Domů Péče o tělo Odvodnění organismu: jak odvodnit tělo

Odvodnění organismu: jak odvodnit tělo

od jezzina

Větší odvodňování organismu by nikdy neměl člověk provádět sám – o své vlastní vůli a bez vědomí lékaře. Jestliže trpí nějakou chorobou, při níž je v organismu zadržována voda, bývá odvodňování organismu zajišťováno diuretiky, léky na odvodnění organismu. I když člověk trpí nějakou nákazou močových cest a rychlá výměna tekutin v těle je žádoucí, měl by o případné užívání močopudných rostlinných výtažků vědět lékař, aby posoudil jejich vhodnost.

I podle odborníků, kteří nezpochybňují odvodňovací účinky rostlinných přípravků, patří mezi nejpříjemnější diuretika arabská káva, přírodní čaje a kakao.

Nerozumné odvodnění organismu

K odvodňování organismu se někdy zcela nerozumně uchylují ženy, které chtějí rychle snížit svou hmotnost. Odvést z těla a domnívat se, že zhubla, je pošetilé.

K  „fintě“ založené na tomto principu (i když s vědomím, že se nejedná o ztrátu tuku nebo svalstva) občas „utíkali“ i sportovci v odvětvích, kde je účast na startu podmíněna nějakou maximální váhou (například úplové sporty). Velká žízeň, která následuju, deficit tekutin okamžitě vyrovná.

Odvodňovacích účinků některých rostlin zneužívají „zázračné“ prostředky na snížení hmotnosti. Při jejich užívání zpočátku dojde ke krátkodobému odvodnění, takže se na přechodnou dobu (dva až třidny) může váha snížit. Pak se tekutiny vracejí zpět, ale nárůst hmotnosti je mnohdy vyšší, než byla původní hodnota.

Odvodnění řídí lékař

Přestože v současné medicíně existuje bohatý výběr moderních, účinných, syntetických preparátů vhodných k léčbě všech druhů onemocnění, jsou přírodní odvodňovací prostředky stále užívané. Rostlinná diuretika způsobují zvýšení průtoku krve ledvinami, zvyšují filtraci a tvorbu primární moče, ovlivňují vodní bilanci organismu. Proto jsou vhodná ke zvýšení tvorby moče a odvodnění organismu, a naopak nevhodná k léčbě hypertenze. Při vysokém krevním tlaku má odvodnění organismu jiný smysl, než zvýšenou tvorbu moči a mělo by být vždy řízené lékaře.

Medicína využívá přírodu

Nejčastější formou užívání přírodních diuretik jsou čajové směsi a z nich připravené nálevy, odvary.  Méně časté jsou rostlinné tinktury a používání čerstvých rostlin bez úpravy.

Rostliny využívané k odvodňování organismu

Miřík celer (nať, bulva), bříza bradavičnatá (list), přeslička rolní (nať), sadec nachový, pýr plazivý (oddenek, kořen), jalovec obecný (podle doporučení lékaře), libeček lékařský (nať), kukuřice setá, řebříček obecný (květ a nať), jehlice trnitá, trubkovec tyčinkovitý, drnavec lékařský, fazol obecný, truskavec rdesno ptačí, rybíz černý, bez černý (květ, plod), zlatobýl obecný (nať s květem), maliník obecný (list), pampeliška (smetanka) lékařská, kopřiva dvoudomá, medvědice lékařská, klikva velkoplodá, brusinka obecná.

Ilustrační foto: sxc.hu

Související

Váš názor