Domů Svět Časový posun

Časový posun

od jezzina

Časový posun nastává, když se přemístíme do jiného časového pásma. Časový posun je nutný, protože čas se řídí Sluncem, které je vůči Zemi ve stálé poloze, ale Země se otáčí podél své osy. Na zeměkouli je – velmi zjednodušeně řečeno – vyznačeno čtyřiadvacet časových pásem.

Čas se odpočítává od nultého poledníku. Posun času může být 12 hodin plus nebo 12 mínus na východ nebo na západ od nultého poledníku. Časová pásma zhruba rozdělují na mapě světa (globu) poledníky.

Poledne musí být ve dvanáct

Aby se na zeměkouli mohl měřit čas stejným způsobem (a hodnoty hodin odpovídaly stejným standardům – ráno, poledne, odpoledne, večer, půlnoc) musela být zeměkoule pomysleně rozdělena do časových pásem. Vzhledem k tomu, že se Země otáčí podél své osy a Slunce je – lidově řečeno – „na stále stejném místě“, nastává východ Slunce na různých místech Země v různou dobu. Východ slunce, tedy ráno a počátek nového dne v kalendáři, je nejdřív na východě – na 180. poledníku, protože se Země otáčí od východu k západu (tedy proti směru hodinových ručiček).

Časový posun si státy mohou upravit

Časový posun nastává přechodem do jiného časového pásma. Časová pásma jsou vyznačena na mapě světa podle poledníků. Posun času, respektive časový rozdíl mezi jednotlivými poledníky, jsou čtyři minuty, mezi patnácti poledníky jedna hodina. Při 360 polednících, to znamená posun času 1440 minut což jsou 24 hodiny.

Geografická poloha ale není v některých zemích rozhodující. Jsou země, kterými teoreticky prochází víc časových pásem, ale podle jejich dohody platí na celém území státu jednotný čas. V územně velkých zemích, které se rozprostírají „do šířky“  jsou časová pásma rozdělena i po půlhodinách. Důvody jsou ekonomické.

Základní čas: U nás je o hodinu víc

  • Základní čas bez jakéhokoliv posunu je v oblasti nultého poledníku. Nultý poledník symbolicky prochází Královskou observatoří v londýnském Greenwichi (Velký Británie). Základní čas proto bývá označován jako čas greenwichský (Greenwich Mean Time, GMT).
  • Na východ od nultého poledníku se hodiny posunují vpřed, na západ od GMT se hodiny posouvají nazpátek.
  • Česká republika je v pásmu +1. Tedy je-li v Greenwichi jedna hodina po půlnoci, v České republice jsou dvě hodiny po půlnoci. Přijíždí-li k nám Brit, musí si hodinky posunout o jednu hodinu dopředu.
  • Čím dál se časové pásmo od nultého poledníku nachází, tím větší je posun času.
  • Maximálního posunu času, a to dopředu (+) i nazpět (-) může dosáhnout člověk žijící v pásmu nultého poledníku užívající GMT, a to 12 hodin (+, -).

Pásmová nemoc

Několikahodinová časový posun může lidem působit trochu potíže. Někomu stačí například po cestě k „protinožcům“ pořádně se vyspat (k důkladnému spánku obvykle pomáhá i únavy z cesty), někomu trvá déle, než se jeho vnitřní biologické hodiny srovnají s reálným časem.

Víte, že…

… Jules Verne popsal cestu proti času? V románu Cesta kolem světa za osmdesát dní, kterou mnozí znají spíš v kreslené verzi Willy Fog na cestě kolem světa (La vuelta al mundo de Willy Fog) a někteří i jako počítačovou hru, využívá Verne teorie, že při pohybu na východ, tedy proti směru hodinových ručiček, lze „překročit“ čas (a díky tomu se hlavnímu hrdinovi podaří vyhrát sázku, že objede svět za 80 dní). Časový posun zde vlastně tvoří pointu příběhu.

… u posunu času je také třeba počítat s tím, že se v některých státech mění letní a zimní čas?

Související

Váš názor