Domů Bydlení Vychytávky: Udělej si sám

Vychytávky: Udělej si sám

od jezzina

„Udělej si sám“ – někdejší heslo, které bylo naplňováno do důsledku v dobách, kdy československý socialistický trh zel prázdnotou. Všelijaké „vychytávky“ měly překlenout absolutní nedostatek všeho. Ale zároveň byly dokladem toho, jak „zlaté české ruce“ dokážou vyrobit z ničeho nic. Kolo času se otočilo, a všelijaké výrobky vlastního provedení znovu zajímají. Nedostatkem zboží nebo jeho drahotou to ovšem není.

Udělej si sám. Rozmar nebo terapie?

Domácí kutilství je pro český národ skoro povahovým rysem. Počátkem tisíciletí se však ono „Udělej si sám, Do it yourself, DIY“ zaplavilo jako vlna velkou část světa. Ale ne tu, kde je naprosto samozřejmé, že si lidé (z chudoby, nedostatku jiných možností či jiných globálních problémů) věci odjakživa vyrábějí sami. Vlna „Udělej si sám, DIY“ zasáhla země, kde naopak panuje hmotný dostatek, až přebytek.

Někteří sociální psychologové tento jev vysvětlují jako touhu vymanit se z industrializovaného, globalizovaného prostředí, vyměnit neosobní bytové doplňky, průmyslově vyráběné oděvy a jiné věci denní potřeby za výrobky sice méně dokonalé, ale zhotovené sobě na míru, vlastní rukou.

Do jaké míry je tento panující stav pouhým rozmarem, a nebo skutečnou duševní potřebou, ukáže čas. Zatím, zdá se, je heslo „Udělej si sám, Do it yourself, DIY“ trendem doby. A návody na všelijaké „vychytávky“ úspěšně plní webové stránky či televizní pořady.

Kutil: Veselá postavička

„Kutil domácí“ není ovšem novým živočišným druhem. V každé společnosti se tu a tam vyskytoval nějaká ten „koumák“, který svůj příbytek šperkoval vychytávkami nejrůznějšího druhu – od užitečných po veselé či jen udivující (ale jinak v podstatě k ničemu). Například inženýr Severín (Ladislav Smoljak) z filmu Kulový blesk, či komiky často parodované „vychytávky“ z televizních hobby magazínů, jsou dokladem toho, že kutilové a jejich důmyslné vynálezy jsou vděčnými tématy do humoristických scénářů.

 • A to je velké nebezpečí i v současné době: stačí málo, a kutilem zamýšlená naprosto dokonalá vychytávka v ostatních lidech vyvolá leda tak shovívavý úsměv, ne-li úsměšek.

Udělej si sám. Ale pořádně

Největším nebezpečím domácích výrobků je nedokonalé řemeslné vyhotovení. V mnoha případech to je způsobeno:

 1. nepromyšleným plánem,
 2. nedbalou přípravou či nevhodnou volbou materiálu,
 3. málo pečlivou prací,
 4. zanedbanou konečnou úpravou
 5. a tak zvanou uspěchaností.

Zejména v magazínu pro ženy se to těžko říká, ale tyto nedostatky se mnohem méně objevují na výrobcích mužů. Dámy snadněji propadnou okamžitému nápadu a pustí se do práce na „úžasné vychytávce“, ovšem stylem „honem, honem, už aby to bylo.“

Výsledkem pak jsou třeba:

 • věnečky na dveře vytvořené z drátu od ramínka a odličovacích tamponů, které vypadají jako drát z ramínka s napíchanými tampony,
 • noční stolky ze starých natřenžch kufrů, vyhlížející jako nedbale natřený starý kufr u postele
 • – každý jistě může dosadit příklad z vlastní zkušenosti.

Chvilkové řešení

Kdo nemá šikovné ruce, pořádné nářadí a pracovní prostor a trpělivost, asi měl zvážit, zda budou jeho domácí díla sloužit jako plnohodnotná, a nebo jen coby krátkodobé řešení.

Různé „vychytávky,“ z nichž ono „Udělej si sám“ na první pohled čiší, jsou okolím přijímány jen v některých případech:

 • když se jedná o tak zvané „první mladé bydlení“,
 • když jsou výbavou domácnosti single žijícího mladého muže,
 • jestliže jimi vybavíme dětský pokoj, který hodláme definitivně vybavit až dítě povyroste,
 • na chatě a na chalupě,
 • v altánu, besídce, dílně a v jiných míně hodnotných prostorech.

Lustr v obýváku zhotovený z kompotové misky a roliček toaletního papíru půl roku pobaví. Po dvou letech by už  pod ním návštěvy významně „zvedaly obočí“ a nutně by se ptaly, jak se to zařízení čistí a nabízely by nám svůj starší lustr, když stále nemáme na nový.

A ještě dalších věci při výrobě dočasných „vychytávek“ musíme být vědomi:

 • Nic není tak trvalého, jako dočasná řešení
 • Po čase jsme ranění tak zvanou provozní slepotou a už nevidíme, že naše kdysi báječná a vtipná „vychytávka“ je ve skutečnosti velmi ohavná, prach lapající a zbytečná věc z podřadného materiálu.

Související

Váš názor