Domů Nemoci Cysta na vaječníku: příznaky, projevy a léčba

Cysta na vaječníku: příznaky, projevy a léčba

od jezzina

Cystou jsou označovány duté útvary naplněné tekutinou. Mají většinou tenkou stěnu, ale v některých případech jsou i tlustostěnné. Cysta na vaječníku může v některých případech narůst až do deseticentimetrové velikosti. Cysty mají nepravidelné tvary a obvykle jsou nahmatatelné při gynekologické prohlídce. Cysty na vaječníku velmi často způsobují neplodnost. Po jejich zjištění je bezprostředně navržena léčba.

Cysta způcobí zvětšení vaječníku

Vaječníky jsou z hlediska ženiny reprodukce nejdůležitějším orgánem. Tvoří se v nich ženská zárodečná buňka – vajíčko. Jsou uloženy v tak zvané malé pánvi. Někdy se používá zažitého přirovnání, že jsou švestkovitého tvaru. To proto, že vaječníky mají skutečně tvar ovoidu vysokého asi pět a širokého asi tři centimetry. Pro lékaře to je dobré vodítko – jakékoliv zvětšení vaječníků značí nějakou nerovnováhu, případně i nemoc. To je případ i cysty na vaječníku – způsobí hmatatelné zvětšení pohlavní žlázy.

Bolestivost a menstruační problémy

Cysta na vaječníku se nejprve projevuje tím, že žena cítí stálý tlak v podbřišku. Nejprve se bolest ozývá při aktivním pohybu (sport, těžká práce nebo jiná fyzická námaha).

Později cysta na vaječníku pobolívá i v době klidu. Je to způsobeno tím, že rostoucí cysta tlačí na ostatní orgány malé pánve a utlačování nervových zakončení se jeví jako pocit bolesti.

Někdy může dojít k prasknutí cysty. Žena má náhle silné bolesti v celém podbřišku, je jí nevolno, zvrací a má horečku. V takovém případě je nezbytný lékařský zákrok, mohl by vzniknout zánět podbřišnice.

Problém by měl řešit zkušený gynekolog – endokrinolog.

Příznaky cysty na vačníku

Spolu s narůstající bolestí se začnou objevovat i jiné příznaky cysty na vaječníku:

  • Nepravidelná menstruace, která většinou ženu znepokojí tak, že navštíví gynekologa (ztrácí přehled o tom, zda je není gravidní).
  • Jiným příznakem cysty může být dlouho trvající mentruace.
  • Bolestivá menstruace.
  • Bolesti při pohlavním styku.
  • Stálý tlak na močový měchýř (bez jeho skutečného naplnění) a střeva.
  • Deprese.
  • Růst ochlupení mužského typu (ve tváři, na prsou).
  • Zhoršení kvality pokožky, akné.
  • Vypadávání vlasů mužského typu (kouty, pleš).
  • Častým projevem cysty nebo cyst na vaječníku je nadváha.

Léčba cysty

Jestliže má gynekolog podezření na cystu (nebo cysty) na vaječníku pohmatem, následují další speciální vyšetření (například ultrazvuk). Pak je navržena a zahájena léčba. Obvykle je třeba, aby pacientka snížila svou hmotnost. Přitom jsou ženě podávány hormonální léky, které ovlivní činnost ovarií a působí proti mužským hormonům, které se v těle ženy při cystickém onemocnění tvoří.

Jestliže je ženino onemocnění takového charakteru, že není možné, aby přirozenou cestou otěhotněla, a přesto chce mít dítě, je doporučena do některého z center asistované reprodukce.

Související

Váš názor