Domů Péče o tělo Černé tečky na nose: jak na komedony

Černé tečky na nose: jak na komedony

od jezzina

Mastná pleť umí pozlobit, na druhou není však bez určitých výhod. Přesto mnoho žen považuje mastnou pleť za kosmetickou vadu. Nepříjemné jsou bezpochyby rozšířené póry a nevzhledné černé tečky na nose, tak zvané komedony. Mastná pleť trpí nadprodukcí kožního mazu. Už na první pohled vypadá mastně a leskne se. Póry jsou rozšířené a ucpávají se, čímž dochází ke vzniku tak zvaných komedonů (černé tečky na nose), které se mohou zanítit. Někteří lidé mají nečistou pleť vlivem hormonálních změn. Výhodou mastné pleti je, že stárne pomaleji a je celkově odolnější.

Péče o mastnou pleť

  1. Při denním ošetření mastné pleti používáme čisticí gely, které se ve spojení s vodou dobře napění. Nejprve je ovšem nutné stáhnout nečistotu a líčidla lehkým pleťovým mlékem. Zejména mladá děvčata si ráda proceduru zjednodušují, pokud ji vůbec nevynechají. Není se pak co divit, že o pěkné pleti se jim může jenom zdát. Mastná pokožka totiž zvýšenou měrou nachytá špínu a v jejích rozšířených pórech se usazují bakterie.
  2. V horku, kdy se člověk potí, je naprosto nevhodné sahat si do obličeje holýma rukama. Možnost infekce je mnohonásobně větší.
  3. Po umytí je dobré obličej opláchnout studenou vodou s přídavkem citronové šťávy nebo octa. Tímto způsobem se nejlépe stáhnou póry, což zamezuje tvorbu černých teček.
  4. Pokožku kolem nosu a na bradě lze ještě oklepat tamponem navlhčeným pleťovou vodou s mírným obsahem alkoholu. V těchto místech bývá totiž nejmastnější a má nejvíce rozšířených pórů a černých teček, komedonů.
  5. Protože i mastná pleť potřebuje dodávat vlhkost, nemůžeme jí odepřít ani noční, ani denní krém. Vždy by měl být silně hydratační.
  6. Pokud máme o dovolené příležitost a trpělivost, můžeme to však zkusit i s mastnou kúrou, to znamená používat k péči hydrofilní oleje nebo přípravky, které je obsahují. Některé názory totiž tvrdí, že vysušováním se produkce mazu jen provokuje.
  7. Velmi důležitá je ranní péče. Obličej omyjeme nejprve teplou a potom studenou vodou (můžeme přidat i trochu jedlé sody, která vysušuje) a osvěžíme se tonizačním přípravkem bez alkoholu.

Léčba černých teček

Situaci lze zlepšit většími dávkami vitamínu C, přidáním studených obkladů a na postižená místa několikrát denně aplikací emulzí, které obsahují zinkoxyd, salicylovou kyselinu, rostlinné výtažky a panthenol. Pokud se již na pupínku vytvořila čepička hnisu, opatrně jej vymáčkněte, vydezinfikujte pleťovou vodou s rostlinnými výtažky, která neobsahuje příliš alkoholu, který tento typ pleti špatně snáší, nebo můžete použít odvar z šalvěje. Šalvěj dobře léčí, je protizánětlivá a ránu uzavírá. Vysušená místa, která se olupují, ošetřujeme hydratačními pleťovými maskami.

Když už to musí být…

Pokud se komedony pravidelně šetrně nečistí, mohou se zanítit a způsobit jejich nositeli velké trápení. Dnešní kosmetická péče sice napařování a vytlačování černých teček na nose příliš neuznává a propaguje v salonech jiné metody, při domácí péči však tomuto způsobu přece jen někdy podlehneme, i když nás před ním kosmetičky i dermatologové varují. Na zvlhčení a změkčení pleti je dobrá pára z horkého heřmánku nebo mateřídoušky, popřípadě jen teplý obklad z těchto bylin. Samotné čištění musí probíhat velmi opatrně, při zachování maximální hygieny.

Příroda pomáhá

Bohužel, často se zapomíná na takzvanou vnitřní kosmetiku, kterou nic nenahradí. Znamená to hlídat si vitaminy, minerální látky, dostatek čerstvého vzduchu a tekutin a naopak vytěsit z pole své pozornosti alkohol, nikotin, tučná jídla a vůbec všechny větší i menší neřesti, jež jsou nám vesměs dobře známy. Odměnou bude po dlouhou dobu vzhled bez vrásek, o což lidé s pletí suchou marně a draze usilují.

Ilustrační foto: sxc.hu

Související

Váš názor