Domů Péče o tělo Rýhy na nehtech: Příčiny rýhovaných nehtů

Rýhy na nehtech: Příčiny rýhovaných nehtů

od jezzina

Vzhled nehtů může odhalit různé nemoci, a pokud je dokážeme správně rozpoznat, máme i větší šanci včas se léčit. Jsou-li vypouklé, rýhovaté nebo poseté bílými skvrnami, pokud se odlupují či rozdvojují, je to signál, že s námi není něco v pořádku.

Rýhy a různé nerovnosti na nehtech, stejně jako lámavé konce, jsou i známkou plísňového onemocnění nebo šupinkového lišeje. Někdy mohou být rýhy na nehtech způsobeny i některými léky, například sulfonamidy.

Nehty jsou zrcadlem zdraví

Nejdůležitější pro kvalitu nehtů je vnitřní péče, tedy to, co organismu dodáváme v potravě. Všeobecně také platí, že nehty odpovídají tomu, jak jsou ruce namáhány v práci i doma (je nutné ruce chránit při domácích pracech, používat rukavice), ale i tomu, jak se o ně pečuje. Kromě dostatečného přísunu hořčíku a zinku je nutné dodržovat i další pravidla.

  • Lámavost a třepení mohou ovšem také signalizovat nějakou vnitřní poruchu.
  • Případně mohou být zapříčiněny špatným postupem při manikúře.
  • Celkový stav nehtů je ovlivněn i geneticky.

Co se týče podélných rýh, ty většinou vznikají jako následek poranění nebo nemoci buněk v nehtovém lůžku. Tyto nehty bývají většinou křehké, proto se vyhýbejte při manikúře používání kovových nástrojů na uvolnění kůžičky a raději ji zatlačujte dřevěnou tyčinkou se smotkem vaty.

Rýhy odstraní odborníci

Rýhy na nehtech, neboli zkrabatění nehtů je způsobeno buď narušením nehtového lůžka, nebo kožními problémy. K jejich odstranění použít speciální nástroj, který postižené místo vyhladí. Aby byl výsledek co nejlepší, obraťte se spíš na odborníka a zajděte na manikúru. Je-li, zvláště po úrazu, lůžko silně poškozené, zvlněný nehet vám pravděpododbně bude růst pořád.

Jednou z nejlepších přírodních metod zpevnění nehtů je japonská metoda P-Shine.

  1. První fáze ošetření spočívá v zabroušení povrchu superjemným pilníkem do hladka, tím dojde k odstranění rýh a nerovností a nehet je na pohled matně bílý.
  2. Ve druhé fázi se do nehtů vmasíruje pasta ze včelího vosku, která vyplní póry.
  3. Ve třetí fází se nehty doleští speciální pastou do vysokého lesku. Výsledkem je lesklý a přirozeně narůžovělý nehet.

Zákazníci, kteří se rozhodnou zlepšit stav svých nehtů, jsou informováni o nezbytnosti pravidelného dolešťování nehtů každý týden po dobu tří měsíců. Předností této metody je to, že nehty jsou chráněny a zároveň mohou dýchat.

Civilizační choroby

Soudí se, že každý druhý až pátý Středoevropan je nějak „plesnivý“, tedy napadený plísněmi či kvasinkami. Nejčastěji k nim člověk přijde při návštěvě společných sprch, bazénů, saun, salonů krásy a těch pedikúr, kde se nedodržují hygienická pravidla. Nepřítelem nehtů jsou také saponáty, které mají silnou odmašťovací schopnost, a tak odstraňují i maz, který tvoří na kůži i nehtech ochrannou vrstvu před infekcí. Proto je vhodné po každém umytí ošetřit ještě vlhké ruce včetně nehtů mastným krémem.

Ilustrační foto: sxc.hu

Související

Váš názor