Záleží na pocitech a náladách a podle toho většinou volíme i líčení. Víme, že základem je dobře ošetřená pleť. Pokud se nechcete omezovat, není nezbytné se zařadit do teplého nebo studeného tónu, jen se snažte zachovat jeden odstín – studený nebo teplý. Základní otázka je volba barev. Může volit barvy s růžovým a fialovým podtónem, které působí studeně. Má-li pleť narůžovělou barvu, budou studenější odstíny vypadat přirozeněji. Barvy se žlutým či naoranžovělým odstínem jsou barvami teplejšími. Pokud vaše pleť má tuto barvu, rozhodněte se pro ně, budete opět přirozenější.
Co je dobré vědět
Rozhodujeme se podle typu pleti – tedy pro mastnou či suchou – a nanášíme prsty nebo houbičkou. Poté makeup lehce přepudrujeme. Doporučují se pudry translucentní, které příliš nekryjí a mají spíše zmatňující funkci.
Oční stíny nanášíme vždy dva, světlejší jako podklad a tmavší na úplné vytónování.
Rtěnku ladíme do barvy očních stínů a samozřejmě použijeme konturovací tužku. K dokonalému nalíčení potřebujeme také tvářenku, která dokresluje dojem přirozenosti.
Vybíráme správný krycí krém
- Při výběru makeupu musíme myslet na to, že jeho správný tón odpovídá barvě naší pleti na krku, nebo je jen o odstín (skutečně jen o jeden stupeň) tmavší nebo světlejší. Získáme tím výhodu, protože si nemusíme líčit krk a zabráníme tak i nepěkně ušpiněným límcům.
- Příliš tmavý krycí krém (makeup) dělá ženu starší. Opticky působí méně výrazně, přesto je však potřeba zacházet s ním opatrně. Když se žena zapotí, make-up steče do nejhlubších míst pleti, zvláště do vrásek, které se pak zdají mnohem hlubší, než ve skutečnosti jsou.
- Tmavý makeup zmenšuje efekt nalíčených očí.
- Při nákupu makeupu si ho vyzkoušíme na hřbetu své ruky.
Jak při nanášení líčidla postupovat?
K nanášení makeupu se používá speciální houbička. Můžeme samozřejmě pracovat také prsty, ale jejich bříška jsou vždy trochu mastná, a tak makeup není nikdy dokonale rozetřen. Malé množství makeupu si dáme na hřbet ruky a pak ho houbičkou přeneseme na pokožku. Pokud používáme krémový makeup, použijeme nejdříve špachtličku, z níž ho nanášíme pomocí houbičky. Pudrový makeup nanášíme přímo z pudřenky štětcem nebo polštářkem kousek po kousku a raději mírným uklepáváním.
Při správném líčení začínáme na čele a postupujeme k okraji vlasů a k uším.
Makeup použijeme také na rty, rtěnka pak bude lépe držet. Poté houbičku obrátíme a čistou stranou ještě- jednou přejedeme nalíčení. Odstraníme tak přebytečný -makeup a lépe vypracujeme přechod ke krční partii. Houbičku udržujeme v čistotě, může být zdrojem infekce a původce vyrážek.
Správný odstín rtěnky
Přiložte na tvář poblíž oka rtěnku ve studeném nebo teplém odstínu. Ta, která vás rozjasní, je ta pravá.
Jak se líčit pod brýle
Oči jsou středem obličeje, a brýle ho dělají ještě dominantnějším. Špatné líčení je však může opticky zmenšit, naopak správné nalíčení připoutá pozornost na oči, ne na brýle. Platí, že ženy, které nosí brýle, by se neměly bát výrazných stínů a kontur. Nejpůsobivější jsou tmavší oční stíny, a to spíše lesklé než matné. Stíny pod dolními víčky by měly být šedé, černé, modré či tmavohnědé. Jejich rozetřením do ztracena se docílí závojového efektu, tedy dojmu „měkčích“ očí. Oči je třeba jak na horním, tak na dolním víčku zvýraznit oční linkou, nejlépe tmavou, v barvě stínů. Řasenka je nezbytností, navíc dnešní výrobky mají antialergické účinky a řasy nevysušují, ale naopak zvláčňují.
Zdroj: S využitím publikace W. Stelzhammerové Make-up krok za krokem
Ilustrační foto: sxc.hu