr. Pak se přípravek přefiltruje a je připraven k použití. Někdy se místo destilované vody používá tak zvaná konzervační voda (aqua conservans).

Vlastnosti a balení

Jarischův roztok vypadá jako voda – je to čirá bezbarvá tekutina. Má velice jemnou téměř nepostřehnutelnou vůni, ale když máme citlivý nos a pocítíme ji, vůně je příjemná. Má mírně kyselé Ph. Kdybychom v Jarischově roztoku smočili modrý lakmusový papírek, zbarví se červeně.

Jarischův roztok se uchovává v dobře uzavřených lahvích, které jsou označeny povinnými údaji včetně doby použitelnosti. Jestliže byly na přípravu Jarischlva roztoku použity protimikrobní konzervační látky, jsou uvedeny na etiketě (parabeny). Ty se přidávají do Jarischova roztoku, který lékárna nakupuje od nějako farmaceutické firmy (mají delší trvanlivost). Někomu tyto látky vadí (alergie), a nebo je tam z nějakého důvodu nechce. Není vůbec žádný problém požádat lékárníka, aby Jarischův roztok namíchal podle tradičního předpisu. V některých lékárnách se zákazníka ptají hned po vyslovení požadavku.

Jarischův roztok je prodáván ve čtvrt, půl a litrovém balení. Cena závisí na druhu lékárny, ale není vysoká.

Použití Jarischova roztoku

 • Jarischův roztok používají maminky kojenců na ošetření dětské pokožky.
 • Používá se k omývání a dezinfekci opruzenin.
 • Oplachují se jím místa stižená atopickým ekzémem.
 • Jarischův roztok lze použít na omývání pokožky při vyrážkách a oparech
 • Také se jím mývá kůže dětí při neštovicích – ke smytí staré vrstvy tekutého pudru, osvěžení kůže před nanesením nové dávky tišícího pudru.
 • Jarischovou vodou se omývají lidé trpící akné – akné se zmenšuje,  jizvy se lépe hojí.
 • Některé ženy používají Jarischův roztok jako kosmetický prostředek po odličování.
 • Kosmetičky doporučují Jarischův roztok na cesty k svěžení pokožky, ale je třeba zachovat hygiečnost balení (což se při oblíbeném přelévání Jarische do rozprašovače nemusí vždy podařit).

Jarisch byl kožní lékař

Jarischův roztok se opravdu jmenuje podle pana Jarische. Adolf Jarisch byl německý kožní lékař, který žil a pracoval ve druhé polovině 19. století v Rakousku. Narodil se v roce 1850 a zemřel v dvaapadesáti letech roku 1902. Působil na klinikách ve Vídni, Innsbrucku a ve Štýrském Hradci, kde zemřel.

Kromě tišícího a dezinfekčního roztoku kyseliny borité a glycerínu nese jméno tohoto dermatologa i tak zvaná Jarischova-Herxheimerova reakce. Spolu s německým kolegou Herxheimerem popsali reakci organismu, která vede k dočasnému zhoršení projevů infekční nemoci poté, co byla zahájena cílená léčba (způsobeno masívním rozpadem baktérií).

Související

1 komentář

svatava 24.2.2022 - 17.04

jarish je velice účinný a levný roztok

Reply

Váš názor