Zoretka bylo obchodní označení pro cukrovinku vyráběnou v olomoucké čokoládovně Zoře. Protože se připravovala podle italské technologie, byl název Zoretka tak trochu ohlasem itlalštiny. Zoretky se nevyráběly příliš dlouhou dobu, jednalo se o výrobek dobový, nikoliv v Zoře tradiční. Přesto určitá generace bývalého Československa na Zoretku s nostalgií vzpomíná.
Zoretka v „okurkové“ sezoně
Zoretka, plněná oplatka ve formě tyčinky/trubičky, se začala v olomoucké Zoře vyrábět na sklonku osmdesátých let minulého století, a to na tehdy nové italské výrobní lince. Dokonce se dá „vystopovat“ přibližná doba a rok zahájení výroby. Bylo to v létě 1989.
Posledního července roku 1989 vydala tehdejší Československá tisková kancelář (ČTK) oficiální zprávu, která pak (chtě-nechtě, jak už to v dobách povinně přebíraných zpráv ČTK bylo) obletěla celou ČSSR: „V olomoucké Zoře se řádně připravili na výrobu nové cukrovinky. Za devizové prostředky nakoupili italskou výrobní linku se speciální technologií, řádně si odpočinuli na celozávodní dovolené, a po nástupu do práce spustili výrobu naostro“, stálo v agenturní zprávě. Je třeba si uvědomit kontext doby a data vydání zprávy.
- Na přelomu prázdnin právě kulminovala tak zvaná „okurková sezona“, tedy doba, kdy se nic neděje: jsou parlamentní, divadelní, soudní i školní prázdniny, ale noviny musejí každý den vyjít, tak je třeba čímkoliv je zaplnit.
- Ovšem léto 1989 nebylo prosto zajímavých společenských událostí: v politickém světě to vřelo, východnímu komunistickému bloku už „praskaly zdi“. Lidé v Československu podepisovali Několik vět, víc než kdy jindy poslouchali po večerech rádio Svobodnou Evropu a Hlas Ameriky, takže nějaká zpráva o připravované výrobě nové cukrovinky nikoho zas tak příliš nezajímala. Třebas se tvářila nadějně:
„Je to zboží, které dosud v ČSSR nikdo nevyráběl. Trubiček o hmotnosti 40 gramů zhotoví linka měsíčně 100 tun. První Zoretky mají čokoládovou náplň, další budou mít obsah vaječný a jogurtový. Ročně Zora vyexpeduje v atraktivním balení 30 milionů těchto trubiček.“
Naštěstí pro tyčinku tady byly děti
To ovšem neznamená, že by Zoretka upadla v zapomnění. Když se výrobek dostal na trh, zaujal především děti. A tato generace tehdy v dětském věku, na Zoretku vzpomíná nejvíc. O Zoretce se v jednadvacátém století mluví v souvislostech „retro“ potravin, které se už nevyrábějí. Co bylo na Zoretce tak nezapomenutelného, ví snad opravdu jen jedna generace. V tom smyslu lze tedy mluvit jako o cukrovince pro tuto generaci „kultovní“.
O Zoretce se mluví
O Zoretce se ovšem stále diskutuje. Uvedené citace jsou vytrženy z různých diskusních fór. Pro zachování anonymity nejsou uvedena jména diskutujících, ani zdroj infrormace. Ty ovšem nejsou v tomto případě nijak důležité, protože důležitý je názor.
- „Taky mi chybí tyčinka ZORETKA od čokoládoven Zora,byla to taková zvláštní tyčinka jakoby z oplatky(neumím to popsat),potažená čokoládou a plněná čokoládou nebo vaječným likérem,obal byl stříbrný.Myslím,že se objevila až po revoluci,ale byla na trhu strašně krátce,snad rok,dva.Já jsem se po ní mohla tehdy utlouct!“
- „Zoretka, juuj, mňam, ale ta s horkou čokoladou je najlepsia sladkost, aku som jedol. Žial uz asi nebudem.“
- „Chybaju mi tu uz len lepene keksiky Party (neskor v 90. rokoch aj vo viac chutiach), kukuricny keksik Zoretka (dtto v 90′ rokoch sa jeho kopia Extr rozdavala v školskych jedalniach v roznych prichutiach), povodne Fidorky (balene v kovovom papieriku, podobne ako Kavenky ci Kakaove rezy).“
- „Tiez si pamatam na napolitanku Zoretka – s vajecnou prichutou, mňam.“
- „Vybavila se mi vynikající tyčinka Zoretka – byla to taková křupavá trubička s náplní – vaječný koňak nebo čokoláda. Škoda, že už se nevyrábí. Nevzpomínáte si na ni někdo?“
Foto: Autora fotografie nelze určit, obrázek pochází z mnohokrát přeposílaného spamu, jehož účelem bylo zřejmě vyvolat „nostalgii“ za dobou minulou.
8 komentáře
Vraťte to zpět na trh prosím. Bylo to něco úžasného
souhlas
nevie niekto z čoho to bolo vyrobené?
přesně nejlepší byla Zoretka, hned bych jí dala taky. Prosím vratit na trh.
Marně hledám obrázek porevolučních obalů. Dal bych ruku do ohně za to, že „v novém“ byly zoretky v celobarevném obalu, s jedním velkým nápisem. A mám kvůli tomu malý osobní spor
Ale touha po obrázku stejně nedosahuje touze ochutnat
Tak Zoretku jsem si kupovala někdy v roce 1990-1991, jako studentka 1. ročníku střední školy V Litoměřicích. Na rohu náměstí byla cukrárna (dnes je tam tuším veřejná jídelna) a já vždy cestou z internátu do školy a zpět kupovala tuhle dobrotu. Byla top!
Dobrý deň prajem chcem sa opýtať nebude sa vyrábať znova keksik Zoretka? +
Tiež by som si ju dal po 35 piatich rokoch som dostal chuť na nu a googlim či ju kúpiť !