Domů Kosmetika Jak na mastné vlasy

Jak na mastné vlasy

od jezzina

„Měl mastné vlasy,“ říkáme o muži, který na nás zapůsobil zvlášť odpudivě. „Měla mastné vlasy,“ připomeneme, když chceme zdůraznit, že se nějaká žena ve společnosti naprosto znemožnila. Má-li člověk zapůsobit vzhledem a úpravou, mastné vlasy z něj vždy udělají nečistého šmudlu. Jaká je obrana před mastnými vlasy? Soustavná péče o pokožku hlavy.

Vlasy se mastí od pokožky

Vlasy nejsou mastné samy o sobě, ale proto, že se na ně přenáší zvýšená produkce mazových žlázek. A právě těmto žlázkám ještě nedovedeme dost důkladně poručit, aby se ve své činnosti mírnily. Rovněž se obtížně přichází na důvod, proč jsou výkonné tak, až je nám to nemilé. Roli mohou hrát genetické sklony, hormonální změny, ale i leccos jiného, Co tedy s tím? Nezbývá, než se spokojit s vlasovou kosmetikou a používáním některých osvědčených zásad, od kterých nemůžeme sice čekat zázraky, ale něco přece jen zlepší.

Aby se vlasy nemastily

Především je třeba udělat všechno pro to, aby se maz z pokožky přenášel na vlasy co nejméně. To znamená, že:

  • vyhýbáme se kartáčování a používáme raději řídké hřebeny s tupými hroty.
  • Při mytí si počínáme šetrně a pokožku nedráždíme, protože činnost mazových žlázek by se ještě zvýšila.
  • Totéž platí o zacházení s ručníkem – tedy žádné násilné tření, ale jen lehké přitlačování.
  • Voda nesmí být příliš teplá a teplota vzduchu z vysoušeče vysoká.
  • Důkladně opláchnuté vlasy přelijeme ještě octovým nebo citrónovým roztokem a vetřeme do nich speciální vlasovou vodu, jejíž působnost tkví v tom, že se kadeře obalí tenkým filmem a nebudou tak snadno přijímat maz. Aplikaci tohoto přípravku lze opakovat i mezi mytím před úpravou účesu.
  • Jednou ze deset dní můžeme použít medicinální mýdlo s obsahem síry nebo dehtu. Je však potřeba udělat si dost času, z mýdla vytvořit bohatou pěnu a nechat ji aspoň dvacet minut působit.
  • Místo závěrečného kyselého opláchnutí (vodou s citrónem či octem) je v tomto případě dobrá také tříprocentní borová voda, eventuálně odvar z černého čaje nebo dubové kůry.

Vhodný účes

Mastným vlasům nesvědčí těsně utažené uzly ani příliš krátký sestřih, při kterém přilehnou k pokožce. Stav zcela zákonitě zhorší také nošení těsných čepic, klobouků nebo šátků, o parukách a příčescích nemluvě. Důležitá je každodenní vzdušná lázeň, při které se kštice dokonale provětrá. S výhodou se na ni dá použít studený vzduch z fénu.

Kosmetika prababiček

  • Jedna z „babských rad“ doporučuje vyrobit si na mastné vlasy přírodní šampón. Vezmeme jedno vejce a rozmícháme je s polévkovou lžící rumu a citronovou šťávou ze dvou plodů. Pěnu naneseme na vlasy a necháme chvíli působit. Pak vlasy umejeme obvyklým způsobem.
  • Lidová kosmetika také radí prvlhčit kštici  důkladně kefírem a zároveň jej lehce vmasírovat do pokožky. Hlavu zabalíme na půl hodiny do ručníku a pak umyjeme šampónem určeným pro mastné vlasy.

Související

Váš názor